ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין חיים שלמה חתוכה נגד בן ראובן עמר :

בפני כבוד ה שופט הישאם אבו שחאדה

תובעים

חיים שלמה חתוכה

נגד

נתבעים

  1. בן ראובן עמר
  2. ראובן טליאס

פסק דין

התובע הוא בעלים של רכב (להלן: רכב 1) שניזוק במהלך תאונת דרכים שארעה עם רכב אחר שבו נהג הנתבע 1 והיה בבעלותו של הנתבע 2 (להלן: רכב 2).

הנהגת של רכב 1 בעת קרות התאונה העידה שהתאונה התרחשה באופן הבא: רכב 1 עמד במפרץ חניה ויצא ממנו והשתלב בנתיב הימני ביותר שבאותו כביש (להלן: הנתיב הימני); רכב 2 נסע בנתיב הימני במהירות מופרזת ופגע עם הפינה הקדמית ימנית שלו בפינה האחורית שמאלית של רכב 1.

לעומת זאת, הנתבע 1 העיד שהתאונה התרחשה באופן הבא: רכב 2 עמד ברמזור ועם חילופי הרמזור מאור אדום לאור ירוק, פנה שמאלה אל תוך הנתיב הימני; רכב 1 יצא ממפרץ החניה בפתאומיות מבלי לאותת שמאלה ובחוסר זהירות; הנתבע 1 לא הספיק לבלום וניסה אף לסטות שמאלה על מנת להימנע מהפגיעה אך ללא הועיל.

הנני קובע כי האחריות לגרם התאונה מתחלקת בין שני הנהגים באופן הבא: 60 אחוז מהאחריות רובצים לפתחו של הנתבע 1, וזאת לאור העובדה שמדובר במכה מאחור ומכאן חלקו של הנתבע 1 באחריות לגרם התאונה בשל אי שמירת מרחק מהרכב שלפניו; 40 אחוז הנותרים רובצים לפתחה של נהגת רכב 1 וזאת לאור העובדה שסטתה ממפרץ החניה אל תוך הנתיב הימני בחוסר זהירות ומבלי לוודא לפני כן שהנתיב הימני פנוי לחלוטין, ומכאן תרומתה היחסית לגרם התאונה.

הנזק שנגרם לרכב 1 הוכח בחוות דעת שמאי שלא נסתרה ע"י הנתבעים.

לפיכך, הנתבעים 1 ו-2, ישלמו לתובע את הסכומים הבאים:
60 אחוז מהסך של 14,451 ₪ בגין שווי רכב 1 לאחר הפחתת המכירה.
1,200 ₪ בגין שכר טרחת שמאי.
1,000 ₪ בגין הוצאות משפט.

כל הסכומים שצוינו לעיל שולמו עד ליום 15.8.21 ולאחר מכן יישאו בהפרשי הצמדה וריבית כחוק עד למועד התשלום בפועל.

יש לציין שכתב התביעה כולל בתוכו גם רכיב של "הוצאות שכירת רכב חליפי" בסך 2,731 ₪. עם זאת, בקבלה שצורפה, לא צוין כמה זמן התובע שכר את הרכב האמור. בנוסף, מדובר בקבלה שנושאת תאריך 29.12.20, כחודש לאחר אירוע התאונה. בנסיבות אלה, לא התרשמתי שיש מקום לחייב את הנתבעים לשלם לתובע את הסכום האמור.

בנוסף, כתב התביעה כולל גם רכיב של "ייעוץ משפטי להכנת התביעה הקטנה" בסך 2,500 ₪. יוזכר, בהליכים של תביעות קטנות אין ייצוג של עורכי דין ולכן לא מצאתי מקום לחייב את הנתבעים לשלם לתובע את הסכום האמור. בעיני, אין הבדל בין שכר טרחת עו"ד בגין "ייצוג בבית משפט" לבין "ייעוץ משפטי להכנת התביעה". לפיכך, גם רכיב נזק זה, דינו להידחות.

המזכירות תשגר העתק פסק הדין לצדדים.

ניתן היום, כ"ד תמוז תשפ"א, 04 יולי 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: חיים שלמה חתוכה
נתבע: בן ראובן עמר
שופט :
עורכי דין: