ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין סאהר דעאס נגד אדהם דעאס :


לפני כבוד ה שופט רונן פלג

התובעים

  1. סאהר דעאס
  2. חאלד סולטאן

נגד

הנתבע
אדהם דעאס

החלטה

1. התובעים הגישו נגד הנתבע תביעה לסילוק יד, למתן צו הריסה ולתשלום דמי שימוש ראויים בגין שתי חלקות מקרקעין המצויות בעיר טירה.

בכתב התביעה נטען, בתמצית, שהתובע 1, אחיו של הנתבע, ירש את זכויות הבעלות בחלקים מהמקרקעין מכוח צוואת אביהם המנוח, מר חוסני מוחמד דעאס ז"ל , בעוד שהתובע 2 רכש חלק מהזכויות מכוחו של הסכם מכר, שנערך עם האב המנוח בשנת 2014. במועד שאינו ידוע לתובעים, הנתבע פלש למקרקעין והחל לאחסן בהם כלי רכב משומשים המיועדים לפירוק וחלקי חילוף לרכב, ללא כל זכות שבדין.

2. בכתב ההגנה הנתבע העלה מספר טענות מקדמיות. בין היתר נטען שיש לסלק את התביעה על הסף , מן הטעם שהנתבע ואח נוסף הגישו לרשם לענייני ירושה בתל אביב בקשה לביטול צו קיום הצוואה, שעליו מתבסס התובע 1.

3. בדיון קדם המשפט שהתקיים ביום 1/6/21 התברר כי ההליך שנידון לפני הרשם לענייני ירושה הועבר לבית המשפט לענייני משפחה בפתח תקווה (ת"ע 31804-03- 21). במקביל הנתבע הגיש בקשה למתן צו ירושה לטובתו (ת"ע 32009-03-21). בהחלטה שניתנה עם תום הדיון נקבע כי בהיעדר הסכמות לסיום ההליך בפשרה, יהיה על הצדדים להגיש את טיעוניהם בשאלת עיכוב ההליכים לפי הכלל של הליך תלוי ועומד.

4. משלא הושגו הסכמות בין הצדדים, הנתבע הגיש את טיעוניו, כי יש לעכב את ההליכים בתיק זה עד להכרעה בהליכים המתנהלים לפני בית המשפט לענייני משפחה. התובעים בחרו שלא הגישו את טיעוניהם.

דיון והכרעה

5. ההלכה בעניין הליך תלוי ועומד מאפשרת לבית המשפט לעכב הליכים, אם אותו עניין או עניין דומה החל להיות נדון בבית משפט אחר.

6. בפסק הדין בעניין רע"א 346/06 ד"ר באסם חזאן ואח' נ' קלאב אין אחזקות אילת ואח', (פורסם במאגרים - 14/5/06), קבע כבוד השופט גרוניס (כתוארו אז) כדלקמן:

"סמכותו של בית המשפט לעכב בירור תביעה כאשר קיים הליך תלוי ועומד המעורר שאלות דומות הינה סמכות שבשיקול דעת. ההחלטה בעניין עיכוב ההליכים מוכרעת על יסוד שיקולים של יעילות הדיון וחסכון במשאבי בית המשפט ובעלי הדין (ראו, ע"א 9/75 אל-עוקבי נ' מינהל מקרקעי ישראל, פ"ד כט(2) 477)".

בהחלטת בית המשפט העליון בעניין רע"א 5642/11 דובק בע"מ נגד מנהל מס ערך מוסף ומס קניה תל אביב (פורסם במאגרים - 21/11/11), נקבע כך:

"לערכאה הדנה בעניין מסורה סמכות שבשיקול דעת להורות על עיכוב דיון בהליך שלפניה עד להכרעה בהליך אחר המעורר שאלות דומות ... נדרש כי בשני ההליכים תידון סוגיה מהותית זהה, אם כי אין דרישה לחפיפה מוחלטת בין כל העניינים הנדונים (ראו: ע"א 9/75 אל-עוקבי נ' מינהל מקרקעי ישראל, פ"ד כט(2) 477, 481 (1975)). במניין שיקוליו יביא בית המשפט בחשבון את זהות השאלות השנויות במחלוקת, זהות בעלי הדין, יעילות הדיון, חסכון במשאבים ובפרט בזמן שיפוטי, מניעת הכרעות סותרות, נוחות בעלי הדין, הכרעה מהירה ואת מאזן הנוחות".

7. ההיגיון העומד בבסיס הכלל של "עניין תלוי ועומד" הוא כפול : מניעת הכבדה מיותרת על בית המשפט והצדדים ומניעת החשש ששני בתי משפט יגיעו לתוצאות הפוכות.

8. בענייננו, תביעתו של התובע 1 נגד אחיו, הנתבע, מתבססת על הטענה שהוא יורשו של אביהם מכוח צוואתו וצו קיום הצוואה. שני התובעים טוענים שלנתבע אין זכויות במקרקעין. מובן שאם בקשותיו של הנתבע לביטול צו קיום הצוואה ולמתן צו ירושה על שמו תתקבלנה, יישמט הבסיס של התביעה.

9. תוצאת ההליך שלפניי עשויה להיסתר בהמשך בפסק הדין שיינתן על ידי בית המשפט לענייני משפחה. תוצאה אפשרית בהליך כאן היא קבלת התביעה וסילוק ידו של הנתבע בהיעדר זכויות במקרקעין, בעוד שתוצאה אפשרית בבית המשפט לענייני משפחה היא קבלת טענותיו של הנתבע, שהוא אחד היורשים של הזכויות במקרקעין.

10. יש להוסיף, כי ניהול כפול של ההליכים אינו יעיל ומבזבז את משאבי בית המשפט שלא לצורך, מה גם שעסקינן במחלוקת בין בני אותה משפחה, ונכון יהיה שעניינם יידון לפני בית המשפט המוסמך, הדן בשגרה בענייני ירושה ועזבון. לפיכך, יש להעדיף את מיצוי ההליכים המתנהל ים בבית המשפט לענייני משפחה, שנועדו להכריע בזכויות בכלל הנכסים שהותיר אחריו המנוח, ולאחר מכן לבחון את חידוש ההליכים בתביעה שלפניי.

11. אשר על כן, אני מורה על עיכוב ההליכים בתיק זה עד להכרעה חלוטה בהליכים במתנהלים בבית המשפט לענייני משפחה בפתח תקוה: ת"ע 31804-03-21 ו-ת"ע 32009-03-21. עם קבלת פסקי הדין באותם הליכים, על הצדדים לעדכן את בית המשפט.

12. אין צו להוצאות.

ניתנה היום, כ' אלול תשפ"א, 28 אוגוסט 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: סאהר דעאס
נתבע: אדהם דעאס
שופט :
עורכי דין: