ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד קובי אטנלוב :

המאשימה
מדינת ישראל

נגד

הנאשמים
קובי אטנלוב
ע"י ב"כ עו"ד מינאווי

גזר דין

הנאשם הודה והורשע בכתב אישום המייחס לו נהיגה בהיותו בלתי מורשה, נהיגה ברכב ללא ביטוח ומסירת פרטים כוזבים.

הנאשם צירף תיק נוסף של נהיגה ברכב ללא ביטוח, נהיגה בהיותו בלתי מורשה, פקיעת רישיון נהיגה מעל 6 חודשים וכן דוח בגין עבירת מהירות.

ב"כ המאשימה עתר להטיל על הנאשם מאסר בפועל, מאסר על תנאי, פסילה שלא תפחת מ- 24 חודשים, וזאת לאור התנהלותו של הנאשם והזלזול הבוטה מצידו במערכת אכיפת החוק.

ב"כ הנאשם עתר שלא להטיל על הנאשם מאסר, בנימוק שהנאשם למד את הלקח ולאור המלצת שירות המבחן, על ענישה טיפולית שיקומית ולאפשר לנאשם אפיק שיקומי.

בעניינו של הנאשם הוגשו 4 תסקירים.

בתסקיר המשלים מיום 22.5.19 הדגישה קצינת המבחן כי הנאשם נמצא בקשר עם שירות המבחן תקופה ממושכת וכי השתלב בקבוצה טיפולית ונמצא במגמת שיפור והתקדמות בטיפול ומבטא מוטיבציה להמשיך ולשתף פעולה.
שירות המבחן ממליץ לתת עדיפות לפן הטיפולי ולהעמידו, בין השאר, בצו מבחן למשך שנה, כדי שבמהלכו ימשיך את הטיפול בקבוצה הטיפולית. בנוסף ממליץ שירות המבחן על ענישה מוחשית בעלת אפקט חינוכי של של"צ, בהיקף של 140 שעות.

לנאשם 3 הרשעות בתעבורה, ביניהם נהיגה ללא רישיון נהיגה (בלתי מורשה) וכן רישום פלילי

העבירות בהן הורשע הנאשם הינן חמורות ומשקפות זלזול בחוק.
הנאשם הודה בהזדמנות הראשונה בכל עובדות כתב האישום, חסך זמן שיפוטי יקר וזאת יש לזקוף לזכותו.
יחד עם זאת, לא ניתן להתעלם מההליך השיקומי אותו עובר הנאשם, כפי שעולה מהתסקיר של שירות המבחן.
בעניין זה נפסק בע"פ 8092/04 חביב נ. מדינת ישראל מפי כבוד השופטת פרוקצ'יה, כי להישג השיקומי, מן הראוי לתת משקל כבד, במסגרת שיקולי ענישה וכי:

"שיקומו של עבריין מועד תורם לקיומה של ציפייה כי לא יחזור לעולם הפשע. ציפייה זאת מקדמת את טובת הציבור ומתיישבת עם אינטרס ציבורי רחב."

כמו כן, נפסק ברע"פ 262/14 נאשף נ. מדינת ישראל לאמור:

"במקרים שבהם נרתם הנאשם להליך שיקומי או מראה נכונות כנה לעשות כן, עשויים שיקולי השיקום אף לגבור על שיקולי ההרתעה והגמול..."

בסעיף 40ד לחוק העונשין, נתן המחוקק את דעתו לחשיבות שיקומו של הנאשם באופן המצדיק חריגה לקולא ממתחם העונש ההולם, כך שהצלחת תהליך השיקום תשרת לא רק את אינטרס הנאשם, כי אם גם את האינטרס הציבורי כולו.

מתחם הענישה בעבירות נשוא כתב האישום הינו ממאסר על תנאי ועד למאסר בפועל, וכן מפסילת המינימום ועד לפסילה ממושכת למשך שנים וכן רכיבי ענישה נוספים, הכל בהתאם לנסיבות.

אני סבור , כי היה ותינתן לנאשם הזדמנות להוכיח כי שינה דרכו, תהא בכך תועלת רבה יותר לציבור, מאשר אם יישלח הנאשם לרצות מאסר בפועל.

לאחר ששקלתי את שיקולי הצדדים, מצבו האישי של הנאשם והמלצת שירות המבחן, החלטתי שלא למצות עימו את הדין, זאת מתוך תקוה כי הנאשם ידע לנצל את ההזדמנות שניתנה לו ויחזור לדרך הישר.

לאור כל האמור לעיל, בית המשפט גוזר על הנאשם את העונשים הבאים:

1. אני דן את הנאשם לתשלום קנס בסך 2,500 ₪ או 25 ימי מאסר תמורתם. הקנס ישולם ב- 5 תשלומים שווים ורצופים החל מיום 15.10.19 .

2. אני פוסל את הנאשם מלקבל ומלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של 20 חודשים.
פסילה זו מצטברת לכל פסילה אחרת אשר הנאשם נושא בה.
הנאשם יסדיר את רישום הפסילה במזכירות בית המשפט.

3. אני פוסל את הנאשם מלקבל ומלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של 6 חודשים וזאת על תנאי למשך 3 שנים.

4. אני מטיל על הנאשם מאסר למשך 6 חודשים, וזאת על תנאי למשך 3 שנים, אם הנאשם יורשע בעבירות של נהיגה בזמן פסילה או נהיגה כשהנאשם בלתי מורשה.

5. ניתן בזה צו מבחן כנגד הנאשם וזאת למשך שנה, בהתאם לתסקיר שירות המבחן מיום 22.5.19 .

6. ניתן בזה צו לביצוע עבודות של"צ בהיקף של 140 שעות וזאת בהתאם לתסקיר שירות המבחן מיום 30.5.19.

זכות ערעור בתוך 45 כחוק, לביהמ"ש המחוזי בת"א.

ניתן היום, י"ד תמוז תשע"ט, 17 יולי 2019, במעמד הצדדים.


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: קובי אטנלוב
שופט :
עורכי דין: