ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין סופר קופיקס בע"מ נגד מדינת ישראל :


בפני כבוד ה שופטת אילת הרנוף

מבקשים

סופר קופיקס בע"מ

רוני כהן

נגד

משיבה
מדינת ישראל

החלטה

מונחת בפני בקשת המבקשים לדחיית מועד כניסתו לתוקף של צו סגירה של עסק, אשר ניתן בפסק דין מיום 3.7.18 לאחר שביהמ"ש כיבד את הסדר הטיעון אליו הגיעו הצדדים. מדובר בעסק מסוג מרכול ובית אוכל (ללא הכנת מזון במקום) בשטח של כ- 228 מ"ר. בפסק הדין נקבע כי צו הסגירה ייכנס לתוקף ביום 5.3.19, בחלוף 8 חודשים ממועד מתן פסק הדין.
מועד דחוי זה של צו הסגירה נקבע בהתבסס על הציפיה שעד מועד זה יוסדר נושא הנגישות של העסק אשר בגינו היה לעסק סירוב של תכנון הנדסי וביקורת עסקים, והעסק יקבל רישיון כדין. לצורך הסדרת נושא הנגישות כאמור, הזמינו המבקשים מחו"ל רמפת נגישות מיוחדת.
במועד מתן פסק הדין רמפת הנגישות כבר הוזמנה מחו"ל לאחר שקיבלה את אישור מכון התקנים, והצפי היה שתגיע לארץ בתוך כ- 3 חודשים. במסגרת הטיעונים לעונש אמרה ב"כ הנאשמים: "אני סבורה ש- 8 חודשים זה זמן קצר. מקוה שנעמוד בו".
שבוע לפני מועד כניסתו לתוקף של צו הסגירה, הגישו המבקשים את הבקשה הנוכחית, במסגרתה ביקשו דחייה של 6 חודשים נוספים. בבקשה טוענים המבקשים, כי רמפת הנגישות הגיעה לארץ והותקנה בכניסה לעסק, ובהתאם הוגשה תכנית מתוקנת של העסק. כעת ממתינים המבקשים לבדיקת התכנית החדשה ואישורה ע"י הגורמים המוסמכים באגף רישוי עסקים ובהמשך לכך לקבלת רישיון עסק.
המשיבה מתנגדת לבקשה וטוענת כי מדובר בעסק אשר פועל למעלה משנתיים ללא רישיון, כי צו הסגירה נקבע בפסק דין, וכי נסיבות המקרה אינן נופלות לגדר אותם מקרים נדירים בהם ביהמ"ש יעשה שימוש בסמכותו הטבועה להאריך מועד שנקבע בפסק דין.
לתגובת המשיבה צורף סטטוס הרישוי של העסק מיום 19.3.19, ממנו עולה כי לעסק עדיין יש סירובים של הנדסה לעסקים, ביקורת עסקים ותכנון הנדסי. במהלך הדיון הוגש סטטוס רישוי עדכני יותר, מיום 28.3.19, ולפיו סטטוס הרישוי "התאפס" ונכון להיום אין לעסק סירובים.

ביום 4.4.19 התקיים דיון בבקשה במעמד הצדדים.
ב"כ המבקשים חזרה והדגישה, כי כיום אין לעסק סירובים, כי העסק עומד בדרישות כיבוי אש ומשרד הבריאות ואושר על ידם טרם מתן גזר הדין, כי המשוכה היחידה בדרך לקבלת רישיון העסק היתה רמפת הנגישות, ומשזו הותקנה והוגשה תכנית עסק מתוקנת, הרישיון תלוי אך ורק בהליכים הבירוקרטיים באגף רישוי עסקים אשר לוקחים זמן. עוד טענה ב"כ המבקשים כי בהתאם לרפורמה ברישוי עסקים שתיכנס לתוקף בקרוב, ניתן יהיה בנסיבות דומות לקבל רישיון לעסק בתוך 21 ימים על בסיס הגשת תצהירים. עוד ציינו המבקשים, כי הבאת הרמפה לארץ היתה כרוכה בעלות כספית גבוהה.
ב"כ המשיבה חזר על התנגדותו לבקשה תוך שהוא מדגיש, כי עקרון שלטון החוק מחייב שעסקים יתנהלו כשיש בידם רישיון עסק, וכי דחייה של מועד כניסתו לתוקף של צו הסגירה תנציח פעילות שלא כדין. עוד טוען ב"כ המשיבה כי התנהלות המבקשים לאורך הדרך, לרבות החלטתם לפתוח עסק במקום בו אין פתרון נגישות, ובחירתם להגיש עתירה מנהלית שנדחתה, היא הגורם לכך שלעסק אין רישיון עד היום, ולפיכך אל למבקשים להלין אלא על עצמם.

לאחר ששבתי ועיינתי בטענות הצדדים, וערכתי את האיזון בין האינטרס הציבורי המוגן בחוק רישוי עסקים לבין האינטרס הפרטי של המבקשים לרבות העובדה שמדובר בעסק שפרנסתן של מספר משפחות תלויה בו, הגעתי למסקנה כי בנסיבות הענין, ומשרמפת הנגישות אשר היתה המשוכה העיקרית בדרך לרישיון הגיעה לארץ והותקנה בעסק, יש מקום ליתן למבקשים ארכה של 4 חודשים על מנת לאפשר להם להשלים את הליך הרישוי.
אשר על כן אני דוחה את מועד כניסתו לתוקף של צו הסגירה, כך שהוא ייכנס לתוקף ביום 10.8.19.

ניתנה היום, ד' ניסן תשע"ט, 09 אפריל 2019, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: סופר קופיקס בע"מ
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: