ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מנחם מרקוביץ נגד המוסד לביטוח לאומי :

27 אוגוסט 2021
לפני: כבוד השופטת רחל בר"ג-הירשברג
התובע:
מנחם מרקוביץ
ע"י ב"כ: עו"ד משה הולנדר

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ: עו"ד ויויאן קליין בנימין

החלטה

  1. הנני ממנה בהליך זה כמומחה, יועץ רפואי מטעם בית הדין את ד"ר אלון קובו, מומחה לכירורגיה של היד ומיקרוכירורגיה על מנת שיחווה דעת ו בדבר פגיעתו של התובע.
  2. ואלה העובדות הצריכות לעניין כפי שהתבררו בבית הדין:

[א] התובע, יליד 1965, עבד כמהנדס תוכנה משנת 1993 ועד לחודש דצמבר 2020.

[ב] התובע עבד בהיקף משרה מלאה בת כ-8.5 שעות ביום, 5 ימים בשבוע. בנוסף נהג התובע לעבוד 20 – 25 שעות נוספות בחודש.

[ג] עבודת התובע הייתה כרוכה בשימוש במחשב משך כ-8 שעות ביום כשמתוכן עסק בהקלדה והקלקה רבה ביד שמאל, שהיא ידו הדומיננטית. התובע גם עשה שימוש בעכבר, ביד ימין.

[ד] להלן אופן ביצוע הפעולות ביד שמאל –

התובע במשך כל שנות עבודתו עבד במשרד או במעבדה על מחשב נייח המונח על שולחן בגובה סטנדרטי, כשגובה הכיסא הותאם למידותיו.
במקומות העבודה נתנה הדרכה וניתן ייעוץ ע"י מומחי ארגונומיה.
התובע עבד עם אמה ישרה כאשר שורש כף היד מונחת על פד שלפני המקלדת.
התובע ביצע את רוב פעולות ההקלדה עם אצבעות האצבע והאמה, הקלקה של Control v, control c עם האגודל והזרת, והקלדה של רווח – באגודל.
משכי זמן ההקלדה וההקלקה ברצף השתנו, תלוי בצורכי העבודה, אך לעתים נמשכו פרקי זמן משמעותיים של עשרות דקות ברצף.
העובדים הונחו לערוך הפסקה בת 10 דקות בתום כל 50 דקות.

[ה] התובע איננו מעשן.

[ו] מצבו הרפואי של התובע ביד/מרפק שמאל הוא כעולה מהחומר הרפואי.
3. המומחה מתבקש להשיב על השאלות הבאות:
[א] מהו הליקוי עמו מתמודד התובע במרפק שמאל?
[ב] עת מדובר בהכרה בפגיעה בעבודה בעילת המקירוטראומה, סדר בחינת הדברים הוא כמפורט להלן:
ראשית – האם קיים קשר סיבתי בין תנאי עבודתו של המבוטח לבין הליקוי עמו הוא מתמודד. על מנת לקבוע קיומו של קשר סיבתי יש צורך בסבירות של מעל 50%, כי תנאי העבודה השפיעו על הליקוי. דהיינו, יותר סביר לקבוע שתנאי העבודה השפיעו במידה זו או אחרת על הליקוי, לעומת המצב ההפוך שתנאי העבודה לא השפיעו עליו.
יובהר, כי בשלב זה לא נדרשת התייחסות למידת ההשפעה על מצבו הרפואי של המובטח, ואין הכוונה כי תנאי העבודה תרמו ל-50% ממצבו הרפואי של המבוטח, אלא האם תנאי העבודה גרמו במידה כלשהי למצבו הרפואי של המבוטח או להחמרת מצבו הרפואי של המבוטח, בסבירות של 50% ומעלה.
שנית – ככל שנקבע קשר סיבתי כאמור לעיל, יש לבחון את שאלת היחס בין השפעת תנאי העבודה על הליקוי אל מול גורמיו האחרים. לגבי שאלה זו די בהשפעה משמעותית של תנאי העבודה על קרות אותו הליקוי כדי שהוא יוכר כפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה. השפעה משמעותית, הינה על פי הפסיקה, השפעה בשיעור של 20% לפחות.
על רקע הבהרה זו אנא השב לשאלות הבאות:
(1) האם קיים קשר סיבתי בין תנאי עבודתו של התובע ובין הליקוי בו לקה במרפק שמאל או החמרתו? כאמור, על מנת לקבוע קיומו של קשר סיבתי, יש צורך בסבירות של מעל 50% כי תנאי העבודה השפיעו במידה זו או אחרת על התפתחות הליקוי או החמרתו, דהיינו יותר סביר לקבוע שתנאי העבודה השפיעו על הופעת הליקוי או החמרתו, לעומת המצב ההפוך שתנאי העבודה לא השפיעו.
(2) ככל שהתשובה לשאלה הקודמת היא בחיוב, ולדעת המומחה קיים קשר סיבתי בין העבודה לליקוי המומחה מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר אופן קרות הליקוי:
האם ניתן לומר כי ליקויו של התובע עקב עבודתו נגרם מתנועות חוזרות ונשנות בעבודה כפי שתואר בעובדות לעיל על דרך של פגיעות זעירות כך שכל אחת מהן הסבה לו נזק זעיר בלתי הדיר עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה גם כן לליקוי (כדוגמת טיפות מים המחוררות את האבן עליה הן נוטפות)?
(ג) ככל שהתשובה לשאלה הקודמת חיובית – אנא השב האם לתנאי העבודה השפעה משמעותית על הליקוי (השפעה משמעותית היא בשיעור של 20% ומעלה)?
4. המזכירות תעביר לידי המומחה את כל החומר הרפואי שהתקבל בבית הדין במסגרת הדיון מקופת חולים מכבי. כן תצרף המזכירות להחלטה זו 'דף הנחיות' למומחה.
5. המומחה מתבקש לתת את חוות דעתו בתוך 30 ימים מיום קבלת ההחלטה והחומר הרפואי. חוות הדעת תנתן בדרך שבה ניתנת חוות דעת של מומחה לפי פקודת הראיות [נוסח חדש], התשל"א-1971. בכלל זה יפרט המומחה את פרטי השכלתו ונסיונו ויצהיר, כי ידוע לו שחוות דעתו ניתנת במקום עדות בבית הדין על המשתמע מכך.
6. אם וככל שמי מן הצדדים היה או עודנו בקשר עם המומחה, לגבי תובענה זו או הפגיעה מושא התובענה, לרבות חוות דעת שקיבל מהמומחה, יגיש הודעה בכתב לבית הדין וישירות לצד שכנגד, בתוך 7 ימים ממועד קבלת החלטה זו.
7. תשומת לב להנחיות נשיאת בית הדין הארצי בדבר מינוי מומחים יועצים רפואיים (ההנחיות מיום 10.9.2019 מפורסמות באתר הרשות השופטת) ובפרט לאיסור ליצור קשר עם המומחה שלא באמצעות בית הדין.
8. המזכירות תעקוב אחר קבלת חוות דעת המומחה.
9. לעיון ביום 31.10.2021 (בשים לב לתקופת החגים ופגרת הסוכות).
ניתנה היום, י"ט אלול תשפ"א, (27 אוגוסט 2021), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: מנחם מרקוביץ
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: