ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רחל אפרת אברג'יל נגד ליאם בת אל רווח :

בפני כבוד ה רשם הבכיר אהרן אורנשטיין

תובעת

רחל אפרת אברג'יל

נגד

נתבעת
ליאם בת אל רווח

החלטה

התובעת הינה אמו של מי שהיה בן זוגה של הנתבעת. התובעת הגישה תביעת לשון הרע לבית משפט זה. התביעה נדחתה במסגרת פסק דין שנתתי ביום 11/8/20. ביום 8/9/20 הגישה התובעת "בקשה לביטול פסק דין שניתן בחוסר סמכות עניינית".

בבקשתה האמורה טוענת התובעת כי הסמכות העניינית בתביעה, ש היא עצמה הגישה לבית משפט זה, נתונה לבית המשפט לענייני משפחה. התובעת טוענת (בסעיף 1 לבקשתה) כי "הסבירו לי שכדאי להגיש את התביעה בבית המשפט לתביעות קטנות, אף אחד לא אמר לי שאין לבית המשפט סמכות ושיש להגיש את הבקשה בבית המשפט למשפחה". סבורני כי דין הבקשה להידחות.

ראשית, סדרי הדין מאפשרים הגשת בקשה לביטול פסק דין כאשר ניתן פס"ד במעמד צד אחד. ראו: תקנה 12 לתקנות שיפוט בתביעות קטנות (סדרי דין), התשל"ז-1976. במקרה דנן פסק הדין ניתן לאחר דיון ארוך במעמד שני הצדדים ולכן תקיפתו אפשרית רק בדרך של הגשת בקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי ולא בדרך של הגשת בקשה לביטולו. ראו: סעיף 64 לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ"ד-198 4.

שנית, טענת התובעת לפיה בית המשפט לתביעות קטנות נעדר סמכות עניינית לדון בתביעה, איננה נכונה, ואסביר. בנה של התובעת מר מיימון אברג'יל (להלן- "מיימון") קיים קשר זוגי עם הנתבעת. לימים, הקשר נותק וכיום הם מסוכסכים.

אף בהנחה שמיימון הוא " בן זוג לשעבר" של הנתבעת לעניין סעיף 1(2)(א) לחוק בית המשפט לענייני משפחה, התשנ"ה-1995 (להלן- " החוק"), תביעת התובעת- אמו של מיימון- כנגד הנתבעת איננה נחשבת תביעה כנגד "בן משפחתו", כהגדרת מונח זה בחוק. מכך נובע כי העניין דנן לא בא בגדר המונח "ענייני משפחה" כהגדרתו בחוק , איננו בסמכותו הייחודית של בית המשפט לענייני משפחה וניתן היה להגיש את התביעה דנן לבית משפט זה.

יצוין, למען שלמות התמונה, כי גם במקרה ההפוך, אלו הייתה הנתבעת מגישה תובענה אזרחית כנגד התובעת, לא הייתה לבית המשפט לענייני משפחה סמכות לדון בה. אמנם סעיף 1(2)(ג) כולל את "הורי בן זוגו" של התובע בהגדרת "בן משפחתו", אך משנפרדו בני הזוג, שוב לא מדובר על "הורי בן זוגו" אלא על "הורי בן זוגו לשעבר". ראו לעניין זה את החלטתו של כבוד הרשם הבכיר א' דוד בתא"מ 7063-02-19 וילדה נ' דואני (1/5/19).

שלישית, בע"א 1049/94 דור אנרגיה נ' חמדן פ"ד נ(5) 820, 829 נפסק ע"י כבוד השופט ת' אור כי "ככל שמדובר במערכת בתי המשפט הרגילים, רצוי לקבוע כלל, שלאחר שבית משפט דן בעניין ונתן פסקו, שוב לא תוכל לצוף ולעלות שאלת הסמכות העניינית בכל שלב נוסף של הדיון". אפנה בעניין זה גם לדבריו של כבוד השופט א' רובינשטיין אשר נכתבו בדעת מיעוט בבע"מ 164/11 פלונית נ' פלוני (29/4/12 ), לפיהם בתי המשפט לענייני משפחה הם "חלק בלתי נפרד מבתי המשפט הכלליים, על כל המשתמע. בתי המשפט לענייני משפחה הם בשר מבשרה של מערכת בתי המשפט ..." (שם, פסקה ז').

הדברים נכונים במקרה דנן, אף בדרך של קל וחומר, מקום בו התובעת עצמה היא זו שהגישה את התביעה לבית משפט זה והיא עצמה טוענת כעת לחוסר סמכות עניינית, לאחר שניתן פסק דין אשר היא איננה מרוצה מתוצאתו.

לאור כל האמור, הבקשה נדחית. משלא נתבקשה תגובת הנתבעת, לא מצאתי לנכון להשית על התובעת חיוב בהוצאות משפט .

ניתנה היום, כ"א אלול תש"פ, 10 ספטמבר 2020, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: רחל אפרת אברג'יל
נתבע: ליאם בת אל רווח
שופט :
עורכי דין: