ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ראובן טרובוביץ נגד תלמה נסיעות ותיירות בע"מ :

התובע/המשיב:

ראובן טרובוביץ

נגד

הנתבעת/המבקשת:

תלמה נסיעות ותיירות בע"מ

החלטה

רקע וטענות הצדדים
בפניי תביעה כספית על סך 27,121 ₪ אשר הוגשה בהליך של תביעות קטנות בגין אי החזר כספי לאחר ביטול טיסה.
ביום 06.01.20 הזמין התובע מהנתבעת, המשמשת כסוכנות נסיעות, ארבעה כרטיסי טיסה להודו במחיר כולל של 17,121 ₪, וביום 09.04.20 הודיעו לתובע כי הטיסה בוטלה בגלל התפשטות נגיף הקורונה . התובע פנה לנתבעת בדרישה לקבלת כספו בחזרה אך הנתבעת סרבה להעביר אליו תשלום בטענה כי הכסף טרם הוחזר מחברת התעופה. מבדיקתו של התובע עלה כי חברת התעופה אייר אינדיה השיבה את הכסף לנתבעת עוד ב 31.05.20 ומשכך החליט להגיש תביעה זו.
על אף המצאת התביעה, הנתבעת לא הגישה כתב הגנה וביום 26.07.21 ניתן כנגדה פסק דין בהיעדר הגנה ובהעדר התייצבות לדיון . כעת בפניי בקשה מטעם הנתבעת לביטול פסק דין הנ"ל.
הנתבעת טוענת לביטול מחובת הצדק כיוון שלא קיבלה את כתב התביעה ובשל כך לא הגישה כתב הגנה ולא התייצבה לדיון. לטענתה בעקבות תחלואת הקורונה היא סגרה את משרדיה ושלחה את העובדים לחל"ת למעט מספר מצומצם של עובדים שטיפלו בביטולי הטיסות וההחזרים ולגופו של ענין טוענת שט רם קיבלה את הכסף מחברת התעופה.
התובע השיב, בין היתר, כי ביצע את המסירה כדין על פי הוראות בית המשפט מיום 20.06.21 הדביק את כתב התביעה על משרדיה של הנתבעת בכתובת כפי שמופיע ברשם החברות ואף מסר את כתב התביעה במעונו של חבר דירקטוריון ובעל מניות ראשי וכל מטרתה של הנתבעת לגרום לסחבת והנתבעת הקימה חברה חדשה בעלת שם דומה בכתובת של החברה הקודמת ומשרדיה עדיין ריקים.
לגופו של ענין חזר התובע על טענתו שהכספים כן הועברו מחברת התעופה לסוכנת הנסיעות ומדובר כאן בעשיית עושר ולא במשפט.
דיון והכרעה
בבואנו לדון בבקשה זו עלינו להביא בחשבון כי זכותו של בעל דין לבור טענותיו בפני ערכאות משפטיות הפכה משנת 1992 לזכות יסוד חוקתית. בתי המשפט במדינת ישראל, כמדיניות שיפוטית מוצהרת, נוטים שלא לחסום את זכות הגישה לערכאות. הגישה המקובלת היום היא כי חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו מכיר בזכות הפניה לבית המשפט כזכות חוקתית (ראו א' ברק, "כבוד האדם כזכות חוקתית", הפרקליט מא (תשנ"ד) 271, 280; ש' לוין, "חוק יסוד: "כבוד האדם וחירותו וסדרי הדין האזרחיים", הפרקליט מב (תשנ"ה-1995), 451). יש הרואים בזכות הגישה לערכאות חלק מזכות הקניין (כך למשל קבע בית המשפט העליון בארה"ב בעניין Logan v. Zimmerman Brush Co., 455 U.S. (1982) 422, 428-33). אחרים רואים בכך חלק מכבוד האדם (ש' לוין, " כבוד האדם וחירותו", בעמ' 454).

דחיית הבקשה לביטול פסק הדין מובילה לסיום הסכסוך מבלי לבררו לגופו של עניין. נראה שכפי המקובל בבקשות לסילוק על הסף, השימוש באמצעי זה ישמר למקרים חריגים בהם ברור שאין אפשרות, ולו קלושה, כי יוכיח בעל דין את גרסתו (ע"א 5634/05 צוקית הכרמל פרויקטים בע"מ נ' מיכה צח חברה לקבלנות כללית בע"מ [4.6.07] והשווה ל רע"א 8524/10 טיב הכרמל תעשיות (2002) נ' פרימיוס קלאס [31.1.11]; רע"א 410/11 סלאלום פיתוח והשקעות בע"מ נ' רו"ח חן ברדיצ'ב, [3.10.11].

בעניינינו אין המדובר בביטול פס"ד מחובת הצדק אלא מתוך שיקול דעת בית המשפט, שכן המסירה בוצעה כדין.
ברע"א 6905/11 גולדנברג נ' רובנר ואח' נדונה בקשה לביטול פסק הדין בהתאם לשיקול דעת בית המשפט והוזכרו התנאים להיעתרות לבקשה מסוג זה:

"כידוע, בבקשה לביטול פסק-דין שניתן בהעדר התייצבות הנתבע, יש לבחון את הסיבה לאי ההתייצבות וכן את סיכויי הצלחתו של הנתבע, אם יבוטל פסק הדין. בפסיקה נאמר, כי שאלת סיכויי ההגנה היא השאלה העיקרית. מקום שנתבע מצביע על סיכוי לכאורה לזכות במשפט, אם יבוטל פסק הדין, ניתן למחול לו על רשלנות או הזנחה בהימנעותו להתגונן, תוך פיצוי הצד שכנגד בהוצאות. אלא, שהדברים אמורים בבעל דין שהתרשל ולא בבעל דין אשר מדעת התעלם מההליך המשפטי וגילה יחס של זלזול כלפי חובתו כבעל דין. במקרה כזה, רשאי השופט לדחות את הבקשה לביטול פסק דין שניתן בהעדר, על אף סיכוייו של הנתבע להצליח בהגנתו "

(ר' גם ע"א 625/68 מפעל הבניה נ' החברה הדרומית, פ"ד כג (2) 721 (1969) וגם רע"א 1957/12 זהרה חלה נ' יוסף כהן (פורסם בנבו)).

לענייננו, לאחר הבנת הסיבה למחדל הדיוני, הרי שלא ניתן לומר שהדבר נגרם כתוצאה מזלזול בבית המשפט.

משכך אני קובע כי פסק דיני שניתן בהעדר יבוטל אך בכדי לאזן בין הזכויות הדיוניות של הצדדים, הביטול מותנה בכך שהנתבעת תשלם הוצאות משפט לתובע בסך 1,000 ₪ ללא קשר לתוצאות ההליך, תוך 30 ימים מקבלת החלטה זו וכן תפקיד סכום (שכולל בתוכו את ה- 5,000 ₪ בגין עיכוב ההליכים) בסך 18,000 ₪ תוך המועד הנ"ל.
כתב ההגנה יוגש תוך 14 ימים מיום ההפקדה.

מזכירות תביעות קטנות תקבע מועד לדיון בתביעה לגופו של עניין, בפני שופט תביעות קטנות, לאחר שתוודא שהסכום הנ"ל הופקד.

המזכירות תמציא פסק דין זה לצדדים בדואר רשום.

ניתנה היום, כ"ט אלול תשפ"א, 06 ספטמבר 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: ראובן טרובוביץ
נתבע: תלמה נסיעות ותיירות בע"מ
שופט :
עורכי דין: