ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עתידים חברה לתעשיות עתירות מדע בע"מ נגד רומאל ציפויי חוץ בע"מ :

לפני כבוד השופטת י. שבח , סג"נ

תובעת

עתידים חברה לתעשיות עתירות מדע בע"מ

נגד

נתבעים

  1. רומאל ציפויי חוץ בע"מ – מירלום בע"מ
  2. רומאל טכנולוגיות בנייה בע"מ
  3. רונן כתב
  4. מאיר כתב
  5. יהודה כתב
  6. יוסף כתב

החלטה

לאחר החלטתי מיום 19.08.20 ולאור בקשת רשות ערעור שהוגשה, הורה בית המשפט העליון להחזיר את התיק לח"מ על מנת "שיתן בו החלטה מנומקת". כן הורה כי "במסגרת החלטתו המנומקת יהיה רשאי להורות בעניין העיקולים הזמניים כפי שימצא לנכון".

עתידים אוחזת בפסק דין שניתן לטובתה ביום 28.11.2019 לאחר הליך הוכחות ממושך אשר חייב את חברת רומאל ציפויי חוץ בע"מ – שנקראת בשמה החדש מירלום בע"מ (להלן – רומאל הישנה) לשלם לה פיצוי בסך של 3,350,842 ₪ בתוספת ריבית והצמדה, הוצאות ושכ"ט עו"ד בשיעור 15% מהסכום הפסוק (ת"א 32633-07-13), המסתכם כיום בלמעלה מ 5,000,000 ₪.
על פי הנטען בבקשת העיקול, היא אינה יכולה לגבותו, חרף תיק ההוצל"פ שפתחה, מחמת ריקון חבר ת רומאל הישנה מנכסיה ומפעילותה.

בתביעה הנוכחית שהוגשה גם נגד רומאל הישנה, גם נגד חברה בשם "רומאל טכנולוגיות בנייה בע"מ" (להלן – רומאל החדשה), וגם נגד בעלי השליטה בה, בני משפחת כתב, נטען כי רומאל החדשה הוקמה ע"י בעלי השליטה של רומאל הישנה – בני משפחת כתב- רק על מנת למלט אותה מחובותיה ומהתשלום לנושיה. אשר על כן, מבוקש להרים את המסך בין רומאל הישנה לבין רומאל החדשה, לבין בעלי השליטה בה - כולם בני משפחת כתב (בעלי מניות ודירקטורים, בני המשפחה, המתחלפים, על פי הנטען, בתפקידיהם מעת לעת), על מנת לאפשר ל עתידים לממש את פסק הדין שניתן לטובתה.

במסגרת תביעה זו עותרת עתידים לעיקולים של כספים וחשבונות, של נכסים/כספים הנמצאים אצל 36 מחזיקים, עיקולי מקרקעין ועיקולי כלי רכב.
בעלי הדין הגישו כתבי טענות גם לבית משפט זה וגם לבית המשפט העליון, במסגרת בקשת רשות ערעור, עתידים אף הגישה, בהיתר, כתב תגובה לתשובת המשיבים.

עיון בכתבי הטענות , בניירות העמדה ובנספחיהם מעלה את התובנות הבאות:

סיכויי התביעה - טענת עתידים לפיה הוקמה רומאל החדשה על מנת למלט את רומאל הישנה מחובה כלפיה - חוצה את רף הסיכוי הנדרש לצורך מתן צו עיקול : שתי החברות עוסקות באותו התחום-חיפוי/ קירוי מבנים (התביעה בעניינה ניתן פסק הדין נסבה על עבודת ציפוי האלומיניום שביצעה רומאל הישנה באחד המבנים של עתידים בקרית עתידים); לא השתכנעתי בקיומה של הצדקה כלכלית או אחרת להקמת החברה החדשה; הטיעון בדבר הצורך להפריד בין הזרוע היצרנית לבין הזרוע הביצועית נראה מעושה, ביחוד עת רומאל הישנה נעדרת פעילות; שתי החברות הן חברות משפחתיות הנשלטות/ מנוהלות ע"י האחים למשפחת כתב ואביהם; בני משפחת כתב מחליפים ביניהם את כובע בעל המניות/ דירקטור/מעורבות – ללא הסבר בעל תכלית; רומאל החדשה הוקמה בשנה בה הגישה עתידים את התביעה נגד רומאל הישנה (2013); רומאל החדשה מנכ סת לעצמה את הו ותק והניסיון של רומאל הישנה (ראו דו"ח חקירה); הדימיון בשמות; במהלך שנות ניהול התביעה לא נרמז לעתידים כי היא "טוחנת מים" וכי רומאל הישנה מתרוקנת מנכסיה; רומאל הישנה לא הגישה ערעור על פסק הדין; רומאל הישנה גם לא משפחת כתב - לא שלמו מאומה על חשבון פסק הדין.

מאזן הנוחות- מספר שנים ניהלה עתידים את התביעה נגד רומאל החדשה, עת בתקופה זו, כך נטען, לא גילו בעלי השליטה ברומאל הישנה, כי זו מתרוקנת אט אט מתוכנה, וכי הפרוייקטים החדשים מבוצעים רק ע"י רומאל החדשה. יש להבטיח כי עתידים לא תעמוד פעם נוספת בפני שוקת שבורה.
דחיית הבקשה ביחס לסעיף א' שבה נועדה לאפשר את המשך פעילותה של רומאל החדשה ויסכל את החשש לשיתוקה הכלכלי או לקריסתה.
דחיית הבקשה לעיקול חשבונות/חסכונות אישיים של בני משפחת כת ב ממזערת את פוטנציאל הפגיעה בחייהם האישיים. בהיות החברה חברה משפחתית אף העברת כספים לרומאל החדשה במידת הצורך.
מן העבר האחר עיקולי דירה ומכוניות – לא אמורים להכביד יתר על המידה.
בכך תבוא על סיפוקה דרישת האיזון.

כספים המגיעים לחברה מהלקוחות- בשלב הזה נראה כי זו הדרך היחידה להבטיח קיומו של מקור למימוש פסק הדין אם ינתן, בעתיד. אין מניעה להמיר כספים כאלו, בערבויות בנקאיות, אם יתבקש.
.

התוצאה האופרטיבית של החלטתי מיום 19.08.20- נשארת בעינה. .

ניתנה היום, כ"ב אלול תש"פ, 11 ספטמבר 2020, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: עתידים חברה לתעשיות עתירות מדע בע"מ
נתבע: רומאל ציפויי חוץ בע"מ
שופט :
עורכי דין: