ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין חמדה לוי נגד דיזנהאוז :

לפני כבוד השופט בכיר אהוד שוורץ

התובעות:

1.חמדה לוי
2.אורנה כבביה

נגד

הנתבעת:
דיזנהאוז - בי.טי.סי. בע"מ

פסק דין

התובעות רכשו לטענתן, מחברת באליגם, ביום 24.4.2019, 4 שוברים עבור חבילת נופש ביוון שכוללת טיסות והעברות ובסך 6,446 ₪ לכל אחת. צורפו קבלות וקופונים בעניין. ביום 28.4.2019 פנו התובעות לנתבעת לצורך השלמת העסקה, ולפי תנאי ההזמנה, בתגובה הנתבעת שלחה מסמך סיכום של פרטי ההזמנות, איטנירי , הכולל את פרטי הטיסות, העברות והמלון. ביום 24.6.2019 התקבלה אצל התובעות הודעה מאת הנתבעת כי למעשה ההזמנות מבוטלות, כיוון שהנתבעת לא יכולה לכבד את התחייבות התשלום שניתנה לה על ידי חברת באליגם , וכי ככל שירצו לממש את ההזמנות יאלצו לשלם את מלוא התשלום בשנית. בפועל ההזמנות בוטלו מבלי שלתובעות הושב כספן. בעקבות ההודעה, התובעת 2 הספיקה לעצור בחברת האשראי שלה 2 תשלומים שנותרו, התובעת 1 לא עשתה כן, שכן ביצעה את מלוא התשלום בפעימה אחת , שחויבה לפני מועד הביטול.
משכך התובעות נאלצו לבטל את הנופש המתוכנן וספגו הפסד כספי ועוגמת נפש הנדרשת מן הנתבעת, ובסך כולל של 17,169 ₪.
לטענת הנתבעת יש לדחות את התביעה שכן אין לתובעות יריבות מול הנתבעת, ומדובר בניסיון לגלגל לפתחה של הנתבעת, נזק שנגרם לתובעות על ידי צד אחר, הוא חברת סיטי לייף סטייל בע"מ, שבמועדים הרלוונטיים הייתה הבעלים והמפעילה של אתר הקופונים באליגם (להלן: "החברה") . נטען כי בשל חובותיה הרבים לרבות כלפי הנתבעת, החברה קרסה, הגיעה למצב של חדלות פירעון ועד למועד ההגנה ובכלל , לא העבירה לנתבעת את התשלום של התובעים בגין הזמנתם. נטען שבאמצע יוני 2019 עובר לקריסת החברה, המועצה הישראלית לצרכנות הנחתה את ציבור הנפגעים, דוגמת התובעות , שעליהם לבטל יתרת תשלומים בכרטיס אשראי וכן לפנות בהוכחת חוב בהליך המתנהל בקשר לחברה. נטען שהחברה לא העבירה לנתבעת את התשלום בגין ההזמנה ומשכך לא יכלה הנתבעת לשלם לספקי המשנה, עבור ההזמנה בפועל כמו טיסות, מלון והעברות. ועל כן הודיעה לתובעים שלא תוכל לספק להם את ההזמנה , כן נמסר ה לתובעים הנח יית המועצה לצרכנות האמורה, וכן הוצע לתובעות לשלם באופן ישיר לנתבעת, ובניכוי 8% של עמלת החברה, את תמורת ההזמנה ולצורך ביצועה.
נטען כי הנתבעת לא צריכה להימצא בחיסרון כיס בשל קריסתה של החברה, ואינה כרית ביטחון כלכלית עבור לקוחות החברה.

בדיון במעמד הצדדים חזרו הצדדים על הטענות, מן הדיון עולה שאכן הופק על ידי הנתבעת טופס האיטנירי, הכולל את פרטי ההזמנה ולאחר שהתקבלו אצלה הקופונים שנרכשו מהחברה.
כן לא נסתרו טענות התובעות כי שילמו את התמורה הנדרשת לחברה, וטענת הנתבעת כי לא קיבלה את תמורת ההזמנות מהחברה, וכי לא הונפקו לתובעות על ידי הנתבעת כרטיסי טיסה או שובר מלון והעברות.
התובעות טוענות כי פעלו בהתאם לטופס ההזמנה ופנו מיידית עם הקופונים לנתבעת, ומאותו רגע הפכה זו לבעל דברם, ומחויבת כלפיהם . העניינים הכספיים בין הנתבעת לחברה אינם מעניין התובעות, משאישרה הנתבעת ונרשם "אוקיי", בטופס האיטנירי שצוין, ואין עליו מחלוקת , ושהופק על ידי הנתבעת, יצאו התובעות מקשר מול החברה, שעבר להיות קשר מחייב מול הנתבעת.
הנתבעת שבה וטוענת ושהתובעות שילמו את הכספים לחברה, ההסכם שלהם הינו מול החברה, ולא שילמו תמורה כלשהי לנתבעת.
כל אחד מהצדדים הפנה לשיטתו, לפסיקה שתומכת בטענותיו. התובעות הפנו לתיק ת.ק. פתח תקווה 64880-09-19 חבשה נ. קשרי תעופה בע"מ מיום 30.12.2019. שם התקבלה לטענתן תביעה דומה. הנתבעת הפנתה לת.ק תל אביב 47059-01-20 בעניין מרום נגד קשרי תעופה בע"מ , מיום 21.11.20, שם לשיטתה נדחתה תביעה דומה.

לאחר עיון בחומר, הדיון ושמיעת הצדדים, עולה שהשאלה נשוא דיוננו הינה , על מי צריך ליפול הנזק ונוכח קריסת החברה, על התובעות, או על הנתבעת.
מן הדיון ברור שהתובעות שילמו כספים לחברה, ולא קיבלו תמורה בסופו של יום, כן ברור שהנתבעת לא קיבלה את תמורת ה הזמנה של התובעות מהחברה, ואף יכול ונגרמו לה הפסדים כתוצאה מאותה קריסה.
נוכח העובדה, שבמקרה שבפני , לא נסתר והשתכנעתי כאמור, שהנתבעת לא קיבלה תמורת ההזמנה מהחברה, וכן שקבלת התמורה האמורה, מבחינתה, הינה תנאי למימוש הקופון, והאינטנרי (סיכום הזמנה) שהוצא מכוחו. וכן שבמקרה זה לא הוכח, ואף לא נטען , שהנתבעת הוציאה כרטיסי טיסה ושוברים מתאימים לתובעות, להבדיל מטופס הסיכום האמור, ולהבדיל מהליך אחר שהוזכר, וכאשר שם, גם לא עלתה טענה , לפיה תנאי למימוש הקופון, הוא קבלת התמורה מהחברה בפועל, תנאי שנראה לי סביר, ולא הוכח על ידי התובעות אחרת. אני סבור שעם כל ההבנה למצוקת התובעות, וברי שנגרם להן נזק, לא ניתן לחייב בגין הנזק , כנדרש בתביעה כאן , את הנתבעת, הדבר לא הוכח לשביעות רצוני, בהיבט העובדתי הספציפי כאן, או המשפטי הנגזר ממנו.
משכך אני מורה על דחיית התביעה שבפני, כאשר בנסיבות , כל צד יישא בהוצאותיו.

המזכירות תשלח פסק הדין לצדדים.

ניתן היום, ב' סיוון תשפ"א, 13 מאי 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: חמדה לוי
נתבע: דיזנהאוז
שופט :
עורכי דין: