ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עורוה עטור נגד פסק דין :

בפני כבוד הנשיא רון שפירא

העותר

עורוה עטור, ת"ז XXXXX665 (עציר)
ע"י ב"כ עו"ד גב' עביר בכר

נגד

המשיבים
.1 שרות בתי הסוהר
.2 מדינת ישראל

פסק דין

הרקע לעתירה וטענות הצדדים:
בפני עתירת אסיר שהגיש העותר, זאת בגין סירוב המשיב לבקשתו ליציאה לסבב חופשות.

העותר מרצה מאסר של 4 שנים ו-9 חודשים החל מיום 27.09.15 בגין עבירות ניסיון שוד בנסיבות מחמירות ועבירות בנשק. מסווג לקטגוריה ב'1. יצוין כי זו אינה העתירה הראשונה בעניין זה שהגיש העותר. במסגרת עת"א 44182-05-19 קבע בית משפט זה ביום 17.06.19 כי לא מצא מקום להתערב בהחלטת המשיב, זאת בכפוף להנחיה לבחון שוב את עניינו של העותר ולשקול שוב את האפשרות להוציאו לחופשה, זאת על רקע התמונה המלאה של התנהגותו לאורך המאסר כולו, וזאת לכל המאוחר בתוך 30 ימים.

לטענת העותר הוא משולב בתעסוקה בבית הסוהר, התנהגותו חיובית ולא נרשמו לחובתו עבירות משמעת חדשות מהעת האחרונה. נטען כי השלים תהליך טיפולי ייעודי מעמיק וארוך בהצלחה ואף הגיע לתפקיד בכיר במסגרת הקבוצות הטיפוליות. בקשתו לשחרור מוקדם נדחתה במרץ 2019 בשל מידע מודיעיני שהוצג לחברי הוועדה. נטען כי בעקבות החלטת ביהמ"ש בעת"א 44182-05-19 פנה העותר למשיב וביקש ליישם האמור בהחלטה. העותר טוען כי בחלוף כמה ימים המשיב הודיע לעותר כי בקשתו מסורבת בשל עבירת משמעת שביצע ובה נקט בלשון גסה ומעליבה כנגד איש סגל. נטען כי עבירת משמעת זו הייתה לנגד עיני ביהמ"ש בדיון במסגרת העתירה הנ"ל ואף הוזכרה בהחלטתו, אם כי לא יוחס לה משקל מיוחד שיש בו להטות את הכף לחובת העותר. נטען כי החלטת המשיב לדחות את בקשת העותר לשילוב בסבב חופשות הינה בלתי סבירה ומניעת חופשה בשל אותה עבירת משמעת שאיננה חמורה הינה בלתי סבירה.

לטענת המשיב, ביום 19.09.19 נבחנה בקשת העותר לצאת לחופשה והוחלט לדחותה בשל התנגדות גורמי המודיעין ומשטרת ישראל עקב מידע מודיעיני שלילי בעניינו. נטען כי מעמדת גורמי המודיעין בשב"ס עולה כי בעניינו של האסיר קיים מידע מודיעיני שלילי המצביע על התנהגות ומעורבות שלילית. כן נטען כי לאחרונה התקבל עדכון ממשטרת ישראל ממנו עולה מסוכנות ממשית מהעותר ככל שיצא לחופשה. לכן נטען כי גורמי המודיעין מתנגדים ליציאת העותר לחופשה. נטען כי מעמדת משטרת ישראל עולה כי בעניינו של העותר קיים מידע מודיעיני שעניינו כוונות פגיעה, סכסוכים ופעילות פלילית, שבגינו מתנגדת משטרת ישראל ליציאת העותר לחופשה. נטען כי בנסיבות העניין קיימת מסוכנות גבוהה בהוצאת העותר לחופשה ולכן ההחלטה בעניינו הינה סבירה והעותר לא הראה פגם המצדיק התערבות בה.

דיון והכרעה:
לאחר שבחנתי את טענות הצדדים ועיינתי במסמכים, הכוללים גם חומר סודי, שהוגשו לעיוני, הגעתי למסקנה כי אין מקום להתערב בהחלטת המשיב לעניין סירוב להוציא את העותר לחופשה.

כידוע, וכפי שצוין גם במסגרת פסק הדין שניתן בעתירה קודמת שהגיש העותר, בהתאם לפקודות הנציבות הרלוונטיות ולפסיקה נקבע כי חופשה אינה זכות מוקנית, אלא טובת הנאה הנתונה לשיקול דעתו של המשיב [רע"ב 3851/14 אבו עינם נ' שב"ס (30.05.2014)]. בהתאם לפקודות הנציבות הרלוונטיות, בעת שקילת בקשה לאישור חופשה על המשיב להביא בחשבון גם את מידת הסכנה הנשקפת לציבור ולאסיר במהלך החופשה. על כן, יש לקבל את עמדת הגורמים הרלוונטיים בטרם מתן החלטה.

בעניינו של העותר קיים מידע מודיעיני עדכני, שמצטרף לידיעות קודמות, ממנו עולה כי קיימות כוונות פגיעה וקיימים סכסוכים פעילים עם גורמים שונים . לכן לא ניתן לעת הזו לשלול מסוכנותו בעת יציאתו לחופשה. כאמור, קיים מידע עדכני שהצטבר לאחר ההחלטה בעתירה הקודמת ומידע זה , המהוה ראיה מנהלית לקיום מסוכנות, מצטרף למידעים קודמים באותו עניין ומ בסס את ההחלטה שהתקבלה בענינו של האסיר.

על כן, ולאור העובדה שהמשיב אחראי הן לביטחון הציבור והן לביטחונו של האסיר במהלך מאסרו ומדובר בהחלטה שהתקבלה על בסיס תשתית ראיות סבירה , בהליך הנכון ומשיקולים ענייניים, לא מצאתי מקום להתערב בהחלטת המשיב לעניין סירוב המשיב לשלב את העותר בסבב חופשות לעת הזאת. בהתאם - העתירה נדחית.

המזכירות תעביר עותק לב"כ הצדדים ולעותר באמצעות שב"ס.
ניתן היום, כ"ה אלול תשע"ט, 25 ספטמבר 2019, בהעדר הצדדים.

רון שפירא, נשיא


מעורבים
תובע: עורוה עטור
נתבע: פסק דין
שופט :
עורכי דין: