ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אלדד אליעזר נגד המוסד לביטוח לאומי :

15 מאי 2019
לפני: סגנית הנשיאה, השופטת אריאלה גילצר – כץ

התובע:
אלדד אליעזר

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי

החלטה

מינוי מומחה רפואי:
ד"ר דוד אנג'ל מתמנה בזאת לשמש מומחה יועץ-רפואי, (להלן: "המומחה"), לשם מתן חוות דעת רפואית בשאלות המפורטות להלן, בהחלטה זו, והמתייחסות לתובע. היועץ הרפואי מתבקש לעיין בכל המסמכים הרפואיים המצורפים וליתן חוות דעתו תוך 30 יום מיום קבלת החלטה זו. אם וככל שמי מן הצדדים היה או עודנו בקשר עם המומחה, לגבי תובענה זו או הפגיעה מושא התובענה, לרבות חוות דעת שקיבל מהמומחה, יגיש הודעה בכתב לבית דין זה וישירות לצד שכנגד , תוך 5 ימים מיום קבלת החלטה זו.

מסמכים רפואיים:
רצ"ב תיק ובו כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים לעניינו של התובע.

העובדות:

  1. התובע עבד כמסגר משנת 92' ועד שנת 2000 בחברת "אחים רז" אשר מייצרת מיכון חקלאי.
  2. התובע עבד 5 ימים בשבוע במשרה מלאה.
  3. התובע עבד עם כלים רוטטים כגון: משחזת/מלטשת, מקדחה, פטיש אוויר ומסור, במשך כ-3 שעות ביום, לא ברציפות, עד שנת 2000.
  4. משנת 2000 עד שנת 2005 עבד התובע בהרכבה.
  5. משנת 2005 עד שנת 2017 עבד התובע כמחסנאי.

השאלות עליהן ישיב המומחה:
מהו ליקויו של התובע בכפות ידיו?

-מיקרוטראומה-
האם ניתן לקבוע, בסבירות של מעל 50%, קיומו של קשר סיבתי בין עבודת התובע לליקוי ממנו הוא סובל? גם החמרת מצב הליקוי עקב העבודה משמעה קיום קשר סיבתי בין השניים.

ככל שהתשובה לשאלה הקודמת הינה בחיוב, וקיים לדעת המומחה קשר סיבתי בין העבודה לליקוי, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר אופן קרות הליקוי, דהיינו:
האם בעיקרו של דבר ניתן לומר, כי ליקויו של התובע עקב עבודתו נגרם על דרך של פגיעות זעירות, כך שכל אחת מהן הסבה לו נזק זעיר בלתי הדיר, עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה גם כן לליקויו (כדוגמת טיפות מים המחוררות את האבן עליה הן נוטפות).

ככל שהמומחה ישיב לשאלה הקודמת בחיוב, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר השפעת העבודה על הליקוי ביחס לגורמיו האחרים, דהיינו - האם לעבודת התובע השפעה משמעותית על ליקויו של התובע? ("השפעה משמעותית" על פי הפסיקה הינה בשיעור של 20% ומעלה).

-מחלת מקצוע-
האם המחלה ממנה סובל התובע נכללת בגדר פריט 26 בחלק א' לרשימת מחלות המקצוע בתוספת השניה לתקנות המל"ל (ביטוח מפני פגיעה בעבודה) המתייחס ל-"דלקת של גידים ותיקיהם או דלקת במקומות חיבור שרירים לעצמות, הכל בכף היד או במרפק - עבודות המחייבות תנועות חד-גוניות של האצבעות, כף יד או מרפק, לפי הענין, החוזרות ונשנות ברציפות " ו/או בגדר פריט 13 בחלק ב' לרשימה המתייחס ל- "שיתוקים של עצבים פריפריים הנגרמים על ידי לחץ ממושך - עבודה הכרוכה בלחץ ממושך על העצב" ו/או בגדר פריט 14 בחלק ב' לרשימה המתייחס ל- "מחלות עצמות, פרקים, שרירים, כלי דם או עצבים של הגפיים – הנגרמות על ידי עבודה במכשירים רוטטים "?

ככל שהתשובה חיובית, האם סביר יותר לקבוע שאין קשר סיבתי בין תנאי עבודתו של התובע לבין המחלה ממנההוא סובל בכפות ידיו? כלומר, האם הנך יכול לשלול בסבירות של מעל 50 אחוז שתנאי העבודה השפיעו במידה זו או אחרת על התפתחות הליקוי או החמרתו?

המומחה ינמק תשובותיו.

התיק יובא לעיוני ביום 30.6.19.

המזכירות תשלח עותק ההחלטה לצדדים ולידי המומחה.

ניתנה היום, י' אייר תשע"ט, (15 מאי 2019), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: אלדד אליעזר
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: