ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ניקולאי שפטיי נגד המוסד לביטוח לאומי :

לפני כבוד השופטת יעל אנגלברג שהם

התובע:
ניקולאי שפטיי
ע"י ב"כ עו"ד אלכסנדר שמרלינג

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ עו"ד נעמה נוה

החלטה

1. בפני תביעה להכיר בפגיעה בכתפו השמאלית של התובע (להלן: הפגיע ה) כ"פגיעה בעבודה" על פי עילת ה"מיקרוטראומה".

2. הצדדים הגיעו להסכמה בעניין מינויו של מומחה-יועץ רפואי לבחינת הקשר הסיבתי שבין מצבו הרפואי של התובע לבין עבודתו כחרט-כרסם ובעניין העובדות המפורטות להלן:

א. התובע יליד 1952.
ב. התובע עבד משנת 1997 ועד ליום 25.12.18 כמסגר בחברת ח.נ.א בקרת רעד ורעידות בע"מ.
ג. התובע עבד 5 ימים בשבוע, 8 שעות ביום (ולעיתים עד 12 שעות) יומיות ולעיתים ביום שישי עבד כ- 4 שעות.
ד. במסגרת עבודתו התובע עסק לרוב בייצור חלקים והרכבה של מוצרים הקרויים בפי העובדים "חופות" ובכלל זה ביצע פעולות כדלקמן:
1. כיפוף
א. במהלך עבודתו זו התובע העביר יחידות המעובדות (לוחות מתכת בעובי 2 מ"מ) ממשטח למכונת הכיפוף וביצע מספר כיפופים לכל יחידה. בהליך הכיפוף צד אחד של הלוח מוכנס אל תוך המכונה ולאחר מכן, כשמתבצע הכיפוף, צריך להרים את הקצה השני, דבר שמחייב הרמת היד מעל הכתף. (רצ"ב תמונה מס' 1)
ב. התובע עיבד ביום כ-50 חלקים וביצע 4 כיפופים בכל אחד מהם ובהתאם ביצע פעולות כאמור שדורשות הרמת ידיים מעל הכתף, על פי רוב- יד שמאל (הדומינטטית). שלב הכיפופים השתרע על פני כ-3 שעות מדי יום.
2. הרכבה

א. לאחר הכיפוף עסק התובע בהרכבת "החופות". שלב ההרכבה מתבצע אחת לשלושה ימים במהלך יום שלם.
ב. הגובה של "חופה" השתנה בין 1.8 ל-2.3 מ' והיא מורכבת מ- 12-16 חלקים. במהלך חיבור החלקים, המתבצע על שולחן, התובע היה צריך להפוך את היחידות, ובתוך כך הרים את הידיים מעל הראש (כ- 10 פעמים) .
ג. כל חלק הועמד תוך כדי הרמת הידיים מעל הרכב (כ-10 פעמים). חלקי הקופה חוברו ביניהם באמצעות ברגים, כאשר 46 ברגים מתוכם נמצאים בחלק העליון של ה"חופה" וצריך להרים ידיים מעל הראש כדי לטפל בחיבורם; חלק מההברגות מתבצע באמצעות מפתח "רטצ'ר" כשידי התובע היו מורמות מעל הראש והוא ביצע באמצעות היד השמאלית כ-6-7 תנועות חוזרות מעלה-מטה של המפתח. (רצ"ב תמונה מס' 2)
ד. בשלב הרכבה של כל חופה התובע ביצע תנו עות סיבוב מפתח "רטצ'ר" בידו השמאלית המורמת מעל גובה השכם.
ה. בסיום שלב ההרכבה התובע הדביק חומר בידוד (ספוג) אל החופה, פעולה שכוללת מריחת דבק והדבקה שדורשות ביצוע מספר רב של פעולות בידיים מורמות. (רצ"ב תמונה מס' 3)

ה. מצבו הרפואי של התובע הוא כמפורט במסמכים הרפואיים.

3. הנני ממנה את ד"ר אברהם ששון, כמומחה-יועץ רפואי מטעם בית-הדין ליתן חוות דעתו בעניינו של התובע ניקלואי שפטיי, בשים לב לעובדות שפורטו בסעיף 2 לעיל.

4. עת מדובר בהכרה בפגיעה בעבודה בעילת המיקרוטראומה, סדר בחינת הדברים הוא בשני שלבים, מפורט להלן:

ראשית - האם קיים קשר סיבתי בין תנאי עבודתו של המבוטח ובין הליקוי ממנו הוא סובל. על מנת לקבוע קיומו של קשר סיבתי, יש צורך בסבירות של מעל 50% כי תנאי העבודה השפיעו על הליקוי. דהיינו, יותר סביר לקבוע שתנאי העבודה השפיעו במידה זו או אחרת על הליקוי, לעומת המצב ההפוך שתנאי העבודה לא השפיעו. יובהר, כי בשלב זה לא נדרשת התייחסות למידת ההשפעה על מצבו הרפואי של המבוטח, ואין הכוונה כי תנאי העבודה תרמו שיעור של 50% ממצבו הרפואי של המבוטח, אלא האם תנאי העבודה גרמו במידה כלשהי למצבו הרפואי של המבוטח או להחמרת מצבו הרפואי של המבוטח, בסבירות של 50% ומעלה.
שנית - ככל שנקבע קשר סיבתי כאמור לעיל, יש לבחון את שאלת היחס בין השפעת תנאי העבודה על הליקוי אל מול גורמיו האחרים. לגבי שאלה זו די בהשפעה משמעותית של תנאי העבודה על קרות אותו הליקוי כדי שהוא יוכר כפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה. השפעה משמעותית הינה, על פי הפסיקה, השפעה בשיעור 20% לפחות.

על רקע האמור, מתבקש המומחה הרפואי להשיב על השאלות כמפורט להלן:

א. מהו הליקוי ממנו סובל התובע בכתפו השמאלית?
ב. האם קיים קשר סיבתי בין תנאי עבודתו של התובע ובין הליקוי בו לקה או החמרתו? כאמור, על מנת לקבוע קיומו של קשר סיבתי, יש צורך בסבירות של מעל 50% כי תנאי העבודה השפיעו במידה זו או אחרת על התפתחות הליקוי או החמרתו, דהיינו יותר סביר לקבוע שתנאי העבודה השפיעו על הופעת הליקוי או החמרתו, לעומת המצב ההפוך שתנאי העבודה לא השפיעו.
ג. ככל שהתשובה לשאלה הקודמת חיובית - האם בעיקרו של דבר ניתן לומר, כי המחלה של התובע עקב עבודתו נגרמה או הוחמרה על דרך של פגיעות זעירות כך שכל אחת מהן הסבה לו נזק זעיר בלתי הדיר עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה או החמירה גם כן את מחלתו (כדוגמת טיפות מים המחוררות את האבן עליה הן נוטפות).
ד. ככל שהתשובה לשאלה הקודמת חיובית - האם לתנאי העבודה השפעה משמעותית על הליקוי (השפעה משמעותית היא בשיעור של 20% ומעלה)?

המזכירות תעביר למומחה הרפואי את כל החומר הרפואי שהוגש לבית הדין.

ניתנה היום, ט"ו אלול תשפ"א, (23 אוגוסט 2021), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: ניקולאי שפטיי
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: