ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אליהו עצמון נגד גני אמין בע"מ :

בפני כבוד ה שופטת אורית ליפשיץ

המבקש
אליהו עצמון

בעניין:

התובע
מחמד סלימאן
נ ג ד
הנתבעים

  1. גני אמין בע"מ
  2. מכללת באר שבע הקהילתית בע"מ
  3. בלפור קויתי

החלטה

לפניי בקשה לעיון בתיק בית המשפט.

במסגרת הבקשה, טען המבקש שלפניי, מר אלי עצמון כי יורשי התובע, הגישו כנגדו ביום 8/2/20 תביעה לבית המשפט השלום באשקלון ת.א. 759/08/20 ג'רביע נגד עצמון כשלטענת המבקש שלפניי, מר עצמון, במרכז התובענה כנגדו עומדת שאלת האוטנטיות של הסכם המכר מיום 5/5/14 , אותו הסכם שעמד לדיון במסגרת התביעה שבכותרת , שם נטען כי עו"ד בלפור קיוותי זייף את המסמך.

לטענת המבקש, מר אלי עצמון ישנה זיקה בין ההליכים ואור הוראות החוק והחשיבות הרבה בעיון בתיק על מנת לאפשר גילוי מלא, יש להורות כמבוקש.

בתגובת התובע לבקשה, הוא הביע את התנגדותו לבקשה שכן לטענתו הטענה המרכזית נגד המבקש אינה זיוף, אלא שימוש במידע פנים. כמו כן טען כי הבקשה במתכונתה הנוכחי נוגדת את הוראות סעיף 4 לתקנות וכי אין כל זיקה בין ההליכים. לסיום טען התובע כי העיתרות לבקש משמעה פגיעה בפרטיותו של התובע ויורשיו ועלולה לחשוף אותם לסכסוכים פנימיים בתוך המשפחה.

בתגובתו לתשובה, חזר המבקש על בקשת ו, תוך שטען כי אין יסוד לנימוקי .

אחר שנתתי דעתי לטענות הצדדים, מצאתי לקבל את הבקשה.

בקשת עיון בתיק ביהמ"ש מוסדרת בתקנה 4 לתקנות בתי המשפט ובתי הדין לעבודה (עיון בתיקי בית המשפט), התשס"ג-2003. הוראת התקנה פורשה בהלכה הפסוקה, כך שגם בהעדר אינטרס מיוחד למבקש לעיין בתיק, "נקודת המוצא היא שלכל אדם זכות עיון. זכות זו נגזרת מעיקרון פומביות הדיון...מאחר שנקודת המוצא היא לאפשר את העיון, על בעל הדין המתנגד לעיון, הנטל לשכנע כי אין להתירו" (בג"צ 2633/08 חדשות 10 בע"מ נ' דובר צה"ל).

בבג"צ 5917/97 האגודה לזכויות האזרח בישראל נ' שר המשפטים התווה בימ"ש העליון מסלול תלת שלבי לבחינת בקשת עיון. ראשית, האם קיים איסור שבדין לעיון בחומר המבוקש. שנית, האם העיון מוצדק, כאשר בהקשר זה הנטל על המתנגד להוכיח שקיימת הוראה תחיקתית או טעם כבד משקל לאסור העיון. שלישית, כיצד ניתן להגשים את מטרת העיון, תוך פגיעה מדתית בזכויות ובאינטרסים של המתנגד לעיון.

אשר לתנאי הראשון - לא מצאתי כי התובע הצביע על מקור נורמטיבי בדין האוסר עיון. הטענות שהועלו על יד ו בכל הנוגע להגנת הפרטיות, אינן שונות מכל מקרה אחר, בו מועלות טענות דומות.

אשר לתנאי השני - בשים לב כי הוגשה כנגד המבקש שלפניי תביעה בגין ההסכם מושא התיק שבכותרת, סבורתני כי המבקש הרים את הנטל הנדרש ממנו על פי תנאי זה ואילו התובע לא הצביע על נימוק כבד משקל המצדיק את דחיית הבקשה.

אשר לתנאי השלישי - בתגובת ו לא ערך התובע הבחנה בין סוגי המסמכים השונים בתיק, וכ רך התנגדות ו לכל המסמכים גם יחד יו לכן דין התנגדותו להידחות.

נוכח האמור, מצאתי להתיר למבקש לעיין בתיק המשפט, בכללותו.

ניתנה היום, כ"א אלול תש"פ, 10 ספטמבר 2020, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אליהו עצמון
נתבע: גני אמין בע"מ
שופט :
עורכי דין: