ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יעקב כהן נגד משה הגר :

בפני כבוד ה שופט אמיר ויצנבליט

התובעים

  1. יעקב כהן
  2. אלישיב כהן
  3. כהן ובניו

נגד

הנתבעים

  1. משה הגר
  2. מנחם הגר
  3. הגר סולושנס

פסק דין

בהמשך להסכמת הצדדים כמתועד בפרוטוקול הדיון מיום 28.7.2020:

(א) פריסה לתשלומים: לאחר ששקלתי בדבר, מלוא הסכום שישולם לתובעים יפרס ל-24 תשלומים חודשיים ושווים. התשלום הראשון יעשה ביום 1.10.2020.

(ב) הפרשי ריבית והצמדה: בהודעה מיום 31.8.2020 הותירו התובעים נושא זה לשיקול דעת בית המשפט. הצדדים הגיעו לכדי סיום מוסכם של ההליך, ועל כן השאלה היא מה הייתה ההסכמה לגבי המועד שהחל ממנו יתווספו הפרשי ריבית והצמדה. במהלך גיבוש הפשרה ההוראה בדבר הפרשי הריבית וההצמדה התווספה בקשר ובהמשך לרצון הנתבעים לפרוס את התשלום לתשלומים. זאת לאחר שגובש הסכום שישולם לתובעים. משכך, הכוונה הסובייקטיבית של הצדדים הייתה שהפרשים אלו יחלו להתווסף ממועד ההסכמה (יום 28.7.2020), וכך אני קובע.

(ג) הוצאות משפט: משהוסכם שישולם לתובעים סכום כסף עבור הנזקים שלפי הטענה נגרמו להם, נקודת המוצא היא שהתובעים זכאים להוצאות משפט. עם זאת, כפי שטענו הנתבעים, לא ניתן להתעלם מכך שקיים פער ניכר בין סכום הפשרה (345,500 ש"ח) לבין סכום התביעה (1,500,000 ש"ח). סכום התביעה הורכב מראשי נזק שלא הוכחו, ובראשם ראש נזק בדבר אובדן רווח פוטנציאלי בסך 773,000 ש"ח שלא הובאו לגביו ראיות. סכום הפשרה מהווה כ- 23% מסכום התביעה, כך שלמעשה רוב התביעה נדחתה (בהסכמה). התובעים מציינים כי סכום סביר של שכר-טרחת עורך-דין הוא 15% מהסכום שנפסק בתוספת מע"מ, אולם אם כך הדבר, פסיקת שכר-טרחה בשיעור זה לא תביא בחשבון את הפער הניכר בין סכום הפשרה לבין סכום התביעה. אין לעודד הגשת תביעות בסכומים מנופחים – הדבר מכביד על ניהול ההליך, מרתיע שלא לצורך את הצד שכנגד וכן מכביד על האפשרות לסיום ההליך מחוץ לכותלי בית המשפט. על כן, מצאתי שעל הנתבעים לשאת בשכר-טרחת בא-כוח התובעים בסכום המהווה כמחצית משכר-הטרחה שהתבקש. יש לראות נימוקים אלו כטעמים מיוחדים בהתאם לתקנה 512(א) לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד-1984. הנתבעים ישאו בשכר-טרחת בא-כוח התובעים בסך 30,000 ש"ח.

אשר לאגרת בית המשפט, ודאי שאין הנתבעים צריכים לשאת על גבם את החיוב באגרה שנבע מניפוח סכום התביעה והכללת ראשי נזק שלא הוכחו. אשר לבקשת התובעים לשקול להשיב את המחצית השניה של האגרה, לא ניתן לעשות כן לאור העובדה שהתקיימו ההוכחות. על כן, הנתבעים ישלמו לתובעים הוצאות משפט בגין האגרה בסך 23% משיעור האגרה ששול מה (כשיעור היחס בין סכום הפשרה לבין סכום התביעה) .

בנוסף, הנתבעים ישלמו לתובעים הוצאות משפט בגין שכר העדים, וכן בגין שכר המומחה מטעם התובעים (על-פי האסמכתאות שצורפו) .

ניתנה היום, כ' אלול תש"פ, 09 ספטמבר 2020, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: יעקב כהן
נתבע: משה הגר
שופט :
עורכי דין: