ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין קיבוץ העוגן נגד אסנת דותן :


בפני כבוד השופטת הבכירה סמדר קולנדר-אברמוביץ

מבקשים

קיבוץ העוגן

נגד

משיבים

אסנת דותן

החלטה

בקשה לסילוק על הסף שהוגשה על ידי הנתבע, קיבוץ העוגן, כנגד התובעים.
התובעים הגישו תביעה ראשית לבית המשפט המחוזי. לאחר שבית המשפט קבע כי הסמכות העניינית מסורה לבית משפט השלום הועברה התובענה לבית משפט זה.

התובעים הגישו כתב תביעה מתוקן לבית המשפט במסגרתו טענו כי עילת התביעה הינה הצהרתית וכן תביעה כספית לאכיפת חוזה ותשלום סך של 235,650 ₪.
בכתב התביעה המתוקן פירטו התובעים כי הנתבע התחייב להעביר לחזקתם המשפטית מגרש אשר ירשו מאביהם, אולם לא עשה כן והפר התחייבותיו.
הנכס לטענתם עבר תהליך שיוך, הם שילמו את כל הכספים שנדרשו מהם ועל כן על הנתבע להעבירם למינהל מקרקעי ישראל על מנת שיחתם עימם הסכם באשר לנכס זה. הקיבוץ מנסה לסכל את העברת השיוך הקנייני בנכס זה לידיהם ועל כן פנו הם לבית המשפט לקבל עזרתו.

הנתבע הגיש בקשה זו לדחיית התביעה על הסף. כפי שפירט בבקשה בכל הנוגע לסעדים הקנייניים המתבקשים , בית המשפט המחוזי בהחלטתו מיום 28.1.19 כאשר העביר התביעה לבית משפט השלום בהעדר סמכות עניינית קבע כי הסעדים המתבקשים הינם סעדים חוזיים ולא קניינים. כעת שוב התבקשו סעדים קנייניים, ומשכך יש לדחות התביעה על הסף.

לגופו של ענין טוען הקיבוץ כי שיוך הנכסים יתבצע לאחר שתתקבל החלטה מחייבת של הקיבוץ. החלטה מעין זו טרם ניתנה והליך השיוך טרם הושלם.

עוד טוען הנתבע כי התובעים מבקשים אף ביטול החלטות הקיבוץ דבר שאינו בסמכות בית משפט זה.

התובעים בתגובתם טוענים כי לא נקבע כל מעשה בית דין בהחלטה מיום 28.1.19. כן טוענים שאין כל מקום לדחיית התביעה על הסף כנגדם מאחר שחלפו שנים רבות ממועד כריתת הסכם השיוך אולם טרם נקבע מועד לשיוך.
הקיבוץ מונע הפנייתם למינהל מקרקעי ישראל שלא כדין, ועל כן הוגשה תביעה זו.
הקיבוץ קיבל לפני שנים רבות את מלוא התמורה אולם מסרב שלא כדין להפניית התובעים למינהל מקרקעי ישראל לצורך השלמת רישום הזכויות על שמם.

דיון והכרעה:

בסעיף 39 לבקשה מפרט הקיבוץ כי לתובעים אכן זכות חוזית במגרש אולם זכותם הקניינית טרם התגבשה מאחר והליך השיוך טרם הושלם, ורק לאחר השלמתו תתגבש זכותם הקניינית.

החלטת בית המשפט המחוזי מיום 28.1.19 קובעת מפורשות שהתביעה כיום הינה לזכות חוזית ועל כן הועברה התביעה לבית משפט זה . משמסכים הנתבע כי לתובעים אכן זכות חוזית, לא ברורה התביעה. אם מבקשים התובעים להוציא לפועל זכות זו, אזי טרם הושלם הליך השיוך כפי שפרט הנתבע בהרחבה בבקשתו. רק לאחר השלמת הליך השיוך, אם יסברו התובעים כי זכותם החוזית נפגעה יוכלו הם להגיש התביעה . כיום תביעה זו הינה מוקדמת וחסרת כל עילה כלפי הנתבע אשר מסכים כי לתובעים זכות חוזית כפי שמבקשים הם להצהיר.

בהליך השיוך לא התקבלה כל החלטה סופית אלא הועלו מספר הצעות. רק לאחר שתתקבל ההחלטה הסופית יוכלו התובעים לבחון האם נפגעו זכויותיהם ולשקול המשך צעדיהם.

כל עוד לא הסתיים סופית הליך השיוך אין כל מקום להפניית התובעים למינהל מקרקעי ישראל, משכך ובשלב זה אין כל עילת תביעה כנגד הנתבע.

זאת ועוד, בית משפט זה אינו מוסמך לבטל החלטות שניתנו במוסדות הקיבוץ, ואם לתובעים טענות כנגד החלטות אלה, עליהם להגיש תביעתם בענין זה בערכאה המתאימה.

עוד אוסיף שהתובעים אף הגישו בקשה לסעד זמני במסגרת תביעה זו. מינהל מקרקעי ישראל השיב אף הוא לבקשה ופירט כי אין כל מקום בשלב זה להפניית התובעים אליו טרם שיאושר הליך מתווה השיוך . רק לאחר שיאושר המתווה, יוכל לפנות הקיבוץ למינהל אשר יבדוק המתווה ורק אם יעמוד בנהלים יתחיל הליך השיוך הפרטני. הווה אומר אף מכאן למדה אני שאין בשלב זה כל עילה כנגד הקיבוץ שכן מינהל מקרקעי ישראל אינו מוכן לאשר דבר טרם שיאושר מתווה השיוך , אשר טרם אושר.

העובדה שחלפו שנים רבות ממועד כריתת הסכם השיוך כאשר טרם נקבעו מסמרות לענין השיוך, אינה מלמדת שניתן להגיש תביעה זו כפי שהוגשה.

לאור האמור לעיל התביעה נמחקת על הסף. התובעים ישלמו הוצאות הליך זה לנתבע בסך 4,000 ₪.

ניתנה היום, כ"ה כסלו תש"פ, 23 דצמבר 2019, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: קיבוץ העוגן
נתבע: אסנת דותן
שופט :
עורכי דין: