ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ישיר חברה לביטוח נגד אילון חברה לביטוח :

בפני כבוד הרשם הבכיר ריאד קודסי

התובעים

1. ישיר חברה לביטוח

2. באסאם סמעאן

נגד

הנתבעת

אילון חברה לביטוח

פסק דין

1. לפניי תביעה ע"ס 34,853 ₪ שהגישה התובעת 1 המבטחת של תובע 2 בביטוח מקיף לרכב יונדאי שבבעלות התובע 2 (להלן: "היונדאי") נגד הנתבעת שהיתה המבטחת של רכב מדגם מזדה (להלן: "המזדה").
התביעה הינה תביעת שיבוב לסכום התביעה שהתובעת שילמה לתובע 2 מתוקף פוליסת ביטוח עבור נזקי היונדאי.
לטענת התובעים נהג הנתבעת אחראי לאירוע תאונה שבעטיה נגרמו נזקים ליונדאי.

2. התובעת מתארת בכתב התבי עה את נסיבות אירוע התאונה כדלקמן:
"ביום 26.8.18... בזמן שרכב המבוטח היה בנסיעה בחניון מי בייבי בירכא, לפתע, הרכב הפוגע התפרץ לנתיב נסיעת הרכב המבוטח מבלי לתת זכות קדימה ומבלי לעצור לפני קו עצירה המוצב בנתיב נסיעתו, חסם את נתיב הנסיעה של רכב המבוטח והתנגש בו...".

התובעים צירפו חוות דעת שמאי, חשבוניות תיקון, הודעה לחברת הביטוח וחשבונית מהשמאי.

3. הנתבעת טענה בכתב ההגנה כי התאונה התרחשה בנסיבות כדלקמן:

"ביום... כאשר לפתע הרכב הפוגע הגיח כשהוא מתפרץ אל תוך הצומת ומבלי לתת לרכב הנתבעת זכות קדימה, פגע ברכב הנתבעת וגרם באחריותו הבלעדית לתאונה".

4. התקיים דיון בפני ביום 29.6.21 שבמהלכו העידו נהגי שני הצדדים והתרשמתי מעדויותיהם באופן בלתי אמצעי.

עדות נהג התובעים (תובע 2)

עד זה נהג ביונדאי בזמן התאונה והוא תיאר בעדותו בפניי את נסיבות התאונה כדלקמן:
"הייתי חונה בחניון מי בייבי בירכא, חניון פ תוח, יש בחניון סימונים לחניות. יצאתי מהחניה ברברס והיה לי כביש ישר בלי קו עצירה לבן. רציתי לנסוע ופתאום בצד שמאל יש קו עצירה לבן, רציתי לנסוע ופתאום ראיתי מישהו מצד שמאל נוסע במהירות גבוהה. עצרתי ופתאום פגעו בי בצד שמאל... הזכות הייתה שלי. התיישרתי ורציתי לנסוע ישר. יצאתי עם החזית החוצה והוא פגע בי מהצד השמאלי. החזרה ברברס אינו קשור לאירוע. התאונה קרתה אחרי שיצאתי והתיישרתי והייתי בדרכי החוצה. הוא פגע בי וה משיך לנסוע."
העד נשאל אם נפגעה לו החזית ולא הכנף והוא השיב שהפנס שנפגע הוא בטמבון כך שפגע ביונדאי בחזית והמשיך לצד, והמזדה דחפה את היונדאי לצד ימין.

עדות נהגת המזדה

עדה זו נהגה במזדה בזמן התאונה. בעדותה לפניי היא תיארה את נסיבות התאונה כדלקמן:
"יש בניין מי בייבי ויש מחסן ויש עוד חנייה מצד ימין, שם הייתי, רציתי לחצות את הכביש ולהגיע לחניון בין שני הבניינים. הגעתי לצומת עצרתי ולא ראיתי אף אחד לכן המשכתי ולאחר שחציתי את הנתיב הראשון היית באמצע הנתיב השני הרגשתי את זה בין שתי הדלתות" .

העדה הודתה כי עליה לתת זכות קדימה לפני פס לבן וטענה כי נתנה זכות קדימה והרגישה מכה, אז נאמר לה כי בעצם לא נתנה זכות קדימה וזו תשובתה:
"לא היה רכב. כשחציתי את הנתיב הראשון לא היה רכב."
נשאלה מאיפה הוא בא?
והיא השיבה: "הוא מיהר".
העדה אישרה כי המזדה לא תוקנה על אף שנגרמה לה מעיכה והצדיקה זאת בעובדה שמכרו את המזדה, ואשרה כי ספגה את הנזק ולא תבעה אותו.

דיון והכרעה

5. מאחר ועסקינן בהליך בסדר דין מהיר אז פסק הדין יינתן בתמצית.

לאחר שעיינתי בכתב הטענות, במסמכים שצורפו, בתמונות נזק ובעדויות הנהגים מצאתי לנכון לקבוע את הממצאים העובדתיים כדלהלן:
היונדאי יצאה מחניה בחניון מי בייבי בירכא בנסיעה ברברס, התיישרה והחלה לנסוע קדימה או אז הגיחה המזדה מצד שמאל כאשר בפניה קו עצירה והיה עליה לתת זכות קדימה לרכבים ובמקרה זה ליונדאי אך היא המשיכה בנסיעה בלי לשים לב ליונדאי ופגעה ביונדאי בצד השמאלי הקדמי.
עדות נהג התובעים עשתה עלי רושם טוב והיא מתיישבת עם מוקדי הנזק. בפני היונדאי לא היה כל קו לבן שנקרא קו עצירה אלא נתיב פתוח לנסיעה. מי שהייתה אמורה לעצור היא נהגת המזדה שטענה כי נתנה זכות קדימה ולא היה רכב ולא נתנה הסבר איך נתנה זכות קדימה ולמי כאשר המשיכה בנסיעה ואף נגרמה למזדה מעיכה.
עדות נהגת הנתבע הייתה חמקנית ולא עשתה עלי רושם טוב.
עדה זו לא שכנעה אותי מדוע לא תבעה את נזקי המעיכה אם האחריות היא על נהג היונדאי. היא לא הציגה תמונות של המזדה כדי להתרשם ממוקדי הנזקים, כך שמצאתי כי גרסת התובעים סבירה יותר ומתקבלת על הדעת יותר מהגרסה של הנתבעת. יחד עם זאת מצאתי לייחס לנהג התובעים אש ם תו רם בשיעור של 20%. אשם זה אינו מקים זכות תביעה לנתבעת או למי מטעמה.

סוף דבר

6. אשר על כן אני מקבל את התביעה ומחייב את הנתבעת לשלם לתובעים סך של 27,882 ₪, הוצאות על סך של 700 ₪ ושכ"ט עו"ד בסך של 3,500 ₪.

הסכומים ישולמו על ידי הנתבעת לתובעים בתוך 30 יום מהיום, שאם לא כן יישאו הפרשי הצמדה וריבית כחוק מהיום עד יום התשלום המלא בפועל.

המזכירות תמציא העתק פסק דין זה לצדדים.

ניתן היום, ג' תשרי תשפ"ב, 09 ספטמבר 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: ישיר חברה לביטוח
נתבע: אילון חברה לביטוח
שופט :
עורכי דין: