ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ח'דיג'ה כעדאן נגד המוסד לביטוח לאומי :

בפני: כבוד השופט אסף הראל

התובעת:
ח'דיג'ה כעדאן

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי

החלטה

בקשת הנתבע מיום 14.1.20 להתיר לו לחזור בו מהסכמתו לוותר על הטענה שהעלה כנגד התובעת בדבר הגשת התובענה בשיהוי. לאחר עיון בבקשה ובתשובה אני קובע כך:

טענת הנתבע היא כי התובעת הגישה את התובענה בשיהוי ושלא על פי המועדים הקבועים בתקנות הביטוח הלאומי (מועדים להגשת תובענות), התש"ל- 1969. אני נעתר לבקשת הנתבע לחזור בו מהסכמתו - שניתנה בדיון מיום 12.1.20 – לוותר על טענה זו. זאת מאחר והחזרה מהסכמה זו נעשית על ידי הנתבע בשלב המקדמי ומאפשרת לבית הדין להכריע בה מבלי שנגרם נזק לצד השני.

לאחר שנתתי את דעתי לטענות הצדדים, באתי לכדי מסקנה כי מכח תקנה 125 לתקנות בית הדין לעבודה (סדרי דין), התשנ"ב – 1991, יש להאריך את המועד להגשת התובענה בבית הדין. זאת, גם אם בשנת 2010 ידע ה התובעת על החוב אותו מייחס לה הנתבע בשל קבלת קצבת הנכות של מי שהיה בעלה, מוחמד קעדאן. כמה טעמים בבסיס קביעתי זו. ראשית, הנתבע לא טוען כי פעל לגביית החוב, על אף משלוח מכתבי דרישה בעבר. כך, למשל, אין טענה כי בעקבות מכתב הדרישה משנת 2010 הוחל בגבית החוב. בנסיבות אלו, נראה שקשה לבוא בטרוניה כלפי התובעת שלא הגישה תובענה כבר אז , בפרט שנעשתה פניה על ידי באת-כוחה דאז לנתבע, ונראה היה כי הנתבע אינו פועל לגבית החוב. שנית, מדובר במי שנמנית על אוכלוסיה מוחלשת: היא היתה נשואה לאדם בעל נכות רפואית גבוהה, עם מוגבלות שכלית-התפתחותית (ראו חוות דעת לענין מינוי מקבל קבלה משנת 1998 שצורפה לכתב ההגנה), נפרדה מבעלה ושהתה במקלט לנשים מוכות (ראו מכתב באת-כח התובעת מיום 15.2.10 שצורף לבקשת הנתבע). שלישית, אי הארכת המועד להגשת התובענה בבית הדין תביא לתוצאה קשה שבה ת חסם לגמרי בפני התובעת היכולת לברר את טענותיה. אין מדובר במקרה – למשל תביעה לגמלה מתחדשת - שבו התובעת תוכל להגיש את תביעתה מחדש בהמשך. לאור כל אלה, דין בקשת הנתבע להידחות ויש לברר את התובענה לגופה (עב"ל (ארצי) 59462-12-15 מאלו – המוסד לביטוח לאומי (24.2.2018)). הוצאות הבקשה יובאו בחשבון בתום ההליך.

באשר להמשך בירור התובענה, על הצדדים לפעול בהתאם להוראות ההחלטה מיום 12.1.20.

ניתנה היום, א' שבט תש"פ, (27 ינואר 2020), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: ח'דיג'ה כעדאן
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: