ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אליהו אטרי נגד רקטור אוניברסיטת חיפה :

בפני: כבוד השופט ת' אור
כבוד השופט י' קדמי
כבוד השופט י' טירקל

העותר: אליהו אטרי

נגד

המשיבים: 1. רקטור אוניברסיטת חיפה
2. אוניברסיטת חיפה
3. שר החינוך והתרבות

עתירה למתן צו-על-תנאי

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

פסק-דין

1. עתירת העותר היא לחייב את המשיבה השניה (להלן: המשיבה) לקבלו ללימודי תואר ראשון לתקשורת ללא דרישת בחינה פסיכומטרית, ללא ציוני בגרות, וללא כל דרישות מוקדמות. עתירתו זו סותרת את תנאי הקבלה ללימודים הנוהגים אצל המשיבה, כפי שאלה נקבעו על ידי המוסדות המוסמכים שלה. המשיבה מתנגדת לעתירה, בטענה שאין לחייבה לפעול בניגוד להחלטת מוסדותיה האקדמים המוסמכים. מה גם, שיהיה בכך אפלייה של אחרים.

2. דין העתירה להידחות. הסמכות לדון בעתירה היא לבתי המשפט הרגילים. המשיבה ממלאת אמנם תפקיד ציבורי, אך החלטותיה בעניין קבלת תלמידים למוסדה אינם "על פי דין", אלא על פי החלטות מוסדותיה הפועלים מתוך חופש אקדמי.

לפיכך, אין תחולה בעניינו להוראות סעיף 15(ד)(2) לחוק יסוד השפיטה. גם להוראות סעיף 15(ג) לחוק זה אין תחולה, באשר לבית המשפט המחוזי יש סמכות לדון בנושא העתירה (השווה בג"ץ 474/73 פודים נ' המוסדות להשכלה גבוהה פ"ד כ"ח(1) 354, וכן בג"ץ 4126/94 גזית-כהן אסנת נ' המועצה להשכלה גבוהה ואח' (לא פורסם)).

2. נוסף לכך, גם לגופו של עניין, אין יסוד שנתערב בעמדת המשיבה על פיה אין להעתר לעתירה העותר. ראשית, כעולה מתגובת המשיבה, העותר כלל לא פנה בבקשה להתקבל ללמודים במוסד המשיבה. שנית, אין עילה להתערב בהחלטת המשיבה בדבר תנאי הקבלה ללימודים במוסדה באשר אלה מסורים להכרעתה. העתרות לעתירות העותר יהיה בה גם אפלייתם של אחרים, אשר אינם מתקבלים ללימודים בתנאים אותם דורש העותר לעצמו, דהיינו ללא תעודת בגרות וללא מבחנים פסיכומטריים.

3. על סמך כל האמור, עם כל האהדה לנסיבותיו של העותר ורצונו להרחיב דעת, דין העתירה להדחות ואנו דוחים אותה.

תשומת לבו של העותר מופנית להצעות המשיבה לסייע לו, במגמה שבעתיד יוכל להתקבל ללמודים במוסדה. הצעות אלה מוצאות את ביטויין בתגובה אשר הוגשה מטעם המשיבה.

ניתן היום, יג' בתשרי התשנ"ח (14.10.97).

העתק מתאים למקור
שמריהו כהן - מזכיר ראשי
עכב/
97056820.E03


מעורבים
תובע: אליהו אטרי
נתבע: רקטור אוניברסיטת חיפה
שופט :
עורכי דין: