ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד מוריס ישראל אזריאל :

בפני כבוד ה שופטת, סגנית הנשיא נועה חקלאי

מבקשים

מדינת ישראל

נגד

משיב
מוריס ישראל אזריאל (עציר)

החלטה

בפני בקשה להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים המתנהלים כנגדו, על פי הקבוע בסעיף 21 לחוק סדר הדין הפלילי [סמכויות אכיפה – מעצרים] תשנ"ו – 1996

כנגד המשיב הוגש כתב אישום המייחס לו עבירה של החזקת סמים שלא לצריכה עצמית בניגוד לסעיף 7 (א) + 7(ג) רישא לפקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש) תשל"ג – 1973.

על פי עובדות כתב האישום ביום 4.6.21 בשעה 04:07 החזיק המשיב בחדר השירות במטבח בסם מסוכן מסוג קנביס מחולק ל– 4 שקיות במשקל כולל של 22.33 גרם שלא לצריכה עצמית וללא היתר כדין.
באותו יום החזיק המשיב בתוך רכב קאיה שבחזקתו ובשימושו סם מסוכן מסוג חשיש במשקל 879.94 גרם וכן שקית נוספת של סם מסוכן מסוג חשיש במשקל 54.99 גרם, כשהסם מוחזק מתחת לפלסטיק המכסה את חלקו התחתון של ההגה, והכל שלא לצריכה עצמית וללא היתר כדין.

ב"כ המשיב לא חלק על קיומה שת תשתית ראייתית לכאורית לעצם מציאת הסמים במקומות הנטענים.
ב"כ המשיב חלק על הקשר של המשיב לסמים הללו. לדבריו הרכב אינו בבעלות המשיב אלא רכב עבר בירושה מסבתו למספר יורשים. לדבריו, בעבר כל בני המשפחה השתמשו ברכב והיום הרכב כלל לא בשימוש ואינו כשיר לנסיעה ואף אינו ניתן לנעילה. לדבריו אין ראיה לכך שהמשיב הוא זה שהכניס את הסמים לרכב ואין כל אינדיקציה מתי הוכנסו הסמים לרכב.

לאור המחלוקת הראייתית עיינתי בתיק החקירה.

קיימת תשתית ראייתית לכאורית הקושרת את המשיב לרכב ולשליטה ברכב.

המשיב בהודעותיו במשטרה מיום 4.6.21 ומיום 9.6.21 אישר שהרכב נמצא אצלו למעלה משלוש שנים. אישר שמפתח הרכב בחזקתו, אישר שמסמכים השייכים לו (לרבות מסמך של אסיר ברישיון על שמו) נמצאו ברכב , אישר שבעת האחרונה החליף מצבר לרכב. ציין שיכול להיות שהשתמש בשקית שבה נמצאו הסמים, שיכול להיות שהגרב שעטף את הסמים ברכב שייך לו שכן כשהיה רב עם אשתו היה שוכב באוטו ומדי פעם מוריד גרביים.
המשיב בהודעתו מיום 13.6.21 אישר שאחרים השתמשו ברכב אך חלפו מאז 3 שנים.

בתיק דוח פעולה של השוטר אבי עזיזי. לדבריו המשיב טען בפניו שרכב הקאיה הוא שלו שקיבל אותו מסבתא שלו ושהרכב לא נוסע.

בתיק הודעותיהן של אשת המשיב וחמותו, שתיהן מכחישות קשר לסמים. שתיהן טענו שהרכב לא בשימוש שכלל לא ניתן לנעול אותו כי אין מצבר. שתיהן טענו כי לא ידעו שהסמים ברכב.
שתיהן ציינו כי הסם שהיה בבית שייך לאחיו של המשיב. אשת המשיב לא ידעה להסביר מדוע מחוץ לשקית עם הסם היו הרבה שקיות חלוקה ומשקל אלקטרוני.

בתיק דוחות פעולה ומזכרים של השוטרים, מהם ניתן ללמוד כי המפתחות של רכב הקאיה נתפסו מעל ארונית בכניסה לבית . המפתחות של הקאיה ושל רכב היונדאי היו ביחד.

בתיק מזכר המלמד כי לרכב הקאיה נרשם דוח ביום 21.7.19 כשהנהג הוא המשיב עצמו (דוח מס' 3815054319).

באשר טענת המשיב כי הרכב לא נעול:
בתיק החקירה ישנו מזכר שערך השוטר סויסה שרון שמציין כי ביקש מהמשיב לבצע בדיקה, ביקש מהמשיב לפתוח את הדלתות, ללא מפתח. לדבריו המשיב בדק את כל הדלתות וגם את תא המטען ולא הצליח לפתוח את הרכב, כל החלונות היו סגורים ורק אחר כך באמצעות המפתח הדלתות נפתחו ונסגרו.
בתיק דוחות פעולה של 4 שוטרים אשר הגיעו לבצע החיפוש ברכב: אלכסנדר שניטמן, אלי יוסף, אלפסי ומכיאלוב ניקולאי, כולם ציינו שניסו לפתוח את הרכב, אך הרכב היה נעול והוא נפתח ונסגר רק עם מפתח.

די בנתונים שלעיל כדי לספק תשתית ראייתית לכאורית לכך שלמשיב יש את השליטה ברכב, לכך שהמשיב הוא זה שהחליף מצבר ברכב באופן שאיפשר נעילת הרכב, לכך שהרכב היה נעול.

כאמור, ב"כ המשיב לא חלק על תשתית ראייתית לכאורה לכך שהסמים נמצאו ברכב, ועל כן לא מצאתי להרחיב בעניין זה.

די בראיות שלעיל אשר קושרות את המשיב לרכב ולשליטה בו, כדי להקים את החזקה שהסמים שנמצאו ברכב הם בשליטת המשיב, גם בהעדר ממצא פורנזי הקושר בין הסמים לבין המשיב.

בעניין החזקה - אין לי אלא להפנות לבש"פ 2083/09 עמיר מולנר נ' מדינת ישראל (19.3.09).
"במסגרת תיק המעצר, אין צורך לפרש מחדש את דיני ההחזקה, ואין מקום לדיון נרחב בטיבה של החזקה, למעט אותה מידה הצריכה להכרעה בדבר ראיות לכאורה."

גם ביחס לסמים שבבית: המשיב כאמור קשר עצמו למשקל האלקטרוני שהיה שנמצא בסמוך לסמים שבבית ולשקיות החלוקה. המשיב טוען שהסמים של אחיו, האח לא גר בבית הגם שלדברי המשיב הוא כמו "בן בית". כך או כך מהדברים עולה כי המשיב ידע על הסמים בבית, ועל המשקל האלקטרוני שהיה ליד.

לאור כל האמור, אני קובעת כי קיימת תשתית ראייתית לכאורית להוכחת העבירה המיוחסת למשיב.

החלטה זו נכתבה על ידי ותימסר לצדדים במעמד הדיון על ידי כבוד הש' מיטל חלפון נזריאן.

תיק החקירה יוחזר למבקשת במעמד הדיון.

ניתנה היום, י"ד תמוז תשפ"א, 24 יוני 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: מוריס ישראל אזריאל
שופט :
עורכי דין: