ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין נ.ד. נגד יהודה ישמבל בקאיה :

בפני כבוד ה שופטת רוני סלע

תובע
נ.ד.
ע"י ב"כ עוה"ד אילן הרוש ואח'

נגד

נתבעים

  1. יהודה ישמבל בקאיה
  2. "הכשרה" - חברה לביטוח בע"מ

ע"י ב"כ עוה"ד אבי דויטש ואח'

החלטה

לפניי בקשה למינוי מומחים רפואי ים מטעם בית המשפט בתחום האורתופדיה, הנוירולוגיה והשיקום, במסגרת תביעה לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה-1975 ("חוק הפלת"ד").

מדובר בתאונת דרכים בה נפגע התובע לטענתו ביום 25.1.18 .

הנתבעת מתנגדת לבקשה בטענה כי אין בחומר הרפואי שצורף על ידי התובע ראשית ראיה ל קיומה של נכות בגין התאונה, לא נותרה ל תובע מגבלה כלשהי, אין רצף טיפולי, ונזקיו של התובע, ככל שיוכחו, קשורים למצבו הרפואי לפני התאונה.

על פי הפסיקה, על בית המשפט לבחון אם קיימת ראשית ראיה לקיומה של נכות עקב התאונה. אמנם הנטייה היא להקל על התובע, אולם על בית המשפט לדחות בקשה אם אין לה יסוד לאור החומר הרפואי המוצג לבית המשפט (רע"א 1338/90 שיק נ' מטלון (פורסם בנבו) (23.4.1990), ולמרות הגישה הליברלית, אין משמעות הדבר שהדרישה לקיומה של ראשית ראיה רוקנה מתוכן (רע"א 7097/11 הפניקס חברה לביטוח בע"מ נ' קוואסמה (פורסם בנבו) (5.8.12)).

בענייננו, המסמכים אותם צירף התובע כתמיכה בטענותיו להותרת נכות צמיתה כתוצאה מהתאונה הינם כדלקמן :
תעודת חדר מיון בי"ח אסותא אשדוד מיום 25.1.18 בשעות הצהריים, בה צוין כי התובע היה מעורב כנוסע בתאונת דרכים אתמול בלילה, יצא עצמאית מהרכב וחזר לביתו ומאז מתלונן על כאבי גב תחתון , נמלול ברגל ימין וקושי בהליכה. ב בדיקתו צוין בין היתר כי " D-GSC 15 ... ללא רגישות בעמ"ש... GAIT מעט אנטלגי, טרנדלנבורג שלילי, צועד על עקבים וקצות אצבעות ללא קושי. סביר להניח כי מדובר בכאב מוסקולוסקלטלי, ללא צורך באשפוז או בהדמיה נוספת".
סיכום ביקור רופא משפחה מיום 29.1.18 בו נרשמו תלונותיו של התובע בדבר כאבי גב ורגל שמאל, וניתנה לו הפניה לייעוץ אורתופד, וכן אישור מחלה למשך 8 ימים.
סיכום ביקור אורתופד מיום 5.2.18 בו צוינו תלונותיו של התובע על כאבים בגב תחתון עם הקרנה לרגליים, בעיקר לרגל שמאל וכן על כאבים בבית החזה. בפרק הממצאים הקליניים צוין "הגבלה בתנועות י ישור במיוחד". בביקור זה ניתנו לתובע הפניה למכון פיזיותרפיה ולצילומי רנטגן עמ"ש, וכן אישור מחלה למשך 23 ימים.

לאחר עיון במסמכים הרפואיים שצורפו לבקשה , אני סבורה כי על אף הגישה הליברלית הנהוגה בכגון דא, אין בחומר אשר הוגש על ידי התובע ראשית ראיה לקיומה של נכות בתחום האורתופדי, הנוירולוגי או השיקומי. כפי שעולה מהתיעוד הרפואי שפורט לעיל, מדובר בתיעוד דל ביותר, שכולו מהתקופה הסמוכה לתאונה, כשהמסמך האחרון שצורף נושא תאריך 5.2.18, כשבועיים לאחר התאונה. בדיקתו של התובע במיון בבי"ח אסותא היתה ללא ממצאים קליניים חריגים כשהתרשמות הרופא המטפל היתה כי תלונות התובע הן כתוצאה מכאב מוסקולוסקלטלי. הממצא היחיד בחומר הרפואי שצרף התובע לבקשה הינו הרישום בסיכום הביקור אצל האורתופד מיום 5.2.18 בדבר "הגבלה בתנועות יישור במיוחד", כשבד בבד צוין "צילום ללא שברים". מדובר אפוא בממצא יחיד שאף הוא כך נראה, על פי תלונות סובייקטיביות של התובע ולא על פי ממצאים אובייקטיבים, מביקור בודד אצל הרופא האורטופד. התובע לא צרף תיעוד בדבר ביקורים נוספים אצל אורטופד, ו מהמסמכים שצורפו גם לא ניתן ללמוד האם ביצע התובע את טיפולי הפיזיותרפיה אליהם הופנה, כמו גם את בדיקות הרנטגן ומה ממצאיהן. ל א הוכח גם רצף טיפולי, בהעדר כל מסמך רפואי ביחס לתקופה שמאז 5.2.18 ועד מועד הגשת התובענה.
יצויין כי על פי התיעוד הרפואי שהוגש התובע לא טופל כלל על ידי רופאים בתחום הנוירולוגי והשיקומי, ולא צורף מסמך רפואי כלשהו שנערך ע"י רופאים בתחומים אלו, ממועד התאונה עד היום.

עוד יוער, כי בהחלטה מיום 6.8.19 ניתנה לתובע זכות להשיב לתגובת הנתבעת לבקשה למינוי מומחים, ואולם התובע לא הגיש תגובתו עד עתה, על אף שעל פי הרישום במערכת נט המשפט צפה בא-כוחו בהחלטה האמורה .

נוכח כל האמור לעיל הבקשה למינוי מומחים נדחית .

הצדדים יגישו תחשיבי נזק מטעמם באופן הבא:
התובע יגיש תחשיב נזק מטעמו תוך 30 יום;
הנתבעת תגיש תחשיב נזק מטעמה תוך 30 יום לאחר מכן.

בעמוד הראשון של התחשיבים יופיעו תאריך לידה של התובע, מועד האירוע הנטען, מספר ימי האשפוז, תקופות אי הכושר המלא והחלקי ומועדיהן, בסיס השכר לפיו נערך החישוב וכן אחוזי הנכות הרפואית והתפקודית לפיהם נערך התחשיב.

כמו כן יצורפו לתחשיבים כל האסמכתאות לביסוס האמור בהם (כגון תלושי שכר עבור שנה לפני מועד התאונה ועבור 6 חודשים לאחר מועד התאונה לרבות לתקופה שבה נטען כי הייתה נכות זמנית וימי מחלה, קבלות וחשבוניות להוכחת הוצאות שהוצאו בקשר לאירוע, נתוני המל"ל כולל פירוט התגמולים ששולמו עקב האירוע וכן שיערוך סכומים אלה למועד הכנת התחשיב וכיו"ב). הנתבעת תגיש, בהתאם לצורך, חוות דעת אקטוארית ביחס לתגמולי הביטוח הלאומי.
תחשיב שלא יוגש בהתאם להוראות האמורות ייחשב כלא הוגש.

לאחר קבלת תחשיבי הצדדים ישקול בית המשפט שליחת הצעה בכתב לצדדים.

בשלב זה נקבעת ישיבת קדם משפט ליום 23.3.20 בשעה 10:00.

המזכירות תודיע לצדדים ותיצור משימה למתן החלטה ליום 3.11.19.

ניתנה היום, כ"א אלול תשע"ט, 21 ספטמבר 2019, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: נ.ד.
נתבע: יהודה ישמבל בקאיה
שופט :
עורכי דין: