ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין סימון זהב נגד המוסד לביטוח לאומי :

17 ספטמבר 2019
לפני: סגנית הנשיאה, השופטת רוית צדיק
התובע:
סימון זהב

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי

החלטה

תביעת התובע להכרה בפגיעתו בכתף שמאל כפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטאומה , נדחתה על יד הנתבע.

הצדדים הסכימו למינוי מומחה – יועץ רפואי מטעם בית הדין (להלן- המומחה) , על מנת שיבחן את שאלת הקשר הסיבתי בין תנאי עבודת התובע ובין המחלה ממנה סובל הוא. בהתאם לכך , הנני ממנה את ד"ר עידו ציון , אורטופד , לחוות דעתו בשאלות המפורטות בהחלטה זו והמתייחסות לתובע.

כבוד המומחה מתבקש לחוות דעתו, ככל שניתן, עד ליום 1.11.19.

עובדות מוסכמות
התובע יליד 1973, שכיר בחברה שבבעלותו, עובד כמדריך ירי והכשרת מאבטחים מזה 20 שנים.

התובע עובד בימים א'-ה' בין השעות 08:00-18:00 , ובימי ו' בין השעות 08:00-14:00.

התובע מעביר קורס ל-12 חניכים. הקורס נמשך 6 ימים בשבוע שעות הפעילות בקורס כמפורט בסעיף 4 לעיל. מהלך הקןרס בנוי מ -30% הדרכה עיונית ו- 70% הדרכה מעשית הכוללת ירי בנשקים.
במהלך עבודתו מבצע התובע תנועות הקשורות בשליפת אקדח ביד אחת ולאחר מכן ביד השנייה. השליפה נעשית במהלך חד ומהיר ופעולת השליפה כאמור מתבצעת בממוצע 200 פעמים ביום.
התובע צירף סרטונים המדגימים את התנועות , ואלה יועברו לעיון המומחה.

הפגימה בכתף ימין שהינו ידו הדומיננטית של התובע, הוכרה כפגיעה בעבודה לפי תורת המיקרוטראומה.
התובע צירף לתצהירו סרטונים המדגימים את הפעולות שביצע.
סרטונים אלה יועברו למומחה, לצורך הבנת התנועות שביצע התובע, מנח הידיים והכתפיים לעניין זה.

השאלות עליהן מתבקש המומחה להשיב
לתשומת לב המומחה, עת מדובר בהכרה בפגיעה בעבודה בעילת המיקרוטראומה, שהיא עילת התביעה במקרה הנוכחי, סדר בחינת הדברים הוא כמפורט להלן:

ראשית – האם קיים קשר סיבתי בין תנאי עבודתו של המבוטח לבין הליקוי ממנו הוא סובל. על מנת לקבוע קיומו של קשר סיבתי, יש צורך בסבירות של מעל 50%, כי תנאי העבודה השפיעו על הליקוי דהיינו, יותר סביר לקבוע שתנאי העבודה השפיעו במידה זו או אחרת על הליקוי, לעומת המצב ההפוך שתנאי העבודה לא השפיעו. יובהר, כי בשלב זה לא נדרשת התייחסות למידת ההשפעה על מצבו הרפואי של המבוטח, ואין הכוונה כי תנאי העבודה תרמו ל-50% ממצבו הרפואי של המבוטח, אלא האם תנאי העבודה גרמו במידה כלשהי למצבו הרפואי של המבוטח או להחמרת מצבו הרפואי של המבוטח, בסבירות של 50% ומעלה.

שנית – ככל שנקבע קשר סיבתי כאמור לעיל, יש לבחון את שאלת היחס בין השפעת תנאי העבודה על הליקוי אל מול גורמיו האחרים. לגבי שאלה זו די בהשפעה משמעותית של תנאי העבודה על קרות אותו הליקוי כדי שהוא יוכר כפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה. השפעה משמעותית הינה, על פי הפסיקה, השפעה בשיעור 20% לפחות.
בהתאם לאמור לעיל מתבקש המומחה להשיב על השאלות הבאות.

מהי המחלה ממנה סובל התובע ?

האם קיים קשר סיבתי בין תנאי עבודת התובע ובין הליקוי ממנו הוא סובל או החמרתו של הליקוי? על מנת לקבוע קשר סיבתי, יש צורך בסבירות של מעל 50% כי תנאי העבודה השפיעו במידה זו או אחרת על התפתחות הליקוי או החמרתו, דהיינו יותר סביר לקבוע שתנאי העבודה השפיעו על הופעת הליקוי או החמרתו, לעומת המצב ההפוך שתנאי העבודה לא השפיעו.

האם בעיקרו של דבר ניתן לומר, כי ליקוי התובע עקב עבודתו נגרם על דרך של פגיעות זעירות כך שכל אחת מהן הסבה לו נזק זעיר בלתי הדיר עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה גם כן לליקוי (כדוגמת טיפות מים המחוררות את האבן עליה הן נוטפות).

ככל שהמומחה ישיב לשאלה הקודמת בחיוב, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר השפעת העבודה על הליקוי ביחס לגורמיו האחרים, דהיינו - האם לעבודת התובע השפעה משמעותית על ליקויו?(השפעה משמעותית על פי הפסיקה הינה בשיעור של 20% ומעלה).

מסמכים רפואיים
תיק רפואי קופת חולים "מכבי" – כללי, אורטופדי, כירורגי, תעסוקתי.
חוות דעת ד"ר ביין – מטעם התובע.
חוות דעת ד"ר שפיר ופרופ' מן – מטעם הנתבע.
סרטונים אשר צרף התובע.

התיק יובא לעיוני ביום 3.11.19 .

ניתנה היום, י"ז אלול תשע"ט, (17 ספטמבר 2019), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: סימון זהב
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: