ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מנהל מקרקעי ישראל ירושלים נגד רחל יצחק :

בפני כבוד ה רשם הבכיר אהרן אורנשטיין

תובע

מנהל מקרקעי ישראל ירושלים

נגד

נתבעים

  1. רחל יצחק
  2. ציון יצחק

החלטה

יש להבחין בין פסק דין שניתן במעמד צד אחד כאשר נפל פגם בהמצאת כתב התביעה לידי הנתבע לבין מצב שלא נפל פגם בהליך שהוביל למתן פסק הדין.

הלכה היא כי כאשר פסק דין שניתן במעמד צד אחד פגום, יבוטל פסק הדין בלי להתייחס כלל למשקל הטענות ולסיכויי ההצלחה. המצב הראשון כאמור, מזכה את הנתבע בביטול פסק דין מחובת הצדק. ראו: ע"א 5000/92 יהושע בן ציון נ' אוריאל גורני, הנאמן על נכסי י' בן- ציון, פ"ד מח(1) 830 (1994).

שונים הם פני הדברים מקום שבית המשפט מתבקש לבטל פסק דין שניתן במעמד צד אחד, כאשר לא נפל פגם בהליך. כגון במקרה שהנתבע לא התגונן במועד למרות שקיבל את כתב התביעה. במצב דברים זה, ההחלטה בדבר ביטול פסק הדין מסורה לשיקול דעתו של בית המשפט.

לאחר שעיינתי בטענות הצדדים, הגעתי למסקנה כי הנתבעים אינם זכאים לביטול פסק הדין מחובת הצדק.

בבקשתם של הנתבעים לביטול פסק הדין נטען כי כתב התביעה לא הומצא לידם. טענה זו נטענה בעלמא . מעיון בתצהיר שצורף לבקשה למתן פסק דין בהעדר הגנה מיום 25.10.2015, עולה כי כתב התביעה הומצא לנתבעים באמצעות שליח לכתובתם ברחוב מבוא גלגל 16 קרית גת, ביום 21.7.2015 . הנתבעים אמנם לא חתמו על אישור המסירה, אך השליח צילם את מספר הבית (16) כמקום בו בוצעה המסירה ואין לי סיבה לפקפק בנכונות התצהירים שמסר. התביעה מתייחסת לנכס אשר אין חולק כי הנתבעים מתגוררים בו, כך שלא התעוררה בעיה כלשהי הנוגעת לאיתורם של הנתבעים.

כידוע, השיקול העיקרי עליו יש לשים את הדגש בבקשה לביטול פסק דין הוא סיכויי הגנה. אלא שעיון בבקשת הנתבעים מגלה כי טענתם היחידה הינה כי התקיים הליך קודם בת.א. 3761/05 באותו נושא ובו ניתן פסק דין אשר בוצע. תיק זה אינו מצוי במערכת נט המשפט מחמת יושנו. הנתבעים מצידם לא טרחו להביא מסמכים כלשהם המוכיחים את טענתם. לעומת זאת, התובעת הפנתה לדוחות בקורת שצורפו לכתב התביעה המאוחרים לשנת 2005 כך שמסתבר כי אין חפיפה בין טענות התובעת בהליך דנן לבין טענותיה בהליך הקודם.

לאור כל האמור, הבקשה לביטול פסק הדין נדחית. פסק הדין יעמוד על כנו. הנתבעים ישלמו לתובעת הוצאות משפט ושכ"ט בסך של 2,000 ₪.

ניתנה היום, י"ד תמוז תשפ"א, 24 יוני 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מנהל מקרקעי ישראל ירושלים
נתבע: רחל יצחק
שופט :
עורכי דין: