ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אלון חן נגד סאם אנד בצר בע"מ/הייר סנטר :

בפני כבוד ה רשמת בכירה ציפי כהן אביטן

תובע

אלון חן

נגד

נתבעים

  1. סאם אנד בצר בע"מ/הייר סנטר
  2. שחר סידס

החלטה

לפני בקשה לדחיית התביעה מחמת חוסר סמכות מקומית ועניינית.

לאחר שעיינתי בכלל טענות הצדדים מצאתי כי יש לדחות הן טענת חוסר הסמכות המקומית והן טענת חוסר הסמכות העניינית.

מכתב התביעה וצרופותיו עולה כי הנתבעים מתקשרים עם לקוחותיהם באמצעות עסקה טלפונית לצורך ביצוע השתלת שיער ביוון. יצוין כי הנתבעים לא התייחסו כלל לאופן בו התבצעה העסקה.
בתי המשפט כבר עמדו על כך כי לא ראוי להעלות טענות בדבר חוסר סמכות מקומית, בנסיבות בהן הנתבעת משקיעה מאמצים לקשור עסקאות טלפוניות עם לקוחות אשר מצויים בכל רחבי הארץ, שעה שמטרתה לפרוץ את הגבולות המקומיים. שכן, בדרך התקשרות מעין זו נהנה ספק השירות מיתרון של נגישות לקהל רב של לקוחות, בכל רחבי הארץ. לקוחות שונים אשר אינם נדרשים כלל להגיע למקום עסקו של הספק, בוחרים להתקשר בעסקה טלפונית.(ר' לעניין זה: ת"ק (ת"א) 32350-03-11 שלום נ' מלון קיסר (מיום 6.6.2011).
על כן, סבורני כי לא יהא זה נכון לראות במקום עסקו של הספק כמקום יצירת ההתחייבות. מסקנה אחרת תוביל לפגיעה בזכותם של מתדיינים אשר אינם מתגוררים בסמוך למקום מגוריו של הנתבע, וכן להכבדה שאין בה צורך.
לאור האמור, והגם כי יכול וקיימות במקרה זה זיקות למחוז מרכז, לאור החלופות השונות שקובעת תקנה 2 לתקנות שיפוט בתביעות קטנות (סדרי דין) התשל"ז-1967, הרי שלנוכח טיבה של ההתקשרות, מוצאת אני לדחות את הטענה ולקבוע כי לבית משפט זה סמכות לדון בתביעה.

יש לדחות אף את הטענה בדבר חוסר הסמכות העניינית. הנתבעים טוענים כי בית משפט זה נעדר סמכות עניינית, וזאת מאחר והתובע לא צירף חוות דעת רפואית כמצוות תקנה 127 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984.
ראשית יצוין כי אי צירוף חוות דעת אינו אלא עניין פורמאלי שאין לו משמעות מעשית וניתן לפ תרו בנקל, ובוודאי שאינו משפיע על סמכותו העניינית של בית משפט זה.
שנית, סעיף 62 לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ"ד-1984, קובע כי בית המשפט לתביעות קטנות רשאי לחרוג מסדרי הדין המקובלים. המגמה בפסיקה הינה להקל עם תובעים, אשר עותרים לסעדים בגין נזקים רפואיים בסכומים שאינם גבוהים ב מסגרת הליך של תביעות קטנות, וזאת בשים לב כי עלות חוות דעת רפואית עשויה להיות גבוהה בהתחשב בסכום התביעה. (ר': ת"ק (ת"א) 25410-02-11 עמרם יעקב תורג'מן נ' מדיק סנטר).

מעבר לאמור, מפנה התובע את בית המשפט לעובדה כי בקשת הדחייה הוגשה ע"י עו"ד, ומבלי שניתנה רשות לכך ע"י בית המשפט, וזאת בניגוד להוראת ס' 63 לחוק בתי המשפט.
בתשובתם לתגובת התובע טוענים הנתבעים כי לנוכח מצב הבריאות השורר במשק בשל נגיף הקורונה ומאחר והנתבעים שוהים בבידוד, הרי שיש להתיר את הייצוג.
בעניין זה, וככל שהנתבעים חפצים בהיתר לייצוג ע"י עורך דין, עליהם להגיש בקשה מתאימה, תוך פירוט הנסיבות שלאורן מתבקש ההיתר.
יחד עם זאת, ולמען הסר ספק, יובהר כי אין בהחלטתי זו משום הבעת עמדה בדבר סיכויי הבקשה שתוגש, ככל שתוגש.

אשר על כן, הבקשה נדחית.

ניתנה היום, ב' ניסן תש"פ, 27 מרץ 2020, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אלון חן
נתבע: סאם אנד בצר בע"מ/הייר סנטר
שופט :
עורכי דין: