ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין גד גבר נגד המוסד לביטוח לאומי :

20 אוגוסט 2021
לפני: כבוד השופט אורן שגב

התובע:
גד גבר
ע"י ב"כ: עו"ד בנימין פילובסקי
-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ: עו"ד עדי וידנה

החלטה

בפניי בקשת הנתבע ל משלוח שאלות הבהרה למומחית הרפואי ת מטעם בית הדין, ד"ר קרין ציקל שלום, מומחית ברפואה תעסוקתית, וזאת בהמשך לחוות דעתה מיום 31.01.2021. התובע מתנגד למשלוח השאלות המבוקשות וזאת מאחר שלטענתו, תשובות לשאלות אלה נמצאות בחוות הדעת עצמה.
שאלות הבהרה נועדו להחליף חקירה נגדית של המומחה, ועל כן לרוב יינתן אישור להעבירן למומחה. ראו לעניין זה בר"ע (ארצי) 19575-03-11 דוד בן חמו נ' המוסד לביטוח לאומי (פורסם בנבו, 02.06.2011)) -
"בהתחשב במשקל הרב אשר ניתן בפסיקתו של בית דין זה לחוות הדעת הרפואית של המומחה הרפואי האובייקטיבי, וכן בהתחשב בכך ששאלות ההבהרה מהוות תחליף לחקירתו הנגדית של המומחה – דרך המלך אשר נקבעה בפסיקה הינה הפניית שאלות הבהרה בהתאם לבקשת הצד.
עם זאת, הפניית השאלות אינה נעשית באופן אוטומטי אלא לאחר הפעלת שיקול דעת על ידי בית הדין, ולאחר בחינה – בין היתר – של השאלות הבאות: האם השאלות המבוקשות הן רלוונטיות ומכוונות להבהיר את חוות הדעת או להשלימה ..; האם יש בהן כדי לתרום לבירור השאלה העומדת ...; האם הן שאלות "בתחום הרפואה", להבדיל משאלות עובדתיות או שאלות שאין זה מתפקידו של המומחה להשיב עליהן ...; האם השאלות ענייניות או שמא "באות לבחון את מומחיותו של הרופא" בדרך של התפלמסות גרידא (שם); האם הן מבוססות על העובדות כפי שנקבעו על ידי בית הדין; והאם אין בשאלות משום הכבדה מיותרת על המומחה ועל ההליך השיפוטי. עוד נקבע, כי "אין זה רלבנטי אם השאלות "הן טובות ונחוצות" בעיני מי שמוסמך להתיר את הצגתן" (עניין יצחק), ולכן "יש לאפשר לשאול אותו שאלות הבהרה ללא הקפדת יתר על הרלבנטיות הישירה של אותן שאלות" .

ומן הכלל אל הפרט
לאחר שעיינתי בשאלות ושקלתי את טיעוני הצדדים, הגעתי לכלל מסקנה כי אין מניעה להתיר את העברת השאלה למומחה, בנוסחן המקורי .
הודעה למומחה תינתן בנפרד.

ניתנה היום, י"ב אלול תשפ"א, (20 אוגוסט 2021), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: גד גבר
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: