ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עו"ד אביבה נטרביץ גלאי נגד ערן חי :

6
לפני כבוד השופט אבי שליו

המבקשת (המגשרת):
עו"ד אביבה נטרביץ גלאי

בעניין

המשיבים:

  1. ערן חי
  2. א.ש.ל סוכנות לביטוח – שמואל חרסט
  3. הראל חברה לביטוח בע"מ ח.פ520004078

החלטה

לפני בקשת המגשרת לחיוב ה משיבים, שהם התובע והנתבעים בהוצאות בגין אי התייצבותם לפגישת המהו"ת שנקבעה ליום 26.12.19.
הבקשה הובאה בפני כממונה על המהו"ת.
לאחר שעיינתי בבקשה ובתגובת המשיבים, מצאתי כי יש הצדקה לחיוב המשיבים בהוצאות בגין אי התייצבותם לפגישה.
המשיבים טענו בתגובתם כי מהיכרותמגשרת לאורך השנים, מקובל על המגשרת שב"כ הצדדים יגיעו לפגישות מהו"ת ללא בעלי הדין, כאשר יש הסכמה לקיים הליך גישור, כשגם במקרה דנן הם הביעו הסכמתם לקיים הליך גישור בפני מגשר חיצוני מוסכם, כך שלשיטתם קויימה מטרת הפגישה ואין מקום לחייבם בהוצאות.
טענה זו אינה מתקבלת.
תקנה 99ז' לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד-1984 קובעת חובת התייצבות לבעלי הדין בעצמם וכשמדובר בתאגיד, קובעת התקנה חובת התייצבות לנציג מטעם התאגיד שהוא בעל תפקיד הבקיא בפרטי התובענה ומוסמך להחליט בדבר העברת התובענה לגישור.
הרציונאל העומד מאחורי לשון התקנה הוא כי התייצבות בעלי הדין עצמם, או נציג בקיא ומוסמך מטעם תאגיד, בנוסף להתייצבות באי הכוח, הופכת את פגישות המהו"ת לאפקטיביות יותר, ומגבירות את האפשרות להביא לסיומן של המחלוקות בדרך של הסכמה.
במקרה דנן, ב"כ המשיבים עשו דין לעצמם והתייצבו לפגישה שנקבעה ללא בעלי הדין עצמם ונציגי התאגידים, מבלי שהגישו בקשה לפטור מהתייצבות ואף מבלי שעדכנו את המגשרת על כוונתם של בעלי הדין שלא להתייצב.
באשר לטענה לפיה בעבר הסכימה המגשרת שב"כ הצדדים יגיעו ללא בעלי הדין כשהובעה הסכמה לגישור - מאחר והליך גישור אינו מחייב התייצבות של בעלי הדין, וזאת בניגוד לפגישת מהו"ת, הרי שאף אם בעבר המגשרת לא הקפידה על התייצבות בעלי הדין כשהובעה מראש נכונות לקיים הליך גישור בפניה, אין ב התנהלותה זו כדי לבטל את הוראות התקנה ולפטור את בעלי הדין מהתייצבות לפגישת המהו"ת ללא קבלת אישור מראש מבית המשפט.
יוער כי לשון התקנה ברורה וחזקה על המגשרת כי היא מקפידה על התייצבות בעלי הדין לפגישות המהו"ת המתקיימות בפניה, אלא אם הובעה מראש הסכמה לקיים הליך גישור בפניה.
ודוק, אילו היו הצדדים פונים מראש בבקשה לבטל את פגישת המהות נוכח הסכמתם לנהל גישור חיצוני, יכול והייתי מבטל הפגישה וחוסך בכל כל טרחה מטעם המגשרת. הצדדים לא עשו כן.
באי התייצבותם לפגישה שנקבעה ליום 6.1.20 גרמו המשיבים להשחתת זמנה של המגשרת אשר נערכה לפגישה ושריינה את המועד ביומנה.
לאור האמור, אני מחייב הן את התובע והן את הנתבעים, בתשלום הוצאות למגשרת בסך של 600 ש"ח כולל מע"מ (לכל אחד מהם , ובסה"כ 1,200 ש"ח כולל מע"מ).
נוכח הסכמתם של המשיבים לקיום הליך גישור בפני מגשר חיצוני מוסכם, אמנע מלחייבם להתייצב לפגישת מהו"ת נוספת.

המזכירות תמציא ההחלטה לצדדים ולמגשרת

ניתנה היום, א' שבט תש"פ, 27 ינואר 2020, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: עו"ד אביבה נטרביץ גלאי
נתבע: ערן חי
שופט :
עורכי דין: