ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין איל אפלבוים נגד מדינת ישראל :

בפני כבוד ה שופט דוד שאול גבאי ריכטר

המבקש

איל אפלבוים
ע"י ב"כ עו"ד אביחי חג'בי

נגד

המשיבה
מדינת ישראל
ע"י תביעות ירושלים

החלטה

נגד המבקש הוגש כתב אישום המייחס לו עבירת איומים, לפי סעיף 192 לחוק העונשין, התשל"ז-1977, כך שביום 3.5.2018 יצא מפתח ביתו כשהוא חמוש בנשקו האישי, וזאת למשמע צפירות שצפר מתלונן שסבר כי חסמו את רכבו בשעת לילה מאוחרת. הנאשם יצא מביתו עם אקדח שלוף לכיוון המתלונן וחבריו, תוך שהוא צועק לעברם: "למה אתם מפריעים לי באמצע הלילה". המתלונן וחבריו ברחו מן המקום.

המבקש הגיש בקשה לגילוי חומרי חקירה, לפי סעיף 74 לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], התשמ"ב-1982 (להלן – החסד"פ), בה הוא עותר לקבל את המידע הפלילי הנוגע לעדי תביעה 2-4 (המתלונן וחבריו), וכן תיעוד של קריאות מוקד 100 מ-3 השנים שקדמו לאירוע, הנוגעות לתלונות של תושבי עמינדב (ישובו של המבקש) בכל הנוגע לעבירות רכוש המבוצעות בישוב, וזאת על-מנת לחזק את גרסתו, כי הישוב מוכה עבירות רכוש שאף יש בהן לסכן את תושבי המקום.

המשיבה מתנגדת לבקשה מטעמי רלבנטיות והטענה, כי אין מדובר ב"חומר חקירה".

קיבלתי לידיי את תיק החקירה וכן קיבלתי לידיי את המידע הפלילי הנוגע לעדי התביעה.

דיון והכרעה
בידוע, כי בקשה לקבלת חומרי חקירה צריכה להתבסס על רלבנטיות להגנתו של הנאשם, ועל פוטנציאל יכולתו של החומר לסייע להגנתו של זה. מנגד, יש לאזן צרכים אלו הן בערך הגנת הפרטיות של עדים, והן בכל הנוגע לאי-הכבדה מיותרת על רשויות התביעה, ככל שהדבר כרוך בהמצאת מידע, דוגמת זה שביקש המבקש.

לאחר עיון בחומרים האמורים, ולאחר ששמעתי את טענות הצדדים אני מוצא לדחות את הבקשה על שני ראשיה.

אשר למידע הפלילי הנוגע לעדי התביעה – אין בנמצא מידע רלבנטי, ובכך הבקשה מיצתה את עצמה.

אשר לבקשה לקבל את קריאות מוקד 100 בשלוש השנים האחרונות הנוגעות לעבירות רכוש בישוב עמינדב – מדובר בבקשה שאינה רלבנטית. בניגוד לנטען ע"י הסניגור בבקשתו, כאילו היותו של הישוב עמינדב מוקד מתמשך לביצוע עבירות רכוש מהן סובלים התושבים, עמד ברקע התנהגותו ויציאתו של המבקש מביתו עם נשק, הרי שהמבקש לא טען זאת כלל בחקירתו במשטרה. כל שטען היה שמדובר בשעת לילה מאוחרת, ברעש חריג ששמע ובכך שהעירו אותו משינה כש"אנחנו גרים מבודד, מה אני אמור לעשות" (ש' 81-82 להודעתו). בנסיבות אלו, המבוקש ע"י הסניגור הוא מידע המתייחס לטענה כבושה שלא ניתן למצוא לה זכר בחומר החקירה.

משום כך, אין בבקשה כל זיקה ל"חומר חקירה" או להגנת המבקש ועל כן היא אינה רלבנטית, ואין כל צורך להידרש לשאלת ההכבדה שנטענה ע"י המדינה .

במהלך הדיון לפניי הציג הסניגור צילומים וכתבה המאששים את טענותיו ולכן, בוודאי שלא סברתי שיש צורך במבוקש ע"י הסניגור, שעה שבקלות יתרה, הוא יכול להוכיח זאת ברמה הנדרשת (של מאזן ההסתברויות) כטענה עובדתית התומכת בנסיבות ביצוע העבירה לטעמו של הנאשם.

נוכח כל האמור, הבקשה נדחית.

ניתנה היום, ו' תמוז תש"פ, 28 יוני 2020, במעמד הצדדים.


מעורבים
תובע: איל אפלבוים
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: