ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין סמאהר טרביה נגד מדינת ישראל :

לפני כבוד השופטת הבכירה, דלית שרון-גרין

המבקשים

  1. סמאהר טרביה
  2. ניזאר זבידאת
  3. הודה אבו ריא

ע"י ב"כ עו"ד עידית שינו

נגד

המשיבה

מדינת ישראל – ימ"ר צפון

החלטה

לפניי בקשה להחזרת תפוסים שהם כסף מזומן והמחאות (להלן: " התפוסים").

טיעוני הצדדים
בבקשתה הכתובה טענה ב"כ המבקשים כי ביום 29.7.21 נערך חפוש בביתה של המבקשת מס' 1 ובנוכחותה, במהלכו נתפסו התפוסים. לטענתה, מקור הכסף הוא ממכירת אדמה של המבקש מס' 2, ועל כן, ונוכח הפגיעה הקניינית, בקשה להשיבו.

בתגובתה הכתובה טענה המשיבה כי טרם הסתיימה בדיקת גרסתה של המבקשת מס' 1, והחקירה בכללותה טרם מוצתה.

בדיון בעל פה חזרה ב"כ המבקשים על טיעוני ה, והוסיפה כי התפוסים שייכים למבקש מס' 2 (להלן: "המבקש"), שלהבנתה טרם נחקר, למרות שניתן היה להיעזר בה לצורך זימונו. עוד הפנתה לה"ת 45537-04-21 (להלן: "התיק הקודם"), במסגרתו נדונה אותה סוגייה עצמה של תפיסת כספים מהמבקש מס' 2, ובית המשפט הורה על החזרתם. לטעמה, חל שיהוי ניכר בטיפול בתיק ופעולות חקירה ספורות ניתן לבצע תוך שבוע ימים.

ב"כ המשיבה טען כי תיק החקירה הגיע לטיפול המחלק הכלכלי רק ביום 22.8.21, ובוצעו בו פעולות חקירה. לטענתו, החזרת הכספים בתיק הקודם נבעה מתקלה בהתנהלות היחידה החוקרת. עוד ציין כי המבקשת מס' 1, שהיא אחותו של המבקש, כלל איננה קשורה לתפוסים, וזאת גם על פי גרסתה, ועל כן לא ברורה זיקתה לבקשה דנן. כך גם באשר לזיקתה של המבקשת מס' 3. בנוגע למבקש, הפנה לדוח הסודי ולפעולות החקירה המהותיות הנדרשות. לגישתו, אין כל קשר בין הכספים מושא התיק הקודם ובין התפוסים.

דיון והכרעה
בבקשתם וכן בטיעוניה ם לפניי, לא ציינ ו המבקש ים את מקור הסמכות לתפיסה או לבקשה עצמה. כמו כן, לא צויין מהי זיקתן של שתי המבקשות לתפוסים. יצויין כי לכאורה שייכים התפוסים למבקש, וכי לאחותו, המבקשת מס' 1 ולאשתו, המבקשת מס' 3, אין זיקה ישירה לתפוסים.

עיינתי בחומר החקירה והתרשמתי כי החקירה עודה באיבה, וכי קם בסיס לחשדות ביחס למקורם המפוקפק של התפוסים , וזאת חרף טענות המבקש ביחס למקורם החוקי.
מכאן, שמתקיימות עילות לתפיסתם.
בשלב זה, נוכח השלב החקירתי, לא אוכל לפרט את הבסיס לחשדות ולעילות.

מצאתי כי בשלב זה אין בהחלטת בית המשפט בתיק הקודם כדי להשמיט את הבסיס מתחת לתפיסת התפוסים דנן ואין בה כדי לאיין את הצורך בחקירת מקורם.

שוכנעתי כי יש לאפשר ליחידה החוקרת להמשיך ולבצע את פעולות החקירה הנדרשות על מנת להגיע לחקר האמת, וזאת טרם קבלת החלטה סופית בעניין התפוסים.

לפיכך, בשלב זה, אני דוחה את הבקשה להחזרת התפוסים.

היחידה החוקרת תעשה מאמץ לסיים את החקירה בהקדם האפשרי, ובכל מקרה, ככל שלא יוחזרו התפוסים קודם לכן, יהיה המבקש רשאי להגיש בקשה מחודשת בחלוף שלושה חודשים מיום התפיסה.

המזכירות תעביר ההחלטה לב"כ הצדדים.

חומר החקירה יועבר למזכירות הפלילית, שם תוכל המשיבה לקבלו.
ניתנה היום, ד' תשרי תשפ"ב, 10 ספטמבר 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: סמאהר טרביה
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: