ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יצחק אלקריף נגד המוסד לביטוח לאומי :

לפני: כבוד סגן הנשיא השופט צבי פרנקל

התובע:
יצחק אלקריף, ( ת.ז.-XXXXX376)
ע"י ב"כ: עו"ד גלעד מרקמן

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ: עו"ד שרון אושרי

החלטה

1. אני ממנה את ד"ר ארז אבישר, מומחה לכירורוגיה אורתופדית לחוות דעתו בעניינו של התובע ולענות על השאלות הבאות בתוך 30 יום ע"ס העובדות בסעיף 2.

א. מהו ליקויו של התובע בכפות ידיו ?
ב. האם ניתן לקבוע, בסבירות של מעל 50%, קיומו של קשר סיבתי בין עבודת התובע לליקוי ממנו הוא סובל? דהיינו יותר סביר לקבוע שתנאי העבודה השפיעו על הופעת הליקוי או החמרתו, לעומת המצב ההפוך שתנאי העבודה לא השפיעו.
ג. ככל שהתשובה לשאלה הקודמת הינה בחיוב, וקיים לדעת המומחה קשר סיבתי בין העבודה לליקוי, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר אופן קרות הליקוי, דהיינו:
האם בעיקרו של דבר ניתן לומר, כי ליקויו של התובע עקב עבודתו נגרם על דרך של פגיעות זעירות כך שכל אחת מהן הסבה לו נזק זעיר בלתי הדיר, עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה גם כן לליקויו ( כדוגמת טיפות מים המחוררות את האבן עליה הן נוטפות).
ד. ככל שהמומחה ישיב לשאלה הקודמת בחיוב, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר השפעת העבודה על הליקוי ביחס לגורמיו האחרים, דהיינו - האם לעבודת התובע השפעה משמעותית על ליקויו של התובע? ("השפעה משמעותית" על פי הפסיקה הינה בשיעור של 20% ומעלה).

2. להלן העובדות:

א. התובע יליד 1946. עבד בנמל אשדוד כ – 43 שנים.
ב. בין השנים 1970 עד 1990 שימש כסוור. במסגרת עבודה זו נדרש לבצע עבודות סבלות בבטן האוניה ועל הצרפים וביצע פריקה וטעינה של מטענים מהאוניות ואליהן ובתוך כך הרים קורות פלדה, צינורות, סלילים, ארגזים, שקים וכיוצ"ב וכן סידר סחורות על משטחים והרים משאות במשקל של עד 25 ק"ג לבדו וכן לצורך חיבור הסחורה למנוף היה עליו לקשור שרשראות וכבלי מתכת לסחורות באמצעות כפות ידיו, עשרות פעמים ביום.
בין השנים 1991 עד 1995 שם עבודתו היתה כרוכה לעבוד על מלגזה המסוגלת להרים משקל עד 11 טון ולהעביר באמצעותה מטענים שונים ממקום למקום. בזמן השימוש במלגזה הפעיל התובע עם יד ימין את שלוש ידיות המלגזה מאות פעמים מדי יום ואחז בהגה באמצעות ידו השמאלית במשך שעות העבודה. במסגרת עבודתו נאלץ להפעיל את הידיות של המלגזה למרחקים שונים ועבודתו עם הידיים השתנתה על פי צרכי העבודה.

בין השנים 1996 ועד 2013 עבד כמפעיל צמ"ה כבד. בעבודה זו הפעיל מנוף, מלגזה גדולה וגורר. גם בעבודה זו השתמש בידיו כדי להפעיל את ידיות המנוף. ביום העבודה הרים והוריד באמצעות המנוף עשרות מכולות .
ג. מצבו הרפואי כעולה מהחומר הרפואי.

2. המזכירות תשלח ההחלטה לצדדים ולמומחה בצירוף החומר הרפואי.

3. לעיוני ביום 1.7.19.

ניתנה היום, י' אייר תשע"ט, (15 מאי 2019), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: יצחק אלקריף
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: