ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין קידום ד.ש. בע"מ נגד סלאח אלדין חג'אזי :


בפני כבוד הרשם הבכיר ראמי נאסר

מבקשת/תובעת

קידום ד.ש. (השקעות ופיננסים 1992) בע"מ

נגד

משיב/נתבע

סלאח אלדין חג'אזי

החלטה

לפניי בקשת התובעת להעברת מקום הדיון מבית משפט השלום בעכו לבית משפט השלום במחוז תל אביב בטענה של העדר סמכות מקומית לבית משפט זה.
תחילתו של ההליך בבקשה לביצוע שטר שהגישה התובעת ביום 06.11.2019 בלשכת ההוצאה לפועל בתל אביב למימוש שטר חוב החתום על ידי הנתבע.
הנתבע הגיש התנגדות לביצוע שטר בלשכת ההוצאה לפועל בעכו וציין, כי הסמכות המקומית היא של בית משפט השלום בעכו ובעקבות כך העבירה כבוד רשמת ההוצאה לפועל את התיק לבית משפט השלום בעכו.
לאחר העברת התיק לבית משפט השלום בעכו, ביקשה התובעת להעביר את העניין לבית משפט השלום במחוז תל אביב נוכח תניית שיפוט בלעדית אשר מקנה לבית משפט השלום במחוז תל אביב סמכות מקומית לדון בעניין. הנתבע התנגד לבקשה וטען כי הסמכות המקומית היא של בית משפט השלום בעכו. הנתבע ציין, כי הוא תושב טמרה וההסכם נחתם בעיר טמרה וכי הוא שילם כספים לתובעת מחשבונו המתנהל בעיר טמרה. לעניין ההסכם עליו מתבססת התובעת, טען הנתבע כי ההסכם בין הצדדים כולל תניות מקפחות ו אין להסתמך עליו.
לאחר עיון בבקשה ובתגובה ובמסמכי התיק, נחה דעתי כי בנסיבות העניין יש לדחות את הבקשה. להלן נימוקיי.
בהחלטה מפורטת בת"ט 35171-02-19 לבידי לביא מסחר ושיווק בע"מ נ' שמעון סלמה (02.04.2019) עמדתי על המסגרת הנורמטיבית לקביעת הסמכות המקומית בהוצאה לפועל לפני ואחרי הגשת התנגדות לביצוע שטר וזאת בעקבות תקנות ההוצאה לפועל בנוסחן החדש והמתוקן משנת 2018 (תקנות ההוצאה לפועל (תיקון) התשע"ח-2018, ק"ת 8055, כ"ד באב התשע"ח, 5.8.2018) וקבעתי כי אין בהגשת ההתנגדות לביצוע שטר (וגם התנגדות לביצוע תביעה על סכום קצוב) ללשכה מסוימת לפי בחירת החייב/המתנגד, כמעשה שאין אחריו כלום. בית המשפט צריך שתהיה לו סמכות מקומית לדון בעניין לפי תקנות סדר הדין האזרחי והתובע רשאי "לפתוח מחדש" את סוגיית הסמכות המקומית ולאפשר לבית המשפט אליו הועבר העניין לדון בבקשה להעברת מקום הדיון על-פי כלל הסמכות המקומית שנקבעו בתקנות סדר הדין האזרחי ובהלכה הפסוקה. ציינתי עוד, כי תקנות ההוצאה לפועל בנוסחן החדש נועדו להקל מבחינה דיונית על החייב במקום הגשת ההתנגדות, אך זאת מבלי לפגוע בכללים המהותיים שנקבעו בתקנות סדר הדין האזרחי לבחינת הסמכות המקומית.
בעניינו, שטר החוב, להבדיל מההסכם בין הצדדים, אינו כולל תניית שיפוט. זאת ועוד רשום מפורשות על שטר החוב כי הוא נחתם בעיר טמרה. כמו כן, אין מחלוקת בין הצדדים לגבי מקום מגוריו של הנתבע במחוז חיפה. על כן, לא ראיתי לקבל את הבקשה להעברת מקום השיפוט על סמך תניית שיפוט בהסכם נלווה לשטר החוב המבוצע במסגרת תיק ההוצאה לפועל.
סוף דבר- אני דוחה את הבקשה ומורה על השארת העניין בבית משפט זה.
שאלת ההוצאות תידון בהמשך ההליך.
המזכירות תמציא העתק ההחלטה לצדדים.

ניתנה היום, כ"ח טבת תש"פ, 25 ינואר 2020, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: קידום ד.ש. בע"מ
נתבע: סלאח אלדין חג'אזי
שופט :
עורכי דין: