ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אבנר שעובי נגד המוסד לביטוח לאומי :

10 ספטמבר 2020
לפני: כבוד השופטת יפית מזרחי-לוי
התובע:
אבנר שעובי

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי

החלטה

ד"ר עידו ציון מתמנה בזאת לשמש מומחה יועץ רפואי (להלן - המומחה) לשם מתן חוות דעת רפואית בתביעתו של התובע להכיר בפגיעה בצווארו כפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה.

להחלטה זו מצורפים המסמכים הרפואיים המתיקי קופת חולים.

אלה העובדות:
התובע עבד משנת 1990-1997 כנהג מטאטא-כביש, 6 ימים בשבוע, 8 שעות ביום. רכב זה לא כלל מערכת הידראולית לבלימת זעזועים. התובע נסע במטאטא הכביש במהירות של כ-20-30 קמ"ש מרחוב לרחוב ו-5-10 קמ"ש במהלך עבודת הטאטוא. הטאטוא עצמו בוצע לאורך כל רחוב ורחוב ועובר הלאה. רוב הזמן מהירות הנסיעה הייתה 5-10 קמ"ש. כך גם כאשר התובע עבר על פסי האטה, הוא הוריד את המהירות למינימום הניתן.
בשנים 1997-2006 עבד התובע באופן לא קבוע על מטאטא כביש ועל סוגי משאיות שונות כגון מנוף.
בשנית 2007-2013 עבד התובע באופן קבוע על משאית אשפה בלי כיסא הידראולי שישה ימים בשבוע, 8 שעות ביום. ימי העבודה במשאית האשפה היו ראשון ושני – פעמיים ביום, לפעמים 3 פעמים ביום אחרי חגים. ביתר הימים – פעם אחת ביום. מהירות הנסיעה במשאית האשפה נעה בין 10-15 קמ"ש באיסוף האשפה לבין 50-60 קמ"ש לכיוון שפיכת האשפה. זמן הנסיעה לשפיכת האשפה ארך כשעה בלי לעבור על פסי האטה. פסי ההאטה נמצאו רק בתוך הערים והתובע נסע עליהם רק בזמן איסוף האשפה, במהירות הנמוכה יותר, 5-10 קמ"ש. מהירות הנסיעה באיסוף הייתה מינימלית ולפעמים בעצירה.
עבודת התובע כנהג מטאטא וכנהג משאית, כמפורט לעיל, הייתה כרוכה בקפיצות וזעזועים, עצירות מרובות, דריכה על הקלאץ' פעמים רבות וקיומם של פסי האטה. בחלק מהזמן נהג התובע בדרכים משובשות.
תביעות התובע להכיר בפגיעות בברכו ובגבו כתוצאה מעבודתו על פי תורת המיקרוטראומה, אושרה על ידי הנתבע.

המומחה מתבקש להשיב לשאלות הבאות:

מהו הליקוי של התובע בצווארו?
האם קיים קשר סיבתי בין תנאי עבודתו של התובע ובין הליקוי בו לקה או החמרתו? כאמור, על מנת לקבוע קיומו של קשר סיבתי, יש צורך בסבירות של מעל 50% כי תנאי העבודה השפיעו במידה זו או אחרת על התפתחות הליקוי או החמרתו, דהיינו יותר סביר לקבוע שתנאי העבודה השפיעו על הופעת הליקוי או החמרתו, לעומת המצב ההפוך שתנאי העבודה לא השפיעו.
ככל שהתשובה לשאלה הקודמת חיובית - האם בעיקרו של דבר ניתן לומר, כי המחלה של התובע עקב עבודתו נגרמה או הוחמרה על דרך של פגיעות זעירות כך שכל אחת מהן הסבה לו נזק זעיר בלתי הדיר עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה או החמירה גם כן את מחלתו (כדוגמת טיפות מים המחוררות את האבן עליה הן נוטפות).
ככל שהתשובה לשאלה הקודמת חיובית - האם לתנאי העבודה השפעה משמעותית על הליקוי (השפעה משמעותית היא בשיעור של 20% ומעלה)?

המומחה מתבקש ליתן חוות דעתו תוך 30 יום מהיום, בדרך שבה ניתנת חוות דעת של מומחה לפי פקודת הראיות [נוסח חדש] התשל"א 1971, ובכלל זה לפרט את פרטי השכלתו וניסיונו ולהצהיר שידוע לו כי חוות הדעת ניתנת במקום עדות בבית הדין, על כל המשתמע מכך.

אם מי מהצדדים היה או עודנו בקשר עם המומחה, לגבי תובענה זו או הפגיעה מושא התובענה, לרבות חוות דעת שקיבל מהמומחה, יגיש הודעה בכתב לבית הדין, עם העתק לצד שכנגד, תוך 7 ימים ממועד קבלת החלטה זו.

לעיוני ביום 11.10.20.

ניתנה היום, כ"א אלול תש"פ, (10 ספטמבר 2020), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: אבנר שעובי
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: