ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מועד מחאג'נה נגד מדינת ישראל :

בפני כבוד ה שופט ניצן סילמן

מבקשים

1. מועד מחאג'נה

נגד

משיבים

מדינת ישראל

החלטה

בקשה לעיון חוזר- הסרת תנאים מגבילים.
כנגד המבקש הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות בנשק.
ביום 6/11/18 שוחרר המבקש למעצר בית חלקי בביתו באא"פ, זאת בין היתר לאור העובדה כי לא ניתן היה לייחס למבקש מודעות ממושכת להמצאות הנשק, אם בכלל.
ביום 27/1/19 ניתנה אפשרות למבקש לצאת לעבוד עם אביו בחוות רביה ברום הארץ, בימים שבת עד שלישי; כן נקבע כי לאחר שעות העבודה ישהה המבקש עם אביו בחווה למעט יציאה למקומות נקובים ספציפית. בימים בהם אין המבקש עובד עם אביו- יחולו החלונות שנקבעו בהחלטה מיום 6/11/18 (09-16:00). חלונות אלו הורחבו ביום 29/4/19 לשעות 10:30-22:00.

ביום 30/5/19 הודה המבקש במסגרת הסדר טיעון, בכתב אישום מתוקן והורשע בסיוע לעבירה של החזקה. עוד הוסכם כי מודעותו להמצאות נשק היתה קצרה ביותר (ראה ההסדר). המבקש נשלח לתסקיר לעניין העונש ונקבע מועד לטיעון נוכח טיב ההרשעה (פחיתת האישום משמעותית) , העדר עבר, עתר המבקש להסרת תנאים; המשיבה התנגדה וציינה כי נוכח ההרשעה- אבדה חזקת החפות; המשיבה היתה נכונה להקלת מה.

בתיק אכן קיימים שיקולים נוגדים- מחד הרשעה, אבדן חזקת חפות, דיון לא רחוק בסוגיית תנאי הגבלת החירות, וטיעון קרוב (יחסית) לעניין העונש. מאידך- רף ההרשעה אינו גבוה (סוג העבירה ביחס לאישום ולבית המשפט), מדובר במי שלא הפר תנאים עד הלום, העדר עבר ומתחם ענישה צפויה (אולי השיקול המשמעותי ביותר).

באיזון בין הדברים סבורני כי ניתן להקל בתנאים אך לא לבטלם, זאת מכמה טעמים.

ראשית- יש לצפות פני עתיד- בטווח קרוב יחסית, הפיקוח יוסר (בין אם לריצוי ע"ש, ובין אם לאחר ריצוי אחר אם בכלל), ויש להערך למועד זה ולבחון השתלבות המבקש.
שנית- אין חולק כי תיקון כתב האישום הציב רף ענישה שונה מהותית, במיוחד למי שאין עבר מכביד כנגדו שלישית- מדובר בתקופה קצרה יחסית, עד מועד הטיעון לעונש רביעית- ממילא עסקינן בפרק זמן בו נאשמים נוטים להיזהר קלה כחמורה, שכן הורשעו אך טרם נגזר דינם חמישית- ביחס לעבודה בחוות הרבייה, היקף הפיקוח גם כך עורר קושי שישית- בהינתן טיב ההרשעה, הסיכון להמלטות מאימת הדין אינו רב.

מנגד, כאמור, עסקינן במי שהורשע, בעבירת סיוע לעבירת נשק. על כן לא ראוי, גם עקרונית, להסיר כלל התנאים

במאזן הדברים אני מורה כדלקמן-
הכללים בעת שהיה בחוות הרבייה, יעמדו על כנם, למעט השינוי כי המבקש יוכל לשהות באחד המקומות שהותרו לו בהחלטה מיום 27/1/19, ללא פיקוח האב, וזאת עד שעה 22:00 עת ישוב לשהות עם אביו ובפיקוחו עד למחרת; יוצא כי משעה 17:00 ועד 22:00 יוסר הפיקוח בעת המצאות המבקש באא"פ- ישהה המבקש ללא פיקוח בין השעות 07:00- 20:00 ובאום אל פאחם ; מעצר הבית יהיה לילי בלבד בין השעות 20:00 ועד 07:00 בבוקר.

הערבויות תיוותרנה. תחולת ההחלטה מיום 8/7/19 ואילך.

ניתנה היום, א' תמוז תשע"ט, 04 יולי 2019, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מועד מחאג'נה
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: