ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין שמואל יהושע כהן נגד סהר שפע ובניו החזקות בע"מ :


לפני כבוד ה שופטת יעל בלכר

המבקש

שמואל יהושע כהן
ע"י ב"כ עו"ד לימור בן נון ואח'

נגד

המשיבות

  1. סהר שפע ובניו החזקות בע"מ
  2. ג'י.אי.ג'י.אנד ווי השקעות בע"מ
  3. ארומה הולדינגס בע"מ

ע"י ב"כ עו"ד גיל ורגון ואח'

החלטה

לאחר חתימה על ההחלטה בפתקית מאתמול התברר כי אינה נוחה לקריאה.
להלן נוסח ההחלטה הנ"ל, שניתנה בסמכותי כרשמת:

תואלנה הנתבעות להפנות לפסיקה שעניינה - כפי שהדבר בעניננו - תיק שטרם החל כלל הדיון בו, לא נותב לשופט, והוא מצוי בשלב מקדמי של טיפול באגרה, ומשיקולי אגרה, לאחר שנדחתה בקשה לפטור מאגרה, מבקש התובע לתקן את התביעה לסכום שבתחום סמכותו של בית משפט השלום.

הפסיקה שהובאה אינה מתייחסת לנסיבות כאמור. בשתי ההחלטות שניתנו ע"י דן יחיד דובר בתיקים שטופלו ע"י בית המשפט המחוזי. בעניין רובין אף צוין כי "אולם בהעברתה של תובענה מבית משפט אחד אל רעהו, אחרי שכבר החל בה הדיון, כרוכות עלויות מערכת לא מבוטלת.." (עמ' 479 מול האות ג'). להדגיש - "אחרי שכבר החל בה הדיון". בעניין שירביט בית המשפט מינה מומחה מטעמו(!) והציע הצעת פשרה בדיון שהתקיים.

הנתבעת מתעלמת גם מהפסיקה בעניין השיקולים במתן פטור מאגרה (וראו ההחלטה הנזכרת בהחלטתי מיום 2/8/20, בג"ץ 25/19 אברג'יל נ' פרקליטות מחוז ת"א מיום 30/1/19 ). כאמור, האגרה היא כלי לוויסות הגשת תביעות כך שיוגשו בסכומים ריאליים ולא מופרזים; ועל פניו, שיקולי מדיניות מצדיקים שניתן יהיה בשלב מקדמי זה של ההליך ובשים לב להחלטה בבקשה לפטור מאגרה, להעמיד את סכום התביעה על סכום ריאלי ולדון בה בבית משפט השלום (שם מקומה). אף נהוג שבית המשפט פועל כאמור במסגרת החלטות אגרה. ראו למשל החלטת בית המשפט בעניין ע"ר 37979-06-18 התעשיה האווירית מיום 2/1/19 , שבעקבותיה הועמדה התביעה על סך הפטור והועברה לבית משפט השלום.
לשיקולים רלבנטיים נוספים ראו גם לאחרונה ע"א 6500/19 ד"ר שרון גבריאל נ' ורד אשד מיום 7/5/20.

נראה, אפוא, לאור האמור, כי יש מקום שהנתבעות תשקולנה התנגדותן בשנית.
ככל שעומדות הן על עמדתן, תואלנה להתייחס לאמור עד ליום 14/9/20.

בהעדר השלמה עד למועד האמור, תחשבנה כמוותרות על התנגדותן להעברת התיק לבית משפט השלום, תוך העמדת התביעה על סך של 1,570,000 ש"ח (ללא צורך בהחלטה נוספת), ותינתן החלטה בעניין ההוצאות בלבד (לאחר מתן זכות תגובה לתובע).
המזכירות תדוור לצדדים.

ניתנה היום, כ"א אלול תש"פ, 10 ספטמבר 2020, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: שמואל יהושע כהן
נתבע: סהר שפע ובניו החזקות בע"מ
שופט :
עורכי דין: