ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין טארק חאג יחיא נגד מירס תקשורת בע"מ :

4
לפני כבוד הרשמת קרן כ"ץ

המבקשים:
טארק חאג יחיא

נגד

המשיבים:

  1. מירס תקשורת בע"מ
  2. א.י. הנאמנים 2008 בע"מ

החלטה

בפני מונחים כתבי טענות הצדדים במסגרת בקשה לביטול פסק דין שניתן בהיעדר הגנה ביום 3.11.11. מעיון בכל כתבי הטענות עולה כי התביעה הוגשה על סך 70,305 ₪ בגין חיובים ומתן שירות שסיפקה התובעת למבקש, ולא שולמו על ידו.
לטענת הנתבע, לא קיבל את כתב התביעה לידיו, ונודע לו אודות התביעה דכאן רק ביום 27.11.19 כשהומצא לו כתב התביעה מארכיון בית המשפט. וזו הפעם הראשונה שקיבל את הכתב אשר הוקרא לו ע"י מזכירת בא כוחו. על כן לטענתו הבקשה לביטול פס"ד מוגשת בתחום 30 הימים כנדרש ע"פ התקנות.
לטענתו, מבצע המסירה טוען כי מסר מסמכים לאחיו של הנתבע ששמו זיאד, המבקש טוען כי קיים חשד סביר שהמוסר לא ביצע כלל את המסירה הנטענת מאחר ולמבקש אין אח בשם זיאד (לשם ההגינות מציין הנתבע כי זהו שם אביו).
לדבריו, בתקופה הרלוונטית לא היה בקשר עם משפחתו אשר נידו אותו ומשכך גם אם בוצעה מסירה לבני משפחתו הרי שלא קיבל אותה.

לטענת המשיבה, המבקש ידע על חובותיו ופנה בשנת 2016 ללשכת ההוצאה לפועל להכרזתו כחייב מוגבל באמצעים ולאיחוד תיקיו. כמו כן, לטענת המשיבה נעשו פניות מצד המבקש לסגירת תיק בפשרה משנת 2015, יוער כי בנספחים לא מצאתי תיעוד לנטען, אך יש התכתבות של עורך דינו של המבקש מחודשים 10-11/19 להגיע להסדר על תיק זה.

דיון והכרעה: שתיים הן כידוע, העילות האפשריות לביטול החלטה שניתנה במעמד צד אחד: ביטול מתוך חובת הצדק וביטול מכוח שיקול דעתו של בית המשפט. המבקש טוען כי כתב התביעה לא הומצא לו, וכי ידע על התביעה רק בזמן האחרון. כמו כן, מעיון במסירה שבוצעה לא מצוין איזה כתב נמסר לנמען וכי הכתב נמסר לאחיו זיאד ו לדבריי המבקש אין לו אח בשם זיאד וזהו שמו של אביו.
כמו כן, לטענת המבקש הינו מסתבך סידרתי, יוצא ונכנס לכלא ובזמנים הרלוונטיים למסירה לא התגורר עם משפחתו מאחר והם נידו אותו. מכאן, שגם אם המסירה בוצעה לאחיו לתקנה 481 לתקסד"א, התשמ"ד-1984: כשאין אפשרות למצוא את הנמען די בהמצאת הכתב לידי בן משפחתו....אך יחד עם זאת בן המשפחה צריך להתגורר עימו – ותנאי זה לא הוכח לפניי.
בנוסף, על פי המסמכים המצורפים ניתן לראות כי כמה שנים לאחר מתן פס"ד המבקש ביקש להגיע להסדר עם הזוכה (מצורף התכתבויות מחודשים 10-11/19) , וגם פנה להוצל"פ כדי שיוכרז עליו כמוגבל באמצעים ( לנוכח כלל החובות בהוצל"פ ). אך ההתכתבויות מעידות כי ידע על התביעה לכל המוקדם בתאריכים אלו, כלומר אוק'-נוב' 2019. גם אם לאור הטיפול בתיקי ההוצל"פ לפני כשלוש שנים (כך עולה מהנספחים שצורפו) לא בדק את פסק הדין שאמור להיות בתיק ההוצל"פ כיון שזה תיק הוצל"פ, שנפתח לביצועו המבקש יכול היה לעיין ולחפש אותו.
יחד עם זאת, הגישה לערכאות הוכרה כזכות חוקתית והפרוצדורה אינה מיטת סדום שבה מקצצים את רגליו או מתיזים את ראשו של בעל הדין כדי להכניסו לתוכה כנכה או בר מינן.

מכאן, משטען המבקש כי כתב התביעה לא הגיע לידיו ובהתאם להלכה הפסוקה – העילה לביטול מחובת הצדק מתקיימת כאשר פסק הדין שניתן במעמד צד אחד הוא פגום כשבד"כ הפגם נוצר מהיעדר המצאה כדין יש לבטל את פס"ד מחובת הצדק ללא שיקול דעת מצד ביהמ"ש.
ההלכה נסמכת על ההשקפה, שלפיה בעל דין זכאי לקיומם התקין של ההליכים המקדמיים, עובר למתן הפסק דין . פסק דין שניתן בהיעדר המצאה כדין הוא פגום ומשום כך אין לקיימו, תהא אשר תהא הגנת הנתבע לגופו של עניין. בידי אדם קנויה הזכות שלא יינתן כנגדו פס"ד, אפילו אם פסק הדין נכון וצודק, אלא בדרך משפטית ( אורי גורן, סוגיות בסדר דין אזרחי, מהדורה שביעית ).

לאור כל האמור ולאור העובדה כי המבקש יכול היה לעיין בפסק הדין בתיק ההוצל"פ לפחות בשנת 2016 כשטיפל בתיק (כשרצה לטענתו לקבל רישיון נהיגה), אני אורה על ביטול פס"ד שניתן ביום 3.11.11 כנגד הנתבע בהיעדר ה גנה מחובת הצדק אך ורק בכפוף לכך שהמבקש ישלם למשיבה את הוצאות הדיון בבקשה זו בסך של 1,500 ₪ באמצעות הפקדה לקופת ביהמ"ש בתוך 30 ימים מהיום, ויגיש כתב הגנה בתוך 60 ימים מהיום. המזכירות תביא התיק לעיוני בעוד 31 ימים וכן בעוד 61 ימים מהיום, בהיעדר הגשה במועד, תידחה הבקשה לביטול פס"ד.
המזכירות תשלח החלטתי זו לשני הצדדים.

ניתנה היום, י"ט טבת תש"פ, 16 ינואר 2020, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: טארק חאג יחיא
נתבע: מירס תקשורת בע"מ
שופט :
עורכי דין: