ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יחיאל איסקוב נגד שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר :

בפני כבוד השופט יוסף בן-חמו

העותר

יחיאל איסקוב

נגד

המשיבים

1.שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר - זימונים
2.מדינת ישראל

בית המשפט איננו אמור לקבוע למשיבה באיזה בית סוהר יוחזק אסיר ובאיזה בית סוהר הוא ימתין לבדיקת התאמתו. עניינים אלה הינם בליבת שיקול הדעת של הגורמים הרלוונטיים בשב"ס.

פסק דין

בפני עתירת אסיר המבקש להורות על שילובו של העותר בטיפול ייעודי לעברייני מרמה. לטענתו, הוא פנה מספר פעמים בבקשה לשלבו בטיפול, אך המשיב משתהה.

העותר טוען כי התנהלותו בכלא חיובית, נעדר עבר פלילי ומביע מוטיבציה גבוהה להשתלב בטיפול ושיקום. אמנם העותר נענש משמעתית לאחרונה בגין התנהלות שלילית, אותה הוא מכחיש מכל וכל וקיבל את העונש שהוטל עליו. בעקבות הדין המשמעתי הוא הועבר לכלא שיטה מבלי לקחת בחשבון את אפשרות שילובו בטיפול המותאם לצרכיו.

העותר, אסיר פלילי, נדון לעונש מאסר של 5 שנים, לאחר שהורשע, במסגרת הסדר טיעון בעבירות של גניבה בידי עובד ושיבוש או הפרעה לחומר מחשב.
תחילת ריצוי עונש המאסר - 5/6/18, המועד הצפוי לתום תקופת המאסר 4/6/23.

המשיבה מציינת בתשובתה כי היא מודעת לחשיבות הרבה של טיפול ושיקום עבריינים, אך הגורם המוסמך שוקל מגוון רחב של שיקולים שחלקם נוגעים לאסיר וחלקם שיקולי מדיניות. בין היתר, נשקלים : מקום, תקציב, יתרת מאסר, מסוכנות, זמינות מנחי קבוצות מתאימים, מקומות פנויים, בדיקת התאמה ועוד.
לחובתו של העותר שני דוחות משמעת במהלך שנת 2019, האחרון מחודש 4/19, בגין עבירת התבטאות בלתי הולמת כלפי מנהל האגף בצלמון. עם הגיעו לכלא שיטה, ביום 2/5/19, הביע העותר מוטיבציה להשתלב בטיפול ייעודי לעברייני מרמה. נערכה בחינה לשילוב העותר בבתי כלא אחרים, כגון בית מעצר ת"א וכלא הדרים, אך העותר נמצא כלא מתאים בשל התנהגותו השלילית ומטעמים מודיעיניים. במקביל נעשה ניסיון לבחון את שילובו בכלא דקל, אך האסיר סירב, כעולה מהתייחסות ראש תחום טו"ש מיום 2/7/19.
המשיבה טוענת כי העותר איננו מופלה לרעה לעומת אסירים אחרים במצבו ואין הוא זכאי לבחור את מקום ומועד הטיפול שיוענק לו.
בהמשך הגישה המשיבה הודעת עדכון לפיה נעשתה בדיקה נוספת מטעם המשיב האם צפויה להיפתח קבוצה ייעודית לעברייני מרמה בכל אחד מבתי הסוהר בארץ כולל בית הסוהר "מעשיהו". בבדיקה התברר כי נכון למועד הגשת העדכון אין קבוצה שעתידה להיפתח בשבועיים הקרובים.

עוד נמסר בעדכון כי גורמי הטיפול בכלא שטה, שם שוהה העותר, מקבלים עדכון מראש על כל קבוצה שצפויה להיפתח מכל בתי הסוהר בארץ, זאת כחלק מהתהליך המובנה לאיתור מועמדים לקבוצות טיפוליות.
המשיבה מציינת כי "ברגע שיתקבל עדכון על הכוונה לפתוח קבוצה ייעודית לעברייני מרמה בכל אחד מבתי הסוהר האסיר יופנה לבדיקת התאמתו ".

העותר לא הסתפק באמור בהודעת העדכון וביקש כי יתקיים דיון בעתירתו. בדיון ביקש העותר, להעבירו לכלא חרמון או לאחד מבתי הכלא הייעודיים לטיפול בעברייני מרמה ולהמתין שם לפ תיחת קבוצה, למרות שיתרת מאסרו איננה מאפשרת העברתו לכלא חרמון.

ב"כ העותר טענה בדיון כי סירובו לטיפול בכלא "דקל" היה למעשה תוצאה של אי הבנה.

המשיבה חזרה וציינה בדיון כי העותר מופיע ברשימת ההמתנה לשילוב בקבוצה הייעודית וככל שתיפתח קבוצה באחד מבתי הכלא בארץ, יועבר עניינו לבדיקת התאמתו באותה קבוצה ובאותו מתקן.

לאחר הדיון הגישה המשיבה "הודעה לבית המשפט", לפיה נמסר לה כי בחודש דצמבר 2019 עתידה להיפתח קבוצת מרמה בכלא מעשיהו. לפיכך, ביקשה ב"כ העותר כי תינתן החלטה המורה על העברתו של העותר לכלא מעשיהו, שימתין שם לקראת פתיחת הקבוצה.

לאחר שבחנתי את טענות הצדדים, אני סבור שדין העתירה להידחות.

מקובלת עלי הודעת המשיבה, לפיה פתיחת קבוצה ייעודית מתפרסמת בפריסה ארצית בכל בתי הכלא וכי העותר מופיע ברשימת הממתינים והתאמתו תיבחן עם הפצת הידיעה על פתיחת הקבוצה.

בית המשפט איננו אמור לקבוע למשיבה באיזה בית סוהר יוחזק אסיר ובאיזה בית סוהר הוא ימתין לבדיקת התאמתו. עניינים אלה הינם בליבת שיקול הדעת של הגורמים הרלוונטיים בשב"ס.

החלטת המשיבה ובהתחשב באמור בהודעת העדכון, הינה סבירה ואין מקום להתערב בה.

העתירה נדחית.

ניתן היום, כ"ד אב תשע"ט, 25 אוגוסט 2019, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: יחיאל איסקוב
נתבע: שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
שופט :
עורכי דין: