ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין כלל חברה לביטוח בע"מ נגד אסימה נאסר :

לפני כבוד הרשמת קרן כ"ץ

התובעים:
כלל חברה לביטוח בע"מ

נגד

הנתבעים:

  1. אסימה נאסר
  2. יוסף מנצור

החלטה

בפני מונחים כתבי טענות הצדדים במסגרת בקשה לביטול פסק דין שניתן בהיעדר הגנה ביום 7.7.19. מעיון בכל כתבי הטענות עולה כי התביעה הוגשה על סך 9,239 ₪ בגין נזקים שנגרמו לרכבו של המבוטח בתאונה שארעה ביום 13.11.14 .
לטענת המבקשת 1, לא ידעה כלל כי המשיבה הגישה נגדה תביעה כלשהי, לא ידעה שהתקיים בעניינה דיון וכן לא ידעה כי ניתן כנגדה פס"ד.
כמו כן, לטענתה לא קיבלה מעולם לידיה את כתב התביעה ולא הוזמנה לדיון.
רק לאחרונה ביום 17.7.19 הופתעה לגלות כי ניתן נגדה פס"ד, וזאת עת קיבלה בדואר רגיל ממזכירות בית המשפט העתק מפסק הדין.
לדבריה, מבירור שערכה במזכירות ביהמ"ש התברר לה כי פס"ד ניתן על סמך אישור מסירה שנחתם בידי דודה של המבקשת בשם יוסף שמתגורר איתה.
המבקשת טוענת כי מאז שנת 2014 היא מתגוררת עם בעלה ושני ילדיה הקטינים בביתם הפרטי בעירה טירה ואינה מתגוררת עם הדוד יוסף כנטען באישור המסירה.
זאת ועוד, לטענתה אישור המסירה הנטען בוצע לכאורה ביום 27.7.15 בעוד תצהיר המוסר נחתם ביום 18.6.19, היינו 4 שנים לאחר ביצוע המסירה הנטענת.
כמו כן, אין לה שכן בשם מחמוד עבד אלחי כפי שנמסר בתצהירו של המוסר.
לגופה של החלטה: מתצהיר המבקשת עולה כי לא קיבלה את כתב התביעה לידיה ולא ידעה אודות ההליך המתנהל כנגדה. כמו כן, מאישור המסירה ניתן לראות שהמסירה בוצעה לדוד שלה שלטענת התובע מתגורר איתה. אכן, תקנה 481 לתקסד"א, התשמ"ד-1984 מורה כי באין אפשרות למצוא את נמען די בהמצאת הכתב לבן משפחתו... אך בן המשפחה צריך להתגורר עמו – ותנאי זה לא הוכח בפניי.
מכאן, משטענה המבקשת כי כתב התביעה לא הגיע לידיה ואף מאישור המסירה עולה כי אין כל חתימה של המקבל ובהתאם להלכה הפסוקה – העילה לביטול מחובת הצדק מתקיימת כאשר פסק הדין שניתן במעמד צד אחד הוא פגום כשבד"כ הפגם נוצר מהיעדר המצאה כדין יש לבטל את פס"ד מחובת הצדק ללא שיקול דעת מצד ביהמ"ש.
ההלכה נסמכת על ההשקפה, שלפיה בעל דין זכאי לקיומם התקין של ההליכים המקדמיים, עובר למתן פסק הדין . פסק דין שניתן בהיעדר המצאה כדין הוא פגום ומשום כך אין לקיימו, תהא אשר תהא הגנת הנתבע לגופו של עניין. בידי אדם קנויה הזכות שלא יינתן כנגדו פס"ד, אפילו אם פסק הדין נכון וצודק, אלא בדרך משפטית תקינה.

לאור כל האמור אני אורה על ביטול פס"ד שניתן ביום7.7.19 כנגד הנתבעת 1 בהיעדר הגנה מחובת הצדק בכפוף לכך שהמבקשת תגיש כתב הגנה בסדר דין מהיר בתוך 45 ימים מהיום. בהיעדר הגשה במועד, תידחה הבקשה לביטול פס"ד.
אינני עושה צו להוצאות הדיון בבקשה זו וכל צד יישא בהוצאותיו.
המזכירות תשלח החלטתי זו לשני הצדדים ותביא את התיק בפניי לבדיקת הגשת כתב הגנה בעוד 50 ימים מהיום.
בנוסף, היות והמשיבה לא סתרה את טענת המבקשת לעניין חוסר הסמכות המקומית אני אורה על העברת התיק לבית המשפט השלום בכפר סבא לאחר הגשת כתב ההגנה באם יוגש .
ניתנה היום, ט"ז אלול תשע"ט, 16 ספטמבר 2019, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: כלל חברה לביטוח בע"מ
נתבע: אסימה נאסר
שופט :
עורכי דין: