ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין המוסד לביטוח לאומי נגד אברהמי יואב ובניו בע"מ :


בפני כבוד ה שופטת אוסילה אבו-אסעד

מבקש
המוסד לביטוח לאומי

נגד

תובעים עזבון המנוח פארס בראדעיה ז"ל

נגד

נתבעות

  1. אברהמי יואב ובניו בע"מ
  2. מי שמש בע"מ
  3. איילון חברה לביטוח בע"מ
  4. נדב תשתיות עבודות חשמל ופיתוח בע"מ

החלטה

לפניי בקשת המוסד לביטוח לאומי (להלן: "המל"ל") להצטרף להליך כתובע נוסף.

במסגרת הבקשה עותר המל"ל לברר את תביעתו לשיבוב נגד המזיקות (הנתבעות) במסגרת תביעת העיזבון נגד המזיקות, והכל כדי לייתר את הצורך בהגשת הליך משפטי נפרד ובירור עובדתי נוסף של אותן עובדות.

הנתבעות מתנגדות לבקשה, וטוענות כי צירפו של המל"ל כתובע נוסף בתיק, עלול לסרבל את ההליכים במיוחד מאחר ו התיק מצוי בשלב שבו על הצדדים להגיש את תחשיבי הנזק מטעמם לצורך קבלת הצעה, ומאחר וכל הנתבעות מכוסות באותה פוליסת ביטוח ושאלת חלוקת האחריות אינה חלק מחזית המחלוקת בין הנתבעות , בינן לבין עצמן, כך שצירוף המל"ל יסרבל את ההליכים ויפתח בין הנתבעות חזית מחלוקת לעניין חלוקת האחריות שכן למל"ל אין זכות שיבוב נגד המעסיק.

ואילו התובעים השאירו את ההכרעה בבקשה לשיקול דעתו של בית המשפט.

לאחר עיון בטענות הצדדים, ובהתחשב בשלב שבו מצוי ההליך, ומאחר בירור התביעה מצוי עוד בשלביו הראשוניים, ומאחר ובכל הצעה שתינתן ע"י בית המשפט תינתן התייחסות לשאלת ניכויי המל"ל, וממלא אפשר לתת התייחסות במסגרת ההצעה לשאלת חלוקת האחריות, סבורני כי יש מקום לקבל את הבקשה.

לטעמי, צירפו של המל"ל להליך בשלב זה אין בה כדי להכביד על בירור ההליך, ואף יש בה כדי לחסוך מהמערכת הגשת תביעה נפרד של המל"ל נגד המזיקים (מלבד המעסיק), וכן יחסוך דיון כפול בשאלות עובדתיות דומות.

בנוסף, וככל וההליך המשפטי לא יסתיים בפשרה לאחר הגשת תחשיבי הנזק, הרי שמדובר בתביעה נזיקית שיש להוכיח במסגרתה אחריות בנזיקין כנגד המתרשל, ואם ההליך המשפטי לפניי יגיע לשלב כזה הרי שאין בשאלת חלוקת האחריות כדי לסרבל את ההליכים גם אם כל הנתבעות מכוסות על פי פוליסת ביטוח אחת .

בהתחשב באמור, ולאור המגמה העולה מהפסיקה של בית המשפט העליון לפיה ראוי לברר את תביעת השיבוב של המל"ל יחד עם תביעת הניזוק (ראו והשוו: בש"א (מחוזי י-ם) 5037-04 המוסד לביטוח לאומי נ' בורוכוב ואח', (פורסם במאגרים המשפטיים, 30.05.2004)), אני מקבלת את הבקשה, ובהתאם לסמכותי מכוח תקנות 21, 25 ו- 26 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד – 1984, אני מורה על צירוף המל"ל כתובע נוסף להליך, ומורה למל"ל להגיש כתב תביעה מתוקן תוך 30 ימים ממועד המצאת החלטה זו לידיו ( ימי הפגרה באים במניין).

בשלב זה, ועד להגשת כתב התביעה המתוקן, אני מעכבת את ההוראה להגשת תחשיבי נזק כפי שניתנה בהחלטתי מיום 16/7/2019.

המזכירות תמציא עותק של ההחלטה לידי הצדדים ותקבע את התיק לעיוני בהתאם .

ניתנה היום, ד' אב תשע"ט, 05 אוגוסט 2019, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: המוסד לביטוח לאומי
נתבע: אברהמי יואב ובניו בע"מ
שופט :
עורכי דין: