ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אורן מלכיאל נגד המוסד לביטוח לאומי :

31 אוגוסט 2021
לפני: סגנית הנשיאה, השופטת רוית צדיק

התובע:
אורן מלכיאל
ע"י ב"כ: עו"ד עובד כהן

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ: עו"ד לירון דגון

החלטה

הצדדים הסכימו למינוי מומחה רפואי לבחינת שאלת הקשר הסיבתי בין הפגימה ממנה סובל התובע בכפות ידיו ובכתפיו ובין תנאי עבודתו.

בהתאם לכך, הנני ממנה את ד"ר רון בשוראי, אורטופד, לשמש כיועץ- מומחה רפואי מטעם בית הדין (להלן:"המומחה"), על מנת שיחווה דעתו בשאלות המפורטות בהחלטה זו והמתיחסות לתובע.

כבוד המומחה מתבקש לחוות דעתו , ככל שניתן עד ליום 1.10.21.

עובדות מוסכמות
התובע יליד 1957. ספר עצמאי מזה כ 35 שנים.

התובע עובד יחיד במספרה שבבעלותו. התובע עבד במספרה 5 ימים בשבוע.
משעה 10:00-17:00 וביום שישי משעה 10:00-15:00.

התובע הינו ספר גברים בלבד, ואופן העבודה הוא כדלקמן:
התובע עומד כאשר הלקוח יושב על כיסא מתכוונן , התובע כיון את הכיסא לגובה כשראשו של הלקוח נמוך מגובה הכתפיים של התובע ופעולת התספורת מתבצעת כשהתובע אוחז במספריים בידו הימנית ובמסרק בידו השמאלית ומבצע פעולות גזירה. התובע עושה פעולות עם תער והברשת פודרה במברשת לפי הצורך ולבקשת הלקוח מבצע פעולת חפיפה בסיום התספורת. בשנים האחרונות לעיתים רחוקות עושה שימוש במכונת תספורת.

כל תספורת אורכת כ 25 דק, מידי יום התובע מבצע בין 4-5 תספורות. ב 5 השנים האחרונות מבצע בין 4-5 תספורות ביום , לפני כן בין 5-6 תספורות.

מנח הזרועות והכתפיים כמתואר בסרטון.

השאלות עליהן מתבקש המומחה להשיב:
משעה שמדובר בהכרה בפגיעה בעבודה בעילת המיקרוטראומה, סדר בחינת הדברים הוא בשני שלבים, מפורט להלן:
ראשית - האם קיים קשר סיבתי בין תנאי עבודתו של המבוטח ובין הליקוי ממנו הוא סובל. על מנת לקבוע קיומו של קשר סיבתי, יש צורך בסבירות של מעל 50% כי תנאי העבודה השפיעו על הליקוי. דהיינו, יותר סביר לקבוע שתנאי העבודה השפיעו במידה זו או אחרת על הליקוי, לעומת המצב ההפוך שתנאי העבודה לא השפיעו. יובהר, כי בשלב זה לא נדרשת התייחסות למידת ההשפעה על מצבו הרפואי של המבוטח, ואין הכוונה כי תנאי העבודה תרמו שיעור של 50% ממצבו הרפואי של המבוטח, אלא האם תנאי העבודה גרמו במידה כלשהי למצבו הרפואי של המבוטח או להחמרת מצבו הרפואי של המבוטח, בסבירות של 50% ומעלה.
שנית - ככל שנקבע קשר סיבתי כאמור לעיל, יש לבחון את שאלת היחס בין השפעת תנאי העבודה על הליקוי אל מול גורמיו האחרים. לגבי שאלה זו די בהשפעה משמעותית של תנאי העבודה על קרות אותו הליקוי כדי שהוא יוכר כפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה. השפעה משמעותית הינה, על פי הפסיקה, השפעה בשיעור 20% לפחות.

על רקע האמור, מתבקש המומחה הרפואי להשיב על השאלות כמפורט להלן:

האם קיים קשר סיבתי בין תנאי עבודתה של התובעת ובין הליקוי בו לקתה או החמרתו? כאמור, על מנת לקבוע קיומו של קשר סיבתי, יש צורך בסבירות של מעל 50% כי תנאי העבודה השפיעו במידה זו או אחרת על התפתחות הליקוי או החמרתו, דהיינו יותר סביר לקבוע שתנאי העבודה השפיעו על הופעת הליקוי או החמרתו, לעומת המצב ההפוך שתנאי העבודה לא השפיעו.

ככל שהתשובה לשאלה הקודמת חיובית - האם בעיקרו של דבר ניתן לומר, כי המחלה של התובעת עקב עבודתה נגרמה או הוחמרה על דרך של פגיעות זעירות כך שכל אחת מהן הסבה לה נזק זעיר בלתי הדיר עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה או החמירה גם כן את מחלתה (כדוגמת טיפות מים המחוררות את האבן עליה הן נוטפות).

ככל שהתשובה לשאלה הקודמת חיובית - האם לתנאי העבודה השפעה משמעותית על הליקוי (השפעה משמעותית היא בשיעור של 20% ומעלה)?

המומחה מתבקש ליתן את חוות דעתו בדרך שבה ניתנת חוות דעת של מומחה לפי פקודת הראיות [נוסח חדש], התשל"א-1971, ובכלל זה לפרט את פרטי השכלתו וניסיונו, וכן להצהיר כי ידוע לו שחוות דעתו ניתנת במקום עדות בבית הדין, על כל המשתמע מכך.
מומחה מתבקש לבסס את חוות דעתו על העובדות שנקבעו בהחלטה זו ועל המסמכים הרפואיים המצורפים, מהם ניתן ללמוד על מצב בריאותו של התובע.

מסמכים רפואיים
תיק רפואי קופ"ח "כללית"- תיק כללי, אורתופדי, כירורגי, נוירולוגי.
סרטון המתאר את תנאי עבודת התובע (צורף על ידי ב"כ התובע ביום 10.9.20).

לעיוני 2.10.21.

ניתנה היום, כ"ג אלול תשפ"א, (31 אוגוסט 2021), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: אורן מלכיאל
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: