ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רועי שרון נגד כלל חברה לביטוח בע"מ :

לפני כבוד ה שופט אלי ברנד

תובע
רועי שרון

נגד

נתבעת
כלל חברה לביטוח בע"מ

פסק-דין

הצדדים הסמיכו אותי לפסוק בתיק זה על דרך הפשרה על פי סעיף 79 א' לחוק בתי המשפט ( נוסח משולב), התשמ"ד – 1984 , ללא נימוקים.
מסורת ישראל מקדמת דנא העדיפה את הפשרה ודרכי השלום על הדין הנוקב וכבר הרמב"ם כתב – "מצוה לומר לבעלי דינין בתחילה, בדין אתם רוצים או בפשרה; אם רצו בפשרה, עושין ביניהן פשרה. וכל בית דין שעושה פשרה תמיד – הרי זה משובח, ועליו נאמר "משפט שלום שפטו בשעריכם" (זכריה ח,טז): איזה הוא משפט שיש עימו שלום, הוי אומר זה ביצוע. וכן בדויד הוא אומר "ויהי דויד, עושה משפט וצדקה" (שמואל ב ח,טו): איזה הוא משפט שיש עימו צדקה – הוי אומר זה ביצוע, והיא הפשרה. " ( משנה תורה, פרק כ"ב מהלכות סנהדרין הלכות ה' – ו')
גם בית המשפט העליון הלך בדרך דומה ובפר פרזה על דברי חיים נחמן ביאליק על ההלכה והאגדה בכתבי חז"ל כתב כבוד השופט יעקב טירקל – "לדין – פנים זועפות, לפשרה – פנים שוחקות. הפשרה מאירה פנים לכל המתדיינים, מכבה אש המחלוקת שביניהם ואינה משאירה גחלים לוחשות העלולות להציתה מחדש. לעומתה ההכרעה השיפוטית מזעיפה בדרך כלל את פניה למי מן המתדיינים, היא סופה המשפטי של המחלוקת אולם לא בהכרח מכבה את גחליה" (ע"א 1639/97 אגיאפוליס בע"מ נ' הקסטודיה אינטרנציונלה דה טרה סנטה, פ"ד נג(1) 337, 349 (17.1.1999) ).
אני מברך את הצדדים על בחירתם זו המשקפת הסכמה לסיים מחלוקת מתוך נכונות לויתור ומתן הזדמנות לגישה של פשרה, גם אם לא הצליחו לגבש פשרה סופית ביניהם, ולאחר שבחנתי את כל שהובא בפני, אני מחייב את הנתבעת לשלם לתובע סך של 5,250 ₪.
ניתן היום, י"ד אלול תשפ"א, 22 אוגוסט 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: רועי שרון
נתבע: כלל חברה לביטוח בע"מ
שופט :
עורכי דין: