ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אריה ישראל נגד המוסד לביטוח לאומי :

27 מרץ 2020
לפני: כבוד השופט כאמל אבו קאעוד - סגן נשיא
המבקש:
אריה ישראל

-
המשיב:
המוסד לביטוח לאומי

החלטה

הנני ממנה כמומחה יועץ רפואי מטעם ביה"ד את ד"ר אלכסנדר ברוסקין (מומחה בתחום כירורגיה אורתופדית) על מ נת שיחווה את דעתו בדבר פגיעתו של התובע.

ואלה העובדות הרלבנטיות כעולה מן התיק:

התובע יליד 1966.
התובע עסק בעבודות סבלות והובלה של רהיטים וכסאות משנת 1988.
יום עבודה של התובע מתחיל בהעמסת הסחורה על גבי עגלה נגררת, בהובלת הסחורה למוסדות השונים, פריקתה, והרכבתה בבית הלקוח.
עם ההגעה לבית הלקוח התובע יחד עם שותפו פורק את הסחורה, משנע אותה לתוך בית הלקוח.
המשקלים הם בין 15-60 קילו, הפריטים ארונות כסאות שולחנות מדפים ומוצרי ריהוט נוספים באותם משקלים.
עבודת הסבלות מתבצעת מדי יום.
לעיתים התובע שינע את הסחורה מהעגלה לתוך בית הלקוח ונאלץ לעלות או לרדת עם הסחורה במדרגות.

המומחה מתבקש להשיב על השאלות הבאות:
מהו הליקוי ממנו סובל התובע בגבו?
האם ניתן לקבוע, בסבירות של מעל 50%, קיומו של קשר סיבתי בין תנאי עבודתו של התובע כפי שמתוארים לעיל, לליקוי ממנו הוא סובל? יובהר, כי גם החמרת מצב הליקוי עקב תנאי העבודה משמעה קיום קשר סיבתי בין השניים.
ככל שהתשובה לשאלה הקודמת הינה בחיוב, וקיים לדעת המומחה קשר סיבתי בין העבודה לליקוי, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר אופן קרות הליקוי, דהיינו: האם בעיקרו של דבר ניתן לומר, כי ליקויו של התובע עקב עבודתו נגרם על דרך של פגיעות זעירות כך שכל אחת מהן הסבה לו נזק זעיר בלתי הדיר עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה גם כן לליקויו (כדוגמת טיפות מים המחוררות את האבן עליה הן נוטפות).
ככל שהתשובה לשאלה הקודמת היא בחיוב, המומחה מתבקש להשיב לשאלה הבאה - האם לתנאי עבודתו של התובע השפעה משמעותית על ליקויו של התובע ביחס לגורמים אחרים (לדוג' גורמי תחלואה אחרים לליקוי) ? (השפעה משמעותית על פי הפסיקה הינה בשיעור של 20% ומעלה).

לתשומת לב המומחה: ישנה חשיבות רבה למענה על השאלות כסדרן, תוך התייחסות נפרדת ומפורטת לכל אחת מהשאלות הנ"ל, ורק לאחר שניתנה תשובה חיובית לשאלה, ניתן להתקדם לשאלה הבאה.

ככל שמי מן הצדדים היה או עודנו בקשר עם המומחה, לגבי תובענה זו או הפגיעה מושא התובענה, לרבות חוות דעת שקיבל מהמומחה, יגיש הודעה בכתב לבית דין זה וישירות לצד שכנגד, תוך 7 ימים ממועד קבלת החלטה זו.

המומחה מתבקש לתן חוות דעתו תוך 30 יום מיום קבלת ההחלטה והחומר הרפואי. לשימת לב המומחה, ככל שלא תתקבל חוות הדעת בתוך 45 יום , ישקול בית הדין ביטול המינוי ומינוי מומחה חלופי.

המומחה יערוך את חוות הדעת בדרך שבה ניתנת חוות דעת של מומחה לפי פקודת הראיות [נוסח חדש], התשל"א - 1971 (להלן – "פקודת הראיות"), ובכלל זה יפרט את פרטי השכלתו וניסיונו, וכן יצהיר כי ידוע לו שחוות דעתו ניתנת במקום עדות בבית הדין על המשתמע מכך.

המזכירות תצרף להחלטה זו "דף הנחיות" למומחה בהתאם להנחיות בדבר מינוי מומחים ויועצים רפואיים וכן תעביר למומחה את החומר הרפואי הבא:

תיקו הרפואי של התובע מקופ"ח מאוחדת (כולל גם מרפאת כאב) (נסרק ביום 12.1.20).
תיקו של התובע מבי"ח 'הדסה הר הצופים' (נסרק ביום 5.2.20).
תיקו של התובע מבי"ח 'שערי צדק' (נסרק ביום 10.2.20).

ניתנה היום, ב' ניסן תש"פ, (27 מרץ 2020), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: אריה ישראל
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: