ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין לב בלנקי נגד יוסף זין אלדין :

בפני כבוד השופט יובל וסרקרוג

תובע

לב בלנקי

נגד

נתבעים

  1. יוסף זין אלדין
  2. נתיב אקספרס - תחבורה ציבורית בע"מ

פסק דין

תביעה בגין נזקי רכוש בעקבות תאונת דרכים שארעה ביום 18.11.19.

הצדדים הסכימו כי פסק הדין יינתן ללא פירוט וללא הנמקה כולל אפשרות דחיה או קבלה מלאה של התביעה בהתאם לסעיף 79א' לחוק בתי המשפט (נוסח משולב), התשמ"ד-1984.

התאונה ארעה בתוך כיכר בכביש ראשי – בכניסה לעכו דרום. בכיכר שני נתיבים, כאשר התובע נסע בנתיב השמאלי ונהג האוטובוס (הנתבע מס' 1) נסע בנתיב הימני. אין חולק כי גם לפני וגם אחרי הכיכר היו שני נתיבים.

בעוד שהתובע טוען כי נהג האוטובוס סטה מנתיבו הימני בתוך הכיכר לעבר הנתיב השמאלי ופגע בו, הרי שנהג האוטובוס טען כי התובע ניסה לעקוף אותו בתוך הכיכר ובכך פגע באוטובוס.

לאחר שבחנתי את טענות הצדדים, עיינתי בתמונות, התרשמתי מעדויות הצדדים, וכן מחוות הדעת שהוגשו, עולה כי אכן נהג הנתבעת הוא זה שסטה באופן חלקי ממסלולו בתוך הכיכר כפי שעולה מהתמונות שהוצגו. נראה כי בכיכר ישנם שני נתיבים רחבים, כך שלא היתה מניעה לשני הרכבים לנסוע במקביל. עם זאת מצאתי לקבל באופן חלקי את גרסת הנתבע מס' 1, לפיה שני הרכבים לא נסעו במקביל בסמוך לתאונה, וכי נהג האוטובוס נכנס ראשון לכיכר ולכן אפשר שסבר כי הכיכר פנויה לגמרי והיה על התובע לשים לב עת נכנס לכיכר, בפרט כשהאוטובוס כבר היה בתוכו, זאת גם לאור סוג הרכב – אוטובוס, שבטבעו רחב יותר מרחב רגיל, ושדה הראיה שלו עשוי להיות מוגבל.
מעדויות הצדדים מצאתי גם לקבוע כי מהירות נסיעתו של התובע בתוך הכיכר ולפניו, לא הייתה מותאמת לגמרי לתנאי הכביש, ומכאן ובמכלול השיקולים הנ"ל יש לייחס לתובע אשם תורם של 40% המקים עילת תביעה. מכאן שהנתבעים ישאו ב-60% מהאחריות לתאונה.

בשים לב לסכום הנזק שלא היה במחלוקת ולהוצאות נלוות הנתבעים יישאו ב-60% מסכום התביעה 18,302 ₪, המורכב מ-16,032 – נזקים ישירים, וירידת ערך 2,270 ₪, ובעיגול – 10,981 ש"ח.

לשם השלמת התמונה יצוין כי הצדדים הודיעו כי במקביל הוגשה תביעה על ידי הנתבעים לבית משפט השלום בעפולה (תא"מ 54002-07-20) בגין אותה תאונה נגד התובע, אך שם כבר ניתן פסק דין בהעדר הגנה נגד התובע. תחילה אפשרתי לצדדים להתייחס לנושא אך לאור בקשת התובע, כי ינתן פסק דין בהליך זה ומאחר שאין מדובר באותם מייצגים של שני הצדדים, כמו גם העובדה שמדובר בהליך בסדר דין מהיר הרי שבהחלטי מיום 11.03.21 לא מצאתי להמתין ולקשור בין השניים גם לאור השלב הדיוני השונה בו נמצא כל הליך.

התוצאה:
הנתבעים, ביחד ולחוד, ישלמו לתובע את הסכומים הבאים:
10,9812 – נזקי רכוש וחלק משכ"ט השמאי
2,000 ₪ - הוצאות משפט.
1,400 ש"ח – שכ"ט השמאי.
350 ₪ - שכר העד.

בקביעת שכ"ט לקחת בחשבון את ההסדר הדיוני שהושג ובגינו גם ניתן פטור מתשלום המחצית השנייה של האגרה.

ניתן היום, א' ניסן תשפ"א, 14 מרץ 2021, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: לב בלנקי
נתבע: יוסף זין אלדין
שופט :
עורכי דין: