ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין פליקס חדד נגד שמואל לוי :

בפני כבוד ה שופטת ורדה פלאוט

מבקש

פליקס חדד

נגד

משיב
שמואל לוי

החלטה

1. בקשת רשות ערעור על החלטת בית משפט השלום ברמלה (כבוד השופט ז' ימיני) מיום 23.07.19 אשר קבע, בין היתר, כי "ההחלטה בבקשה לסילוק התביעה עקב התיישנות תינתן בפסק הדין".

2. דין הבקשה להידחות אף ללא צורך בקבלת עמדת הצד שכנגד.

בהתאם לסעיף 1(4) לצו בתי המשפט (סוגי החלטות שלא תינתן בהן רשות ערעור) תשס"ט -2009 (להלן "צו בתי המשפט") לא תינתן רשות ערעור ביחס להחלטה בעניין שלבי הדיון. מכאן, כי ההחלטה קמא, לפיה נקבע כי במסגרת פסק הדין תינתן ההכרעה בשאלת סילוק התביעה עקב התיישנות התביעה והשיהוי, לכאורה, בהגשתה - חוסה תחת הוראות צו בתי המשפט ולא תינתן לגביה רשות ערעור.
אף אם יאמר כי המדובר בהחלטה שצו בתי המשפט אינו חל לגביה כאמור- גם אז, דין הבקשה להידחות. המדובר בהחלטה דיונית גרידא המסורה לשיקול דעתו הרחב של בית משפט קמא, הנוגעת לאופן ניהול הדיון, והכלל הוא שאין ערכאת הערעור מתערבת בהחלטות מסוג זה אלא במקרים חריגים (ראו בע"מ 3862/16 פלוני נ' פלוני, מיום 26.06.16; ורע"א 8834-15 אפלייד מטריאלס נ' צבי להט , מיום 03.03.16). לא מצאתי כי העניין שלפני נכנס לגדר המקרים החריגים המצדיקים התערבות ערכאת הערעור. ודוק, לא ניתן לקבוע, בשלב זה, האם התביעה התיישנה אם לאו, שכן לטענת המשיב עילת התביעה נולדה לאחר שניתן פסק הבורר (בשנת 20 16), בעוד לטענת המבקש עילת התביעה נולדה עם כריתת ההסכם בשנת 1997, או לכל המאוחר בשנת 2008 עת ידע המשיב את מחיר העסקה והעלויות הנלוות. נוכח המחלוקות העובדתיות בין הצדדים, יש לברר את טענות הצדדים במסגרת ההליך קמא, לרבות בדרך של שמיעת ראיות, ואין מקום בשלב זה לחסום את המשיב מבירור תביעתו.
לכך יש להוסיף כי נפסק, לא אחת, כי "כאשר על פני הדברים מתגלית מחלוקת (או מחלוקות) בין הצדדים בעניינים עובדתיים הקשורים בשאלת העילה, או בסוגיית ההתיישנות – אין מקום לדחיית התובענה על הסף" (ר' ע"א 9063/12 עזבון המנוח הוראס ריכטר ז"ל נ' Harvey Delson, מיום 05.09.17, שם בפסקה 24).
בנסיבות אלו, וכאשר סעד של סילוק התביעה על הסף הינו אמצעי קיצוני השמור למקרים חריגים, ונוכח המחלוקות בין הצדדים בסוגיית התיישנות התביעה, אין המדובר במקרה חריג המצדיק דחיית התביעה על הסף בשלב זה. טענות המבקש שמורות לו להליך עצמו, וכאמור, יש לבררן במסגרת ההליך הדיוני.

3. לפיכך, כאמור, הבקשה נדחית.
משלא התבקשה עמדת הצד שכנגד, אין צו להוצאות.

ניתנה היום, י"ד אב תשע"ט, 15 אוגוסט 2019, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: פליקס חדד
נתבע: שמואל לוי
שופט :
עורכי דין: