ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ודים מול נגד כונס נכסים רשמי תל אביב :

לפני כבוד השופטת מרב בן-ארי

בעניין: פקודת פשיטת הרגל [נוסח חדש], התש"ם-1980
ובעניין:

המבקש/ת / החייב/ת:

ודים מול

נגד

המשיב:

1.כונס נכסים רשמי תל אביב
2.נדב לב (מנהל מיוחד)
3.עירית תל-אביב-יפו (נושה)

החלטה

1. צו כינוס לנכסי החייב ניתן ביום 18.5.16.

2. ביום 25.4.19 ניתן תוקף של החלטה להסדר נושים לפירעון מלוא חובות החייב.

3. לאחר שהחייב עמד בתנאי הסדר הנושים, המנהל המיוחד הגיש בקשה למתן הוראות הכוללת בקשה למתן הפטר והשבת כספים לחייב שנגבו ביתר ופסיקתה נחתמה בהתאם ביום 26.11.20.

4. ביום 29.11.20 החייב הגיש בקשה למתן הוראות בה עתר לקבל לידיו כספים נוספים שהופקדו על ידו ביתר. לאחר קבלת עמדת בעלי התפקיד לפיה יש להחזיר לחייב סכום של בסכום של 40,940 ₪ ולא כפי שנרשם בבקשה הראשונה (סכום של כ- 20,000 ₪), פסיקתה מתוקנת למתן הפטר נחתמה ביום 17.1.21.

5. המנהל המיוחד עדכן שביום 22.1.21 פורסם דבר ביטול צו הכינוס שניתן בעניינו של החייב ושביום 31.1.21 הוחזרו לחייב הכספים שנגבו ביתר.

6. ביום 9.5.21 החייב עדכן שלאחר קבלת ההפטר, הנושים טרם קיבלו את סכום הדיבידנד לידיהם, לרבות בנק הפועלים כך שחשבונו בבנק מעוקל, אין לו גישה לחשבון והוא אינו יכול לבצע פעולות. לפיכך, החייב עדיין מעודכן כפושט רגל בכל המערכות הבנקאיות ואשראי והוא אינו מצליח לחזור לשגרת חייו. כמו כן, עתר לקבל הצמדה וריבית על סכום של כ- 40,000 ₪ ששולמו לו על ידי כנ"ר.

7. המנהל המיוחד עדכן שהעיקולים לא הוסרו משום שכספי הדיבידנד טרם הועברו לנושי החייב. לטענתו, העיכוב נבע בשל סכום נוסף (סך של 5,680 ₪) שהצטבר בקופת הכינוס בשל מדיניות ההשקעה בכנ" ר, כך שלא ניתן לחלק דיבידנד ללא אישור של בית משפט ביחס לגורל כספים אלה.

8. הנאמן עתר להורות על העברת הסכום הנוסף לאחר ניכוי שכר טרחה והוצאות, לידי הנושים.

10. בהחלטה מיום 15.6.21 הבהרתי לבעלי התפקיד שעסקינן בחייב אשר סיים את ההליך בחודש ינואר 2021 אולם לא הצליח עד כה לפתוח דף חדש בחייו עקב עיכוב לא סביר בניהול סגירת התיק.
כמו כן ציינתי שאיני סבורה שיש להמתין זמן נוסף עד לחלוקת דיבידנד עקב כספים עודפים (זאת בשים לב לכך שבתיק זה שולם 100% נטו) והורתי לנאמן לסגור את התיק של החייב ולהסיר את העיקולים וההגבלות לאלתר.

11. עמדת המנהל המיוחד ביחס לחלוקת הסכום העודף שקיים בקופה, הועברה לעמדת כנ"ר והתייחסות נוספת של החייב.

12. כנ"ר ציין שהסכום העודף שמצוי בקופת הכינוס הוא סכום שהושקע על ידי כנ"ר ולכן הוא מוקנה לנושים. למרות זאת, כנ"ר לא התנגד לכך שסכום זה יעבור לידי החייב. כנ"ר ציין שהמנהל המיוחד הסכים לעמדה זו. לעמדת כנ"ר לא ניתן לשלם לחייב הצמדה וריבית על סכום של כ- 40,000 ₪ ששולמו לו זה מכבר.

13. לאחר עיון בכלל העמדות, מצאתי להורות לכנ"ר לשלם לחייב את הסכום העודף שמצוי בקופה שהצטבר כתוצאה מהשקעת כנ"ר בסך של 5,680 ₪.

הסכום ישולם לחייב בתוך 30 ימים מהיום.

בנסיבות אלו, ומנימוקי כנ"ר, איני רואה מקום להורות על תשלום נוסף לחייב בגין הפרשי הצמדה וריבית. לפי נוהלי כנ"ר לא ניתן להעביר את הסכום בצירוף הצמדה וריבית. תכנית הפירעון היא בערכי נטו ואינה כוללת תוספת הצמדה וריבית ולכן כשמוחזר כסף לחייב הוא מוחזר בערכי נטו בלבד. לכך יש להוסיף שהסכום העודף שהצטבר יועבר, בנסיבות שנוצרו, לחייב.

14. עסקינן בתיק שניתן בו הפטר בחודש נובמבר 2011 אולם מאז ועד היום החייב לא הצליח לפתוח דף חדש בחייב ונאלץ לפנות מספר פעמים לבית משפט זה על מנת שיסייע לו בעניין.

מהצד השני, לא יעלה על הדעת שנושים ימתינו זמן כה ממושך לחלוקת דיבידנד וזכותם הקניינית תיפגע בשל התנהלות זו.

15. המנהל המיוחד וכנ"ר יפעלו לאלתר לחלק את הדיבידנד לנושים ולסגור את התיק של החייב, כמו כן יעדכנו את הגורמים הרלבנטיים בכך שהתיק נסגר.

ניתנה היום, כ"ה תמוז תשפ"א, 05 יולי 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: ודים מול
נתבע: כונס נכסים רשמי תל אביב
שופט :
עורכי דין: