ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין משרד המשפטים/פרקליטות המדינה נגד אליעד זיו ארקין :

בפני כבוד ה שופטת אדנקו סבחת- חיימוביץ

המאשימה

משרד המשפטים/פרקליטות המדינה

נגד

הנאשם
אליעד זיו ארקין

החלטה

האם יש להתיר למאשימה להביא ראיות הזמה לאחר שלב הסיכומים?

בפניי בקשת המאשימה להתיר לה להביא ראיות הזמה בהתאם לסעיף 165 לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב] תשמ"ב-1982 (להלן: " החסד"פ").

ב"כ הנאשם מתנגד לבקשה.

לאחר שנתתי דעתי לטיעוני הצדדים, שוכנעתי כי דין הבקשה להתקבל.

סעיף 165 לחסד"פ קובע כך:
"בית המשפט רשאי להרשות לתובע להביא ראיות לסתור טענות העולות מראיות ההגנה ואשר התובע לא יכול היה לצפותן מראש, או להוכיח עובדות שהנאשם חזר בו מהודייתו בהן לאחר סיום פרשת התביעה".

בע"פ 951/80 קניר נ' מדינת ישראל ((10.6.81) סעיף 5) התיר בית המשפט הגשת ראיות בשלב שלאחר הסיכומים וקבע: " המגמה הברורה בפסקי הדין של בית-משפט זה היא למנוע עיוות דין, העלול להיגרם בין לנאשם ובין לאינטרס הציבורי, העלול להיפגע מזיכויו של עבריין עקב משגה של התובע: המגמה היא שלא לחסום לחלוטין את הדרך להבאת ראיות נוספות".

במסגרת פרשת הגנה הוגשה החלטת הוועדה המקומית שעל בסיסה טענה ההגנה, כי ניתנה "הכרעה תכנונית אחרת" המתירה לנאשם את המשך השימושים הנעשים במקום. כעת, המאשימה מבקשת להוכיח אחרת.
אמנם החלטות הוועדה המקומית הינן חלק מחומר חקירה שאמור להימצא בידי המאשימה ויש לה גישה לחומר זה, כך שהיה עליה להכיר בחומר זה או לכל הפחות לא ניתן לומר שלא היה עליה לצפות שתעלה טענה בקשר להחלטות של הוועדה המקומית. יחד עם זאת, ב"כ המאשימה מסרה, כי המסמך שהוגש על ידי ההגנה לא מוכר לה ולא היה מצוי בידה עד שהוגש על ידי ההגנה בשלב פרשת ההגנה, וכעת היא מבקשת להביא ראיות להזים את הנטען על ידי ההגנה. ז את ועוד, הבקשה הוגשה מספר ימים לאחר סיכומי הצדדים בתיק ובטרם ניתנה הכרעת הדין.

נוכח כל האמור לעיל ובשים לב לטענת ב"כ המאשימה, כי המידע שנמסר מהנאשם הינו חלקי ולא משקף את החלטות הוועדה, אני נעתרת לבקשה ומתירה לה להביא ראיות לסתור. מובהר, כי ישמעו ראיות בקשר להחלטות הוועדה המקומית ולא מעבר לכך.

נקבע להשלמת שמיעת הראיות ליום 24.5.21 משעה 10:30 עד השעה 12:00.
ב"כ המאשימה תעביר בדחיפות את המסמכים לב"כ הנאשם וככל שברצונו להביא ראיות הזמה מטעמו יודיע על כך בהקדם.

למען הסר ספק, הדיון שנקבע ליום 13.5.21 לשימוע הכרעת דין מבוטל.

המזכירות תעביר בדחיפות לצדדים.

ניתנה היום, א' סיוון תשפ"א, 12 מאי 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: משרד המשפטים/פרקליטות המדינה
נתבע: אליעד זיו ארקין
שופט :
עורכי דין: