ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד נחמן האמער :

בפני כבוד ה שופט ירון מינטקביץ

המאשימה

מדינת ישראל
ע"י פרקליטות מחוז ירושלים

נגד

הנאשם
נחמן האמער
ע"י עו"ד גיא קמרי

החלטה

לפני בקשת המאשימה לגביית עדות משני שוטרים ספרדים בדרך של ויעוד חזותי ובקשת הנאשם לבטל את מועד ההוכחות, בשל כך שחומר חקירה טרם הועבר לידיו.
הבקשה לויעוד חזותי
למרות החלטה מיום 15.9.19, המאשימה טרם הבהירה האם היא נערכה מהבחינה הטכנית לקיום הדיון במועד ההוכחות שנקבע, ובכלל זה היכן לשיטתה אמורים השוטרים להיות בעת גביית עדותם (ככל שבקשתה תתקבל). כמו כן, המאשימה לא התייחסה לטענות ב"כ הנאשם, ובכלל זה לא הבהירה מדוע לא יכולים השוטרים להגיע לישראל לשם מתן עדות.
על המאשימה להגיב לאלתר ביחס לנושאים אלו. השלמת הדיון בענין אופן גביית העדות תתקיים בפתח ישיבת ההוכחות, ועל שני הצדדים להיות ערוכים לאפשרות שבית המשפט יורה על שמיעת העדים באותו היום.
הבקשה לביטול מועד ההוכחות
מתגובת המאשימה עולה, כי בכוונתה להוציא תעודת חיסיון על החומר אשר נקבע כי מהווה חומר חקירה, ועל כן אין זה ברור כי החומר יועבר בסופו של יום לב"כ הנאשם. במצב דברים זה, אין על פני הדברים הצדקה לבטל את דיון ההוכחות, וככל שיקבל ב"כ הנאשם חומר נוסף לאחר הדיון, פתוחה לפניו הדלת לבקש להשלים חקירתם של העדים. במיוחד דברים אמורים בשים לב לכך שכתב האישום הוגש בינואר ומועד ההוכחות נקבע בסוף יוני – ולא ברור למה רק עכשיו התקיים הדיון בבקשה לקבלת חומרי החקירה.
ר' בהקשר זה דברי בית המשפט העליון בבש"פ 7014/12, שאהין נ' מדנת ישראל, שם נקבע:
לא בכל מקרה בו מוגשות בקשות מעין אלה, יש לעכב את שמיעת התיק העיקרי. כל מקרה צריך להיבחן לגופו, בין היתר, בהתחשב בהיקף הראיות, במספר העדים שאמורים להישמע ובתוכן עדותם הצפוי. לעיתים, החומר המתבקש במסגרת סעיף 74 לחסד"פ או במסגרת עתירה לגילוי ראיה, רלוונטי לחלק צר של זירת המחלוקת או רלוונטי לעד אחד או שניים, כך שניתן לקדם את התיק העיקרי, ולשמוע לפחות חלק מהעדים עד להכרעה בבקשות שהוגשו על ידי ההגנה. לעיתים, ניתן לשמוע אף את העדים העיקריים, ואם וככל שיתעורר צורך בעקבות החלטה שניתנה בבקשה לפי סעיף 74 לחסד"פ או בעתירה לגילוי ראיה, לחזור ולזמנם להעיד. שומא אפוא על המותב הדן בתיק העיקרי לבחון בכל מקרה ומקרה אם יש בהליכים הנלווים כדי להצדיק דחיית המועד למתן תשובה לכתב האישום או את מועד שמיעת הראיות בתיק.
עם זאת, ניתן יהיה לשקול שנית את הבקשה לביטול מועד ההוכחות, ככל שיעלה בדיון שחומר החקירה שבית המשפט הורה להעמיד לעיון הנאשם הוא מהותי .
סיכום
דיון ההוכחות יתקיים כפי שנקבע. בפתח הדיון תידון הבקשה לגביית עדות השוטרים הספרדים בדרך של ויעוד חזותי.

ניתנה היום, ט"ז אלול תשע"ט, 16 ספטמבר 2019, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: נחמן האמער
שופט :
עורכי דין: