ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ס. ירוק ביער בע"מ נגד חץ הצפון הפקות בע"מ :

לפני כבוד ה שופט אינאס סלאמה

המערערת

ס. ירוק ביער בע"מ

נגד

המשיבה
חץ הצפון הפקות בע"מ

החלטה

1. לפניי בקשה לעכב את ביצוע פסק דינו של בית משפט השלום בקריות, כבוד הרשמת הבכירה י' הברפלד-אברהם, בת"ט 19197-03-21, בת"ט 19238-03-21, ובת"ט 19159-03-21, מיום 17.8.2021. על פי האמור בפסק הדין, בהעדר הפקדת העירבון שנקבע, הורה בית המשפט קמא על דחיית ההתנגדויות וחידוש הליכי ההוצאה לפועל כנגד המבקשת. עוד חויבה המבקשת לשאת בהוצאות המשיבה בסך של 2,000 ₪.

2. בגדרי בקשת עיכוב הביצוע שלפניי, טוענת המבקשת כי פסק דינו של בית המשפט קמא ניתן בהיעדר סמכות עניינית. זאת מחמת שהרשמת הבכירה בבית המשפט קמא דנה בתביעות שאוחדו בסכום העולה על הסכום המירבי שבסמכותה, הקבוע בסעיף 85א(א) לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ"ד-1984 (להלן: "החוק"). עוד מציינת המבקשת ומסבירה, כי אי הפקדת סכום העירבון על ידה לא נבע מזלזול. כמו כן נטען, כי בעצם כך שנסתם הגולל על יכולת המבקשת להוכיח טענותיה, נגרם לה עיוות דין. באשר למאזן הנוחות, נטען כי לא ייגרם נזק למשיבה מעיכוב הליכי ההוצאה לפועל עד להכרעה בערעור שהוגש על ידי המבקשת, שכן המשיבה הטילה עיקולים בסך מלוא הסכום הנתבע.

3. המשיבה טוענת כי דין הבקשה להידחות. בגדרי טעמיה, מפנה המשיבה לכלל לפיו אין בעצם הגשת ערעור כדי לעכב את ביצוע פסק הדין מושא הערעור. עוד מפנה המשיבה להלכה הפסוקה בדבר התנאים לעיכוב ביצוע - סיכויי הערעור ומאזן הנוחות, ואף טוענת כי עיכוב ביצוע של פסק דין כספי ייעשה רק במקרים חריגים. ביישום תנאים אלו על ענייננו, טוענת המשיבה כי "סיכויי הערעור אפסיים", באשר הרשמת הבכירה פעלה כדין, וכפי הסמכות המוקנית לה בסעיף 86 לחוק. עוד עמדה המשיבה על איתנותה הכלכלית, ועל כי המבקשת כלל לא טענה שעלול להיגרם לה נזק במידה ולא יעוכב הביצוע.

4. לאחר שעיינתי בבקשה ובתגובה, מצאתי כי דין הבקשה להידחות.

הכלל הוא, כי אין בהגשת ערעור כדי להביא לעיכוב ביצוע ההחלטה עליה מבוקש להשיג (ראו על כך תקנה 145(א) לתקנות סדר הדין האזרחי, התשע"ט-2018). על מבקש עיכוב הביצוע הנטל להוכיח קיומם של שני תנאים מצטברים, אשר שורר ביניהם יחס של "מקבילית כוחות". התנאי הראשון הוא כי סיכויי הערעור להתקבל טובים. התנאי השני עניינו במאזן הנוחות, היינו כי היה ולא יעוכב הביצוע ובסופו של דבר יתקבל הערעור, יהא קושי של ממש להשיב המצב לקדמותו (ראו על כך ע"א 4401/21 אמיתי נ' קרויז, פסקה 17 (31.8.2021); ע"א 2290/19 מנסור נ' פאדי, פסקה 7 (30.4.2019)).

5. בענייננו, לא עמדה המבקשת בנטל להוכיח כי יש מקום להורות על עיכוב ביצוע פסק דינו של בית המשפט קמא. בכל הנוגע לתנאי של מאזן הנוחות, המבקשת לא טענה, וממילא לא הוכיחה, כי היה ויתקבל ערעורה, יהא זה קשה עד מאוד, או בכלל, להשיב את המצב לקדמותו. בל נשכח שעסקינן בפסק דין כספי, ובכגון דא נפסק, כי יעוכב ביצועו אך במקרים חריגים, בהינתן שככלל פירעון חיוב כספי לא יוצר מצב בלתי הפיך (ע"א 1416/20 ספדי נ' פקיד שומה נצרת, פסקה 6 (11.10.2020)). לא למותר להזכיר עוד, כי מבין שני התנאים לעיכוב ביצוע, מעמד הבכורה ניתן לתנאי השני שעניינו מאזן הנוחות (ע"א 6413/18 שלאו נ' מילובר – אגודה שיתופית חלקאית בע"מ, פסקה 4 (13.9.2018)). סבורני כי די בדברים אלו על מנת לדחות את הבקשה.

מעבר לנדרש, אציין בזהירות המתחייבת, ובלא לקבוע מסמרות, כי סבורני שסיכויי הערעור להתקבל אינם גבוהים.

לפני סיום אציין, כי לא נעלמה מעיני טענת המבקשת בסעיף 5 לבקשה לעיכוב ביצוע, כי המשיבה הטילה עיקולים על מלוא הסכום שנתבע על ידה, ולכן לא ייגרם לה כל נזק מעיכוב הליכי ההוצאה לפועל. ואולם, טענה זו נטענה בעלמא, בלא שצורף כל מסמך לבקשת עיכוב הביצוע אשר יהא בו לתמוך בטענה הנ"ל.

6. השורה התחתונה היא, כי הבקשה לעיכוב ביצוע נדחית.

בנסיבות, לא אעשה צו להוצאות.

ניתנה היום, ד' תשרי תשפ"ב, 10 ספטמבר 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: ס. ירוק ביער בע"מ
נתבע: חץ הצפון הפקות בע"מ
שופט :
עורכי דין: