ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד דרור בן שמואל :

לפני כבוד השופט העמית דניאל בארי
המאשימה
מדינת ישראל
ע"י ב"כ עו"ד מוטי רייזמן

נגד

הנאשם
דרור בן שמואל
ע"י ב"כ עו"ד תומר אגזדה

גזר דין

כללי:
לאחר ניהול הוכחות הורשע הנאשם, ביום 11.12.18, בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום למעט עבירת האיומים.
הרקע להתפרצות האלימה מצד הנאשם כלפי המתלונן פורט בהרחבה בהכרעת הדין. הנאשם כעס על כך כי בנו של המתלונן תקף את בנו הקטן.
הנאשם תקף את המתלונן עם אבנים. התקיפה גרמה למתלונן חבלות בדמות חתך מדמם בראשו ונפיחות ואדמומיות בעינו השמאלית.
הנאשם הוא אדם יליד 1976, לחובתו מספר הרשעות קודמות. תלויים ועומדים נגדו שני מאסרים מותנים – האחד בן 7 חודשים והשני בן 8 חודשים.
לאחר הרשעתו הופנה הנאשם לשירות המבחן לקבלת תסקיר בעניינו. לאחר קבלת שני תסקירים הופנה הנאשם לממונה על עבודות השירות לקבלת חוות דעת .

הערכים המוגנים:
הנאשם פגע במעשיו על שלמות גופו ובטחונו של הזולת והעל הערך של פתרון סכסוכים בלא שימוש באלימות.

העונש ההולם:
התביעה סבורה כי נוכח עברו של הנאשם והפגיעות שנגרמו למתלונן, העונש ההולם צריך להיות עונש מאסר ממשי. התביעה ביקשה להפעיל את המאסרים המותנים ולגזור על הנאשם 16 חודשי מאסר בפועל בדין מעשיו בתיק זה.
ב"כ הנאשם ביקש לאמץ את המלצות שירות המבחן ולאפשר לנאשם להמשיך את ההליך השיקומי שהחל. הסניגור ציין כי לנאשם 4 ילדים קטינים וכי לראשונה הוא נרתם להליך משמעותי שיש לו סיכוי טוב להביא לשינוי בהתנהגותו.
שני הצדדים הגישו פסקי דין התומכים בעמדתם. התביעה הגישה בין היתר את רע"פ 3261/18 יצחק קריספיל נ' מדינת ישראל בו אישר בית המשפט העליון 10 חודשי מאסר (כולל הפעלה) שנגזרו על הנאשם(ניתן ביום 28.06.18) וכן את רע"פ 10017/17 אליהו מתן נ' מדינת ישראל בו אישר בית המשפט העליון 3 חודשי מאסר לנאשם שלא שיתף פעולה עם גורמים טיפוליים.
ברע"פ 7734/12 אישר בית המשפט העליון עונש מאסר בן 11 חודשים לנאשם שהורשע בתקיפה חבלנית.
הסניגור המלומד הגיש טבלה הכוללת שורה של פסקי דין בהם בתי המשפט נתנו את הבכורה להליך השיקומי וגזרו עונשים מקלים כדי לאפשר את השלמת ההליך.
התסקיר הראשון בעניינו של הנאשם ניתן ביום 20.03.19. בתסקיר צוין כי לנאשם 4 ילדים, תאומים בני 12 וכן,שני ילדים נוספים בני 14 ו- 15.
הנאשם אובחן כסובל מבעיות קשב וריכוז בהיותו בן 11. הוא נאלץ להפסיק לימודיו לאחר 11 שנות לימוד בעקבות התנהגות חריגה בבית הספר. הנאשם קיבל פטור משירות צבאי על רקע אי התאמה.
לאחר פטירת סבתו שהייתה דמות משמעותית עבורו, לפני כשש שנים, קיבל הנאשם טיפול תרופתי שניתן לו על ידי פסיכיאטר וסייע לו לאיזון ורגיעה.
הנאשם מסר כי מאז פגש את בת זוגו בשנת 2000 הוא הפסיק את שימושו בסמים וניתק קשריו עם גורמים שוליים. שני ילדיו של הנאשם סובלים מבעיות התנהגות ולומדים בבתי ספר של החינוך המיוחד. כל הילדים מאובחנים כסובלים מהפרעות קשב וריכוז ומטופלים בריטלין.
הנאשם פנה מיוזמתו לקבל טיפול למרכז " קרבה בטוחה" בדצמבר 2018. שירות המבחן המליץ בתסקיר זה להטיל על הנאשם ביצוע של"צ בהיקף 150 שעות וכן לתת צו מבחן בעניינו.
התסקיר המשלים בעניינו של הנאשם ניתן ביום 10.07.19. בתסקיר זה צוין כי הנאשם עבר בהצלחה תכנית פסיכו-חינוכית קצרת מועד שמכשירה אותו לתכנית ארוכת מועד במסגרת השירות. ביום 30.06.19 החל הנאשם להשתלב בטיפול קבוצתי ארוך טווח בשירות המבחן.
הנאשם המשיך להגיע בצורה יציבה ועקבית לכל הפגישות הטיפוליות ב"קרבה בטוחה". הינו מחויב להליך הטיפולי ומשתף פעולה באופן מלא הדברים אושרו ביום 15.07.19 ע"י העובדת הסוציאלית המטפלת ב – "קרבה בטוחה".
לנאשם, כאמור, שני עונשים מותנים בת"פ 2493/09 נדון הנאשם ביום 01.04.12 ל-7 חודשי מאסר על תנאי בגין עבירות אלימות. בת"פ 3963-09-10 נדון הנאשם ביום 26.11.14 ל-8 חודשי מאסר על תנאי בגין עבירות אלימות.
להשלמת התמונה יצוין כי לנאשם 10 הרשעות קודמות בעבירות שונות לרבות סמים, רכוש ואלימות. חלק מן ההרשעות הן ישנות. הרשעתו האחרונה של הנאשם היא מיום 26.11.14 בגין מעשים שבוצעו בשנת 2008.
במקרה זה יש הצדקה לאזן בין שיקולי השיקום לבין שיקולי ההרתעה בקביעת העונש ההולם. בעת קביעת העונש ההולם, ראוי גם לשקול את תרומת המתלונן להתפתחות התקרית האלימה.
לאחר שבחנתי את מכלול הנסיבות, אני קובע כי העונש ההולם במקרה זה נע בין 8-16 חודשי מאסר.

סיכום:
נוכח סיכויי השיקום המשמעותיים שפורטו לעיל, אני מחליט להפעיל את 2 עונשי המאסר המותנים התלויים ועומדים כנגד הנאשם באופן חופף ביניהם, כך שעל הנאשם יהיה לרצות 8 חודשי מאסר בגין הפעלת התנאים.
בגין העבירות בגינן הורשע בתיק שבפני אני גוזר על הנאשם 15 חודשי מאסר מהם 8 חודשים לריצוי בפועל והיתרה על תנאי למשך 3 שנים והתנאי הוא כי הנאשם לא יעבור עבירה שמהותה אלימות כלפי גופו של אדם.
אני קובע כי חודש מתוך העונש המוטל יצטבר לעונש המופעל כך שהנאשם ירצה 9 חודשי מאסר בפועל.
על מנת לסייע בשיקומו של הנאשם, אני קובע כי עונש המאסר ירוצה בדרך של עבודות שירות ב-..מע"ש רב איכויות בבת ים. תחילתם של עבודות השירות ביום .27.11.19...... באותו יום על הנאשם להתייצב בפני הממונה..רס"ב ציקו בני טל:0506095444 .
אני מחייב את הנאשם לפצות את המתלונן בסך 1000 ₪.
סכום זה יופקד בקופת בית המשפט עד יום 15.01.2020 ויועבר למתלונן על פ]י פרטים שיימסרו על ידי מדור תביעות.
העתק גזר הדין יועבר לממונה על עבודות השירות ולשירות המבחן.
נמסר על זכות ערעור תוך 45 יום בפני בית המשפט המחוזי.

ניתן היום, כ"ה אלול תשע"ט, 25 ספטמבר 2019, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: דרור בן שמואל
שופט :
עורכי דין: