ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אילן איזנקוט נגד עמידר, החברה הלאומית לשיכון בישראל בע"מ :

בפני כבוד ה שופטת גאולה לוין

מערער

אילן איזנקוט

נגד

משיבה
עמידר, החברה הלאומית לשיכון בישראל בע"מ

החלטה

לאחר שבחנתי את טענות הצדדים באתי לכלל מסקנה כי דין הבקשה לפטור מתשלום אגרה והפקדת עירבון להתקבל בחלקה; ודין הבקשה לעיכוב הליכים להידחות.
בעניין האגרה, השיקול המרכזי הוא מצבו הכלכלי של המבקש, ובלבד שההליך מגלה עילה.
בעניין הערבון, לצד מצבו הכלכלי של המבקש נבחנים גם סיכויי ההליך.

לגבי המצב הכלכלי, המבקש צירף לבקשתו מסמך מאת המוסד לביטוח לאומי לפיו הוא מקבל קצבת נכות בסך 3,321 ש"ח בחודש. מעבר לכך לא צירף המבקש תצהיר או פירוט אודות הוצאותיו או נכסיו (ככל וקיימים), כמתחייב בתקנות, ובמצב דברים זה אין דרך לקבל תמונה מלאה אודות מצבו הכלכלי של המבקש. יחד עם זאת, מעיון בתיק בית המשפט קמא עולה כי המבקש הוא אדם קשה יום (עמ' 10 שורה 16 לפסק הדין), ובהחלטת בית המשפט קמא מיום 3.9.2020 נקבע כי המבקש נעדר יכולת כלכלית וניתן לו פטור מתשלום אגרה. ההחלטה מהווה ראייה לחוסר יכולת (ר' תקנה 14 לתקנות בתי המשפט (אגרות) התשס"ז-2007).

באשר לסיכויי ההליך, לא מצאתי כי אלה מצדיקים היעתרות לבקשה לפטור מערבון במלואה.
על פניו, ומבלי לקבוע מסמרות, פסק הדין של בית המשפט קמא מבוסס על אדנים משפטיים איתנים ועל התרשמות ישירה מהעדויות שהובאו לפניו. כידוע ערכאת הערעור לא תטה להתערב בפסק הדין של הערכאה המבררת אשר שמעה את העדים. ספק גם אם יש בסיס להתערב בקביעת בית המשפט בכל הנוגע למעמדו של התובע, שאינו הדייר החוזי. כמובן שאין בדברים כדי לטעות מסמרות לגבי תוצאות הערעור.

באשר לבקשה לעיכוב ביצוע, מצאתי כאמור כי יש לדחותה.
נקודת המוצא היא כי אין לעכב חיוב כספי שנפסק בהליך בשל הגשת ערעור. המבקש לא נתן טעם לסטות מנקודת מוצא זו, ודומה כי אין די במצבו הכלכלי הנטען כדי להיעתר לבקשה. מה גם שדחיית הבקשה לעיכוב ביצוע אינה חוסמת את המבקש מהליכי הערעור, וככל שיתקבל ערעורו, ויבטלו ההוצאות, לא צפוי קושי בקבלת הכספים חזרה מהמשיבה.

סוף דבר –
המבקש פטור מתשלום אגרה.
הערבון יועמד על סך של 5,000 ש"ח.
העירבון יופקד תוך 20 יום, שאם לא כן יכול ויימחק ההליך ללא התראה נוספת.
הבקשה לעיכוב ביצוע פסק הדין נדחית.

ניתנה היום, כ"ה אלול תשפ"א, 02 ספטמבר 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אילן איזנקוט
נתבע:
שופט :
עורכי דין: