ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אמאני ברכה נגד המוסד לביטוח לאומי :

לפני:

כבוד השופט דניאל גולדברג
נציג ציבור (עובדים) מר יוסף קשי
נציג ציבור (מעסיקים) גב' מירה חזות
התובעת
אמאני ברכה

ע"י ב"כ: עו"ד תמיר בלנק
-
הנתבע
המוסד לביטוח לאומי

ע"י ב"כ: עו"ד הלנה מארק

פסק דין

לאחר שהנתבע הודיע על ביטול ההחלטה בדבר שלילת תושבות התובעת, הודיעו הצדדים כי הם מסכימים למחיקת התביעה, וכך מורה בית הדין.
הצדדים חלוקים בשאלת ההוצאות: התובעת מבקשת פסיקת הוצאות ברף הגבוה, הוצאות עונשיות והוצאות לדוגמא. לטענתה, היא נדרשה להגיש את ההליך המשפטי בעקבות שלילה שרירותית של תושבותה ותושבות משפחתה, ללא כל יסוד, על יסוד שיקולים זרים וכוונת התנכלות, בשל חשד בטחוני נגד בן משפחה. לטענתה, הסכמת הנתבע להחזרת תושבות התובעת ניתנה בשל רצונו להימנע מחשיפת הסיבה האמיתית להחלטה על שלילתה.
הנתבע טוען שבית הדין מפעיל את שיקול דעתו לפי תקנה 113 לתקנות בית הדין לעבודה, התשנ"ב-1991, וכי מדיניות בית הדין היא שלא לפסוק הוצאות בהליכים שמסתיימים בהסכמה. מכל מקום, אין הצדקה לסטייה משיעור ההוצאות שנקבע כסטנדרט בפסיקה, לפיו הוצאות ייפסקו כנגד המוסד לפי כפל התעריף של הסיוע המשפטי. ההליך נוהל על ידי הנתבע בתום לב והסתיים בשלב מוקדם, באופן שאינו מצדיק סטייה מאמת מידה זו.
העובדות הרלוונטיות הן: התובעת היא בעלת מעמד של תושבת קבע, וכך גם שלושת ילדיה. ביום 25.5.21 התברר לתובעת אגב ביקור במרפאת נשים למעקב היריון, כי תושבותה ותושבות ילדיה נשללה. ביום 6.6.21 פנתה התובעת לנתבע באמצעות המוקד להגנת הפרט בדרישה להשבת תושבותה ותושבות בני משפחתה. ביום 1.7.21 הגישה בקשה לסעד זמני, בגדרה טענה שהיא ובני משפחתה מתגוררים בצור באהר משנת 2002, כי תושבותה ותושבות ילדיה נשללה ללא הודעה כלשהי, וככל הידוע לה, ללא שנעשתה כל חקירה בעניין. נטען כי קיים חשש ששלילת התושבות קשורה לכך שבעלה נעצר במעצר מינהלי פסיקת הוצאות בהליך אזרחי אינה "עונשית" (רע"א 6793/08 לואר בע"מ – משולם לוינשטיין הנדסה וקבלנות בע"מ ואח' (28.6.09)). הוצאות "לדוגמא" מוטלות על פי הסמכות מפורשות בחקיקה. בית הדין פוסק, איפוא, הוצאות בהתאם לתקנה 113 לתקנות ובהתאם לפסיקה.
התובעת הגישה הליך זה באמצעות ב"כ וניכר כי פעלה לריכוז מסמכים שונים לתמוך בה. ההליך כלל לימוד עניינה של התובעת, הגשת התביעה והגשת בקשה לסעד זמני. כפל התעריף של הסיוע המשפטי לפעולות אלה הינו כ-3,000 ₪ (1,059 ₪ בגין לימוד עניינו של לקוח ו-438 ₪ בין "המרצה").
לא ברורה טענת התובעת לפיה ההסבר לשלילת התושבות שהציג הנתבע בהליך, היווה הטעייה של בית הדין. לא הוצג לבית הדין כל הסבר, ושכן הצדדים הגיעו להסכמה בהליך הזמני ובהליך העיקרי, בטרם השיב הנתבע לבקשה לסעד זמני או לתביעה לגופן.
בית הדין אף אינו מסתמך על כתבי טענות או החלטות בהליכים אחרים, שאינם מהווים ראיה בהליך זה.
בית הדין רואה הצדקה לפסוק הוצאות בסכום העולה על כפל התעריף הסיוע המשפטי, שכן לצורך פסיקת הוצאות, יש לראות בנסיבות העניין כנסיבות שבהן התובעת זכתה בדין, לאחר שפנתה לנתבע לפני הגשת התביעה בניסיון לייתר את הצורך בהליך משפטי. כמו כן, מדובר בשלילת תושבות של התובעת ושל שלושת ילדיה. שלילת תושבות הינה בעלת "השלכות משמעותיות ביותר" (עבל 13192-07-19 קואס – המוסד לביטוח לאומי (10.8.21), ולא הוצגה לבית הדין ראיה מטעם הנתבע שסותרת את טענת התובעת לפיה ההחלטה על שלילת התושבות התקבלה ללא בסיס.
אכן, ההליך מסתיים בשלב מוקדם, ובית הדין מעודד סיום הליכים בהסכמה, ומתחשב במאמץ שעושה בעל דין כדי לייתר התמשכות הדיון, אך לעניין זה יש משקל למהות השאלות העובדתיות או המשפטיות שבמחלוקת. במקרה זה, לא הועמדה כל שאלה כזו לבירור.
בית הדין מחייב את הנתבע לשלם לתובעת הוצאות בסך 4,500 ₪.
זכות ערעור לבית הדין הארצי לעבודה תוך 30 ימים.

ניתן היום, כ"ג אלול תשפ"א, (31 אוגוסט 2021), בהעדר הצדדים ויישלח אליהם .

"ההחלטה נחתמה בידי נציגי הציבור ועותק נמצא בתיק בבית הדין. לצדדים מופץ עותק בחתימה אלקטרונית של השופט לבדו".

נציג ציבור

נציג ציבור

דניאל גולדברג, שופט


מעורבים
תובע: אמאני ברכה
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: