ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רואן מג'דוב נגד המוסד לביטוח לאומי :

29 יוני 2020
לפני:

כבוד הנשיא אלכס קוגן

המערערת
רואן מג'דוב
ע"י ב"כ: עו"ד ג'ריס עזת פרח
-
המשיב
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ: עו"ד רינת מישאל

פסק דין

1. זהו ערעור על החלטת הוועדה הרפואית לעררים (נכות כללית), מיום 13.01.2020, אשר קבעה למערערת דרגת נכות יציבה בשיעור 30% מיום 12.02.2018 ("הוועדה").

2. המערערת ילידת 1999.

3. ועדה רפואית קבעה למערערת, ביום 03.06.2019, דרגת נכות רפואית יציבה בשיעור 30%, מיום 12.02.2018. המערערת הגישה ערר על החלטה זו.

החלטת הוועדה

4. המערערת נבדקה על ידי יועץ לוועדה, מומחה בכירורגיה, ביום 04.10.2019, אשר קבע לה נכות בשיעור 0% בגין פיסורה, לפי פריט ליקוי 15(1)(א).

5. ביום 22.10.2019 התכנסה הוועדה, בהרכב מומחה באורטופדיה, מומחה ברפואה פנימית ומומחה אא"ג. הוועדה הקשיבה לתלונות המערערת וציינה בסעיף 7 לפרוטוקול ממצאי בדיקות מחודש 06/2019 במדדים של אלבומין, המוגלובין (טלסמיה) וכו'. למערערת נקבעה נכות בשיעור 0% בגין אנמיה, לפי פריט ליקוי 2(1)(א).

6. המערערת נבדקה על ידי יועץ לוועדה מומחה בראומטולוגיה, ביום 06.01.2020, אשר הקשיב לתלונות המערערת ופירט אותן בסעיף 3 לחוות הדעת. היועץ המומחה בראומטולוגיה, ערך למערערת בדיקה גופנית ופירט את ממצאיו כדלקמן:

"נבדקו המפרקים ההיקפיים, כולל כתפיים, מרפקים, שורשי ואצבעות הידיים, קרסוליים, ברכיים וירכיים. מלבד נפיחות קלה של 2 PIP יד ימין וברך ימין לא נמצאה עדות לדלקת מפרקים פעילה וכן ללא עדות לנזק ממחלה פעילה בעבר. התיק הרפואי לוקה וחסר אבל בביקור במיון לפני שנה, כחצי שנה לאחר אשפוז ברמב"ם, ישנו אזכור על טיפול בפלקאויניל וסלוזופרין שהופסק ע"י התובעת. נראה כי אינה במעקב מסודר וגם לא נוטלת טיפול עקבי. אחוזי הנכות אשר נקבעו בדרג I תואמים את מצבה" .

למערערת נקבעה נכות בשיעור 30% בגין דלקת פרקים, לפי פריט ליקוי 35(1)(3).

7. הוועדה התכנסה לישיבה מסכמת ביום 13.01.2020, אימצה את חוות דעת היועץ הראומטולוג וקבעה למערערת דרגת נכות בשיעור 30% מיום 12.02.2018.

דיון והכרעה

8. לאחר שעיינתי בפרוטוקולי הוועדה ובכלל החומר המונח לפני, ונתתי דעתי לטענות הצדדים בכתב ובעל פה, הגעתי לכלל מסקנה, כי דין הערעור להידחות.

9. טענת הערעור העיקרית היא שהמערערת הפסיקה נטילת תרופות במהלך הריונה, אולם הוועדה לא נתנה לכך ביטוי בהחלטתה ולכן שגתה בקביעת הנכות בגין דלקת פרקים. דין הטענה להידחות בהיותה מכוונת כנגד שיקול דעתה הרפואי של הוועדה. מעיון בחוות הדעת של היועץ לוועדה המומחה בראומטולוגיה עולה, כי המערערת ציינה בפניו "כשנכנסה להיריון, עצרה טיפול בסטרואידים ופרדניזון". המערערת הוסיפה, כי "לפני ההיריון הייתה נוטלת פרדניזון, לא זוכרת תרופות נוספות". בכתב יד הוסף מפי המערערת שבעבר נטלה גם סלוזפרין ופלקיאויניל. מכאן, שהיועץ לוועדה היה מודע לתרופות שנטלה המערערת לפני הריונה, וכן היה מודע להפסקה בטיפול התרופתי במהלך ההיריון. למערערת נערכה בדיקה קלינית, שלפי ממצאיה "נפיחות קלה של 2PIP יד ימין וברך ימין. לא נמצאה עדות לדלקת מפרקים פעילה וכן לא עדות לנזק ממחלה פעילה בעבר" . לאחר שעיין במסמכים הרפואיים בתיקה של המערערת, ציין היועץ שאין מעקב רפואי מסודר והמערערת אינה נוטלת טיפול תרופתי באופן עקבי. על יסוד ממצאי הבדיקה הקלינית והתיעוד הרפואי הגיע היועץ לוועדה למסקנה שהנכות שנקבעה למערערת בגין דלקת פרקים על ידי הוועדה הרפואית מדרג ראשון, תואמת את מצבה. לא עלה בידי המערערת להצביע על טעות בולטת או אי התאמה ניכרת בין ממצאי היועץ לוועדה ובין פריט הליקוי שיושם בעניינה והנכות שנקבעה לה. בהקשר זה מקובלת עליי טענת המשיב שפריט הליקוי שיושם, סעיף 35(1)(ד), מתייחס להגבלה בכושר הפעולה ואינו מתייחס לצורך בטיפול תרופתי. לסיום יצוין, כי בדיון הוצג לבית הדין סיכום מלר"ד מבי"ח רמב"ם מיום 30.01.2020, שבו צוינה החמרה בכאבי הפרקים. אין במסמך מאוחר למועד התכנסות הוועדה כדי ללמד על טעות בהחלטת הוועדה, שכן מסמך זה לא עמד לעיון הוועדה.

10. המערערת הוסיפה וטענה שהיא סובלת מאנמיה וטלסמיה, אולם ליקויים אלה לא זכו להתייחסות הוועדה ולא נבדקו. דין הטענה להידחות. בישיבתה ביום 22.10.2019 ציינה הוועדה מדדי בדיקות, ובישיבתה המסכמת ביום 13.01.2020 קבעה למערערת נכות בשיעור 0% בגין אנמיה, לפי פריט ליקוי 2(1)(א). מכאן, שליקוי זה זכה להתייחסות הוועדה ואף נקבעה למערערת נכות התואמת את מצבה.

סוף דבר

11. לאור כל האמור, הערעור נדחה.

12. אין צו להוצאות.

13. לצדדים מוקנית, בתוך 30 ימים מעת שיומצא להם פסק דין זה, זכות לבקש מבית הדין הארצי לעבודה בירושלים רשות לערער על פסק הדין.

ניתן היום, ז' תמוז תש"פ, (29 יוני 2020), בהעדר הצדדים ויישלח אליהם .


מעורבים
תובע: רואן מג'דוב
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: