ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד אליאס עיד :

בפני כבוד ה שופט זיו אריאלי

מאשימה

מדינת ישראל

נגד

נאשם
אליאס עיד

החלטה

כתב האישום הוגש בחודש אפריל 2019. התיק נקבע לשמיעת ראיות ליום 23.4.20, אך נוכח מצב החירום ובשל התפשטות מגפת הקורונה – בוטל הדיון. ביום 10.6.20 התקיימה ישיבה בה נקבע התיק, פעם נוספת, לשמיעת ראיות ביום 14.9.20.

כבר בשלב המעצר טרם הגשת כתב האישום, העלה הנאשם טענות בדבר אלימות שנקטו השוטרים כלפיו. הדברים עלו באופן מפורש במענה הנאשם לכתב האישום (כבר בדיון מיום 19.12.19).

ביום 6.9.20 הוגשה בקשה משותפת לדחות את ישיבת ההוכחות הקבועה ליום 14.9.20, בחודשיים ימים. זאת, כך לשון הבקשה, שכן "שני הצדדים פנו למח"ש, בדבר הנסיבות העולות מהתיק, וטרם התקבלה תשובה".

נימוקי הבקשה אינם נהירים לי. כידוע, מקום בו עולה טענה כי נעשה שימוש בכוח שלא כדין על ידי שוטרים – מחויבת המשטרה להעביר את העניין לבדיקת המחלקה לחקירות שוטרים. בנוסף, מקום בו שוקל תובע להגיש כתב אישום נגד אזרח, ובמהלך בחינת תיק החקירה עולה אינדיקציה כי עלתה טענה שנעשה נגד החשוד שימוש בכוח - עליו לוודא כי הועברה פניה למחלקה לחקירות שוטרים, וכן לברר מה מצב הבדיקה במח"ש טרם הגשת כתב האישום. על המחלקה לחקירות שוטרים להעביר את החלטתה לגורמים הרלבנטיים – וכל זאת טרם הגשת כתב האישום.

משכך, לא ברור לי פשר הפניה המשותפת של הצדדים, בשלב כה מאוחר של ניהול התיק, למחלקה לחקירות שוטרים לשם בירור הנסיבות העולות מהתיק. לא ברור מבקשת הדחייה שהוגשה, אם הוגשה בעבר תלונה, אם טענות הנאשם נבדקו במחלקה לחקירות שוטרים ואם ניתנה על ידי מח"ש החלטה ("אישור שפיטה"). ככל שלא ניתן עד היום "אישור שפיטה" – הדבר דורש קבלת הסברים מאת המאשימה. אף לא ברור מהבקשה מהו טיב הבירור הנדרש ממח"ש, ואם בקשת הצדדים היא להתלות את ההליכים עד לסיום הבירור במח"ש.

בנסיבות אלו – אני מורה לשני הצדדים להגיש הודעת הבהרה וזאת עד מחר, 10.9.20. עם קבלת הבהרות כאמור, אשקול בשנית את בקשת הדחיה.

למען הסר ספק – בשלב זה יוותר מועד ההוכחות על כנו.

המזכירות תעביר בדחיפות את העתק ההחלטה לצדדים, ותוודא טלפונית את דבר קבלתה.

ניתנה היום, כ' אלול תש"פ, 09 ספטמבר 2020, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: אליאס עיד
שופט :
עורכי דין: